ANKARA. Turecké úrady podľa miestnych médií zadržali muža podozrivého zo zabitia jedného z pilotov ruského bombardéra, ktorý pri sýrsko-tureckej hranici vlani 24. novembra zostrelili turecké stíhačky.
„Preveríme túto informáciu. Až budeme mať konkrétne údaje, tak je okomentuje," odpovedala hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová agentúre TASS, ako sa toto zatknutie premietne do rusko-tureckých vzťahov.

Pilota zabili povstalci
Posádka stroja sa katapultovala, avšak zachrániť sa podarilo iba jedného z dvoch letcov. Druhý bol zabitý povstalcami. Pri záchrannej operácii prišiel o život aj príslušník ruskej námornej pechoty. Incident prudko zhoršil rusko-tureckej vzťahy, Moskva odpovedala zavedením protitureckých sankcií.
Polícia v Izmire na juhu Turecka podľa miestnych médií teraz zadržala Alparslana Celika, ktorému Moskva pripisuje zodpovednosť za zabitie pilota ruského bombardéra Su-24M v čase, keď sa po katapultovaní znášal na padáku k zemi.
Zatknutie sa odohralo v reštaurácii a policajti spolu s Celikom zatkli ďalších 13 až 14 mužov. Všetci vraj donedávna bojovali v Sýrii. Policajti im zabavili útočnú pušku Kalašnikov, dve pištole a množstvo nábojov. Nie je ešte jasné, či sa zadržanie odohralo práve v súvislosti so zabitím pilota Peškova, ktorého telo neskôr Turecko odovzdalo ruským úradom.
Ankara tvrdí, že zostrelený bombardér narušil turecký priestor a že ho opakovane varovala, než ho stíhačky zostrelili. Moskva to popiera a tvrdí, že lietadlo bolo zostrelené nad územím Sýrie.
Rusi majú tri podmienky
Ruský veľvyslanec v Turecku Andrej Karlov pred časom v tlači uviedol, že Moskva si kladie tri podmienky pre normalizáciu vzťahov s Ankarou: Turecko sa ospravedlní za zostrelenie ruského lietadla, dopadne a potrestá vinníkov a poskytne Rusku odškodnenie.
„Bol to Alparslan Çelik, kto strieľal na nášho pilota. Predstúpil pred kamery s vyhlásením a potom ukázal kus padáku. Hovoril plynule po turecky," tvrdil Karlov pred novinármi a dodal, že šéfom "banditov", ktorí zabili ruského pilota, nebol žiadny Sýrčan, ale turecký občan.
Podľa tureckých médií tridsaťdvaročný Çelik v roku 2014 bojoval proti Islamskému štátu v Iraku v radoch turkménskej menšiny a začiatkom roku 2015 odcestoval do Sýrie, aby sa na severozápade krajiny pripojil k tamojším turkménskym milíciám, bojujúcim proti režimu Bašára Asada. Ten je považovaný za hlavného spojenca Moskvy na Blízkom východe.