ATÉNY, BRATISLAVA. „Očakávame násilie, ľudia v zúfalstve majú sklony k násiliu,“ povedal cez víkend pre magazín Observer hovorca gréckej vlády Giorgos Kyritsis. Od pondelka sa totiž začína s návratom utečencov z Grécka do Turecka a už víkend ukázal, že prevoz ľudí nebude vždy pokojný.
Tisíce utečencov sa búrili proti dohode, podľa ktorej Turecko zoberie späť utečencov z Grécka pod podmienkou, že rovnaký počet si budú z Turecka na svoje územie brať štáty Európskej únie. Utečenci, ktorí sa už dostali do Grécka, však budú pri rozhodovaní o tom, kto pôjde do Európy, znevýhodnení.
Hodíme sa do mora
Navyše, dohoda sa týka len Sýrčanov, no medzi päťdesiatimi tisícmi ľudí, ktorí uviazli v Grécku, je mnoho Afgancov či Pakistancov. Tí ostali v krajine po tom, ako sa vo februári uzavrela balkánska trasa utečencov do Nemecka.
„Za touto dohodou je snaha odradiť gangy prevádzačov na tureckom pobreží, ale jej uplatňovanie bude náročné,“ priznáva Kyritsis. „Snažíme sa využívať mäkký prístup, títo ľudia utekajú pred vojnou, nie sú to zločinci.“
V sobotu sa na ostrove Chios búrili utečenci, ktorí sa báli, že od pondelka ich čaká automatická deportácia do Turecka. Pretrhli ostnatý drôt, ktorý obkolesuje záchytné centrum pre utečencov, pochodovali aj do miestneho prístavu.