MOSKVA. Ruský ľadoborec Jauza vyplával z čiernomorského prístavu Novorossijsk do sýrskeho Tartusu krátko po 14. marci, kedy prezident Vladimir Putin ohlásil čiastočné stiahnutie ruských síl zo Sýrie.
Rusko sa stiahnuť nemieni
Jauza je jedným z plavidiel, ktoré malo za úlohu zabezpečovať zásobovanie ruského kontingentu v Sýrii. Po obmedzení ruských operácií sa predpokladalo, že sa vráti do domovského prístavu. Podľa agentúry Reuters ale ťažko naložená loď pláva k Sýrii zrejme s novou dodávkou zbraní.
Na tej istej trase plávajú aj ďalšie ruské lode a podľa Reuters o ich ťažkom náklade svedčí hlboký ponor. Rusko je podľa agentúry odhodlané udržať svoju vojenskú infraštruktúru v Sýrii a ďalej zásobovať sýrsku armádu zbraňami.
Ruská armáda operuje v Sýrii na základniach Hmeimim a Tartus. Putin vyhlásil, že si ich Rusko ponechá obe a že zabezpečí ich ochranu.

Počet vojakov je neznámy
Rusko sa do sýrskej vojny zapojilo minulý rok v septembri. Moskva ani po mesiacoch bojov nespresnila, aký veľký kontingent do Sýrie vyslala. Ani teraz nie je jasné, čoho presne sa Putinom nariadené čiastočné stiahnutie týka.
Reuters odhaduje, že Rusko malo v Sýrii 36 bojových lietadiel a asi polovicu ich stiahlo. V pondelok boli zo Sýrie odvezené tri ťažké vrtuľníky.
Analytik Michail Barabanov povedal, že "hlavná časť kontingentu v Sýrii zostala, takže nie je dôvod ani obmedzovať presuny" zásob. "Udržiavané budú aj zbrojné dodávky sýrskej armáde," dodal analytik.

Lode sú na dostrel Sýrie
Reuters tvrdí, že je zrejmé, že Rusko od polovice marca neobmedzilo prevádzku lodí a svoje vojnové plavidlá v Stredozemnom mori nahradilo novými. Sú v dosahu sýrskeho pobrežia, môžu chrániť nákladné lode a poskytujú Rusku možnosť v ktoromkoľvek okamihu nasadiť riadené strely.
Reuters vychádza z fotografií ruských lodí zhotovovaných v úžine Bospor. Je na nich vidieť, že mali výrazne hlbší ponor na ceste smerom k Sýrii ako na spiatočnej plavbe. Podľa Reuters smerovali lode so zbrojným nákladom a vojenskými autami do Sýrie štrnásť dní pred Putinovým marcovým rozhodnutím.
Na otázky Reuters týkajúce sa ruských vojenských plavidiel ruské ministerstvo obrany neodpovedalo.
Aký je počet obetí?
Ruské zapojenie do bojov spôsobilo už smrť niekoľkých desiatok Rusov, oficiálne údaje o obetiach sú však zámerne skreslené.
Napísal to petrohradský spravodajský server Fontanka s odvolaním sa na vlastné vyšetrovanie. V Sýrii vraj pôsobí súkromná ruská armáda, ktorej padlí nie sú evidovaní v oficiálnych štatistikách, ale posmrtne dostávajú od Kremľa vysoké štátne vyznamenanie.
"Bojovníci de-iure neexistujúcej vojenskej jednotky hlásia straty na Ukrajine aj v Sýrii, a pritom oficiálne nekazia štatistiku," napísal ruský server. "Pravdivý zoznam ruských strát možno nájsť v neverejných dekrétoch s podpisom prezidenta Vladimira Putina," uviedla Fontanka.
V Sýrii podľa oficiálnych údajov zahynulo šesť ruských vojakov, na Ukrajine podľa Moskvy žiadni ruskí vojaci nie sú.
Privátne jednotka vyzbrojená ťažkými pechotnými zbraňami a obrnenou technikou je známa ako "Vágnerova CVK", teda Vágnerova súkromná vojenská spoločnosť, uviedol ďalej petrohradský server. V žiadnych oficiálnych dokumentoch nefiguruje, pretože Rusko zákon o súkromných armádach nemá.