Luxemburg 15. apríla (TASR) Ministri zahraničných vecí EÚ sa dnes na neformálnej schôdzke v Luxemburgu radili, ako pomôcť bieloruskej opozícii a občianskej spoločnosti dostať krajinu na cestu k demokracii.
Zhodli sme sa, že súčasná situácia nedáva perspektívy rýchleho alebo skorého dosiahnutia zmeny, zhrnul diskusiu šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.
Ministri podľa neho konštatovali, že bieloruské vedenie a prezident Alexander Lukašenko veľmi dôrazne ovládajú situáciu a účinne postupujú voči akýmkoľvek zárodkom občianskej alebo demokratickej spoločnosti.
Únia by preto mala postupovať realisticky, nedávať si príliš ambiciózne ciele, povedal TASR Kukan.
Je to proces, ktorý bude dlhodobý, treba využívať všetky možnosti, hoci obmedzené, aby sa postupovalo najskôr pri informovaní, a to by malo potom viesť k vzniku silnejšej opozície, naznačil minister zámery EÚ.
Zazneli podľa neho návrhy, že by sa mala posilniť delegácia Európskej komisie v Kyjeve a perspektívne otvoriť aj delegácia v Minsku, aby mohla EÚ bezprostredne informačne pôsobiť. Mohli by sa tiež využívať alternatívne zdroje informácií zo susedných krajín a zapojiť do tohto procesu aj ruské mimovládne organizácie a médiá, ktoré majú svoje skúsenosti.
Na druhej strane realisticky zaznelo, že táto situácia by sa nemala využívať proti Rusku alebo na zvyšovanie protiruských nálad, dodal Kukan.
Ministri dnes diskutovali aj o zmrazených konfliktoch v regióne Kaukazu. Gruzínsko opakovane žiadalo EÚ, aby poslala na jeho hranice s Ruskom monitorovaciu misiu, ktorá by nahradila doterajšie pôsobenie OBSE.
Únia je v tomto smere zdržanlivá, ale zrejme nakoniec posilní počet svojich pracovníkov v oblasti na asi 30. Ich úlohou nebude monitorovanie, ale výcvik gruzínskych členov pohraničnej stráže.
V sobotu bude neformálna schôdzka šéfov diplomacie EÚ pokračovať na zámku Senningen diskusiou o situácii na Blízkom východe a vzťahoch so Stredomorím.
Počas obeda sa potom dvadsaťpäťka stretne s rezortnými kolegami zo štyroch kandidátskych krajín Bulharska, Rumunska, Chorvátska a Turecka, pričom hovoriť by sa malo najmä o úlohe Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel