Luxemburg 14. apríla (TASR) Pod silnejúcim tlakom zo strany USA sa dnes ministri zahraničných vecí EÚ na neformálnej schôdzke v Luxemburgu veľmi pravdepodobne nedohodnú na rýchlom zrušení zbrojného embarga proti Číne.
Stále viac členských krajín sa k možnosti zrušiť embargo stavia zdržanlivo, jasne tento krok podporujú najmä Nemecko a Francúzsko.
Európska komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová novinárom pred začiatkom schôdzky pripomenula, že EÚ nikdy nestanovila termín pre zrušenie embarga na Čínu. Decembrový summit len rozhodol, že bude na tom pracovať.
Luxemburské predsedníctvo sa síce snažilo dospieť k dohode tento polrok, situáciu EÚ však skomplikoval nielen trvalý tlak Washingtonu, ale aj čínsky zákon, ktorý umožňuje Pekingu vojensky zasiahnuť v prípade, že Taiwan jednostranne vyhlási nezávislosť.
Nedokážem si predstaviť, že by sme otázku embarga rýchlo a ľahko vyriešili, predpovedala Ferrerová-Waldnerová. Podľa nej by však problém embarga nemal zatieňovať celé vzťahy EÚ s Čínou, ktoré sa úspešne rozvíjajú.
Neformálna schôdzka na zámku Senningen sa začala pracovným obedom, počas ktorého ministri, vrátane šéfa slovenskej diplomacie Eduarda Kukana, diskutovali o približovaní EÚ s Gruzínskom, Arménskom a Azerbajdžanom.
Výsledkom debaty by mohlo byť poverenie pre Európsku komisiu, aby pre tieto štáty vypracovala akčné plány susedstva, aké má únia napríklad s Ukrajinou a Moldavskom. Gruzínsku zrejme únia nevyhovie v žiadosti vyslať na jeho hranice s Ruskom monitorovaciu misiu, ktorá by nahradila pôsobenie OBSE.
Ministri sa budú zaoberať aj situáciou v Bielorusku. Posúdia, či majú naďalej celkom izolovať tamojší režim a udržiavať kontakty len s mimovládnymi organizáciami a občianskou spoločnosťou. Podľa Ferrerovej-Waldnerovej by možno bolo lepšie komunikovať aj s verejnými orgánmi, hoci nie na najvyššej úrovni, a vysvetľovať im, o čo únii v Bielorusku ide.
Úplná izolácia vyhovuje prezidentovi (Alexandrovi) Lukašenkovi a posilňuje ho, myslí si eurokomisárka.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel