PEKING, BRATISLAVA. Na prvý pohľad to môže vyzerať ako skutočne nevyrovnaný súboj: na jednej strane prezident najľudnatejšej krajiny sveta, na tej druhej zas jediný anonymný list, ktorý má v anglickom preklade len o niečo viac ako 900 slov.
Čínsky prezident Si Ťin-pching však podľa všetkého dokáže mať obavy aj z takéhoto súpera. Kvôli anonymu, ktorý ho vyzýva, aby odstúpil, stíha odporcov režimu a ich rodiny v Číne aj v zahraničí.
Už nie ste vhodný
Otvorený list prezidentovi sa na internete objavil na začiatku marca, a to na portáli canyu.org - americkej stránke písanej v čínštine. Už v ten deň však stránka zaznamenala útok hackerov a server jej spadol.
List tak prevzal čínsky portál Wujie. Hoci ho cenzori síce stiahli v ten istý deň, list mal dostatok času na to, aby sa začal masovo šíriť - v Číne, ale aj za jej hranicami v preloženej verzii.
Rozsahom list nie je dlhý, no jeho obsah Sia Ťin-pchinga očividne znepokojuje. To, čo najskôr mnohí považovali za obyčajný vtip kolujúci na internete, sa tak už o pár dní stalo veľkou kauzou - a to práve pre prezidentovu reakciu.
“Súdruh Si Ťin-pching, máme pocit, že nemáte schopnosti viesť stranu a národ do budúcnosti, a myslíme si, že už viac nie ste vhodný na post generálneho tajomníka,” píše anonymný autor podpísaný ako Lojálni členovia komunistickej strany.
“Kvôli strane, kvôli dlhodobému mieru a stabilite v krajine, a kvôli vašej osobnej bezpečnosti a bezpečnosti vašej rodiny vás žiadame, aby ste odstúpili zo všetkých vašich postov v strane a v štátnom vedení a prenechali ste ústredný výbor strany a národ vybrať si schopného vodcu, ktorý nás povedie do budúcnosti.”
Autor zo zahraničia
Willy Lam, profesor Čínskej univerzity v Hong Kongu, ktorý sa špecializuje na politiku komunistickej strany, tvrdí, že list v skutočnosti vôbec nepísali členovia strany. Podľa výberu slov a ich radenia vo vetách skôr usudzuje, že list je z pera Číňana, ktorý žije v zahraničí, píše Guardian.
S touto teóriou sa pravdepodobne stotožňuje aj sám prezident. Ako prvých totiž začala bezpečnostná služba vyšetrovať ľudí, ktorých považuje za odporcov režimu - novinárov a aktivistov za ľudské práva. Ak išlo o prezidentových kritikov, ktorí už nie sú v krajine, vyšetrovali aj ich rodinných príslušníkov.
Jedným z nich je newyorský bloger a aktivista Wen Jun-čchao. Jeho rodinu vypočúvali len preto, že list zdieľal na svojom Twitteri.
Ďalším je zas novinár Čchang Pching, ktorý žije v Nemecku a pracuje v denníku Deutsche Welle. Jeho rodinu začala bezpečnostná služba vyšetrovať po tom, ako mu vyšiel kritický komentár na tému žurnalistiky v Číne.
Moc a paranoja
Podľa Lama je odpoveď na otázku, prečo Sia list znepokojil až v takejto miere, jednoduchá - môže za to kult jeho vlastnej osobnosti.
“Hovorí z toho paranoja, ktorá obklopuje jeho vedenie krajiny,” hovorí profesor. “Pri tom, ako si hromadil moc, si narobil veľa nepriateľov - viac ako jeho predchodcovia. Takže tu teraz máme paradox: čím viac moci získa, tým bude paranoidnejší.”