Čo sú Panama Papers?
Ide zrejme o najväčší únik v histórii. Novinári sa dostali k jedenástim miliónom dokumentov panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca, ktorá spravuje 214-tisíc spoločností v daňových rajoch.
Hovorí sa v nich najmä o tom, ako Mossack Fonseca pomáhala svojim klientom utajovať bankové účty a využívať ich na pranie špinavých peňazí alebo daňové úniky.
Ide o väčší únik, ako keď v roku 2010 zverejnila stránka WikiLeaks americké diplomatické depeše, alebo keď pred tromi rokmi Edward Snowden ukázal, ako americké tajné služby sledujú internet.
Dokumenty spolu zaberajú 2,6 terabajtov, ide teda o obrovské množstvo informácií, ktoré spracovávalo 107 médií zo 78 krajín, medzi nimi napríklad britská verejnoprávna BBC či denník Guardian.

Je v nich niečo prekvapujúce?
Ako pre koho. Fakt, že politici si posielajú peniaze do firiem s nejasnou štruktúrou vlastníctva, prekvapí málokoho. Schránkové firmy či peniaze uliate do daňových rajov sa udomácnili už aj v slovenskej politickej debate.
Prvýkrát však priamo konkrétne vidíme, kto má aké podiely. Novinkou je teda to, že diskusia sa zo sféry obvinení a urážok môže posunúť do úrovne faktov a dôkazov.
Odkiaľ tieto dokumenty pochádzajú?
To sa nevie. Ako prví sa k nim dostali novinári z nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung, ktorí sa potom o ne podelili s Medzinárodným konzorciom pre investigatívnu žurnalistiku.
Všetky médiá hovoria, že zdroj dokumentov nepoznajú. Podobne to bolo aj pri WikiLeaks, aj keď pri nich sa neskôr ukázalo, že ich cez šifrované spojenie poslal americký vojak Bradley Manning, za čo už dostal 35-ročné väzenie.

Čo je Mossack Fonseca?
Mossack Fonseca je oficiálne panamskou firmou (preto dostala kauza názov Panama Papers), ktorá sa na svojej stránke chváli sieťou viac ako 600 zamestnancov v 42 štátoch sveta. Okrem Panamy funguje aj v ďalších daňových rajoch ako Švajčiarsko, Cyprus, či Britské panenské ostrovy.
Pre svojich klientov zakladá a spravuje firmy, ktoré potom zatajujú identitu skutočného majiteľa. Spomedzi firiem, ktoré sa takouto činnosťou zaoberajú, je štvrtá najväčšia.
Je táto činnosť nelegálna?
Nie je, čím argumentuje aj Mossack Fonseca. Tvrdí, že robí maximum preto, aby zaručila, že ňou spravované firmy sa nezúčastňujú na daňových únikoch, praní špinavých peňazí či na financovaní terorizmu. Aj to je vraj jeden z dôvodov, že sa doteraz nedostala do problémov so štátmi.