PRAHA. Český prezident Miloš Zeman privítal v utorok čínskeho prezidenta Sia Ťin-pchinga s vojenskými poctami výnimočne na treťom nádvorí Pražského hradu namiesto zvyčajného prvého.
Hymna i delostrelecká salva
Spoločne si vypočuli hymny oboch krajín a prešli pred nastúpenou jednotkou Hradnej stráže.
Si Ťin-pching pozdravil vojakov českými slovami: "Vojáci, nazdar!" Následne zaznelo zo záhrad Pražského hradu 21 uvítacích výstrelov z dela.
Pražský hrad pri príležitosti čínskej návštevy uzatvorili, informovala televízna stanica ČT24, ktorá slávnostný ceremoniál vysielala v priamom prenose.
České médiá pripomenuli, že delostrelecká salva v Prahe zaznela naposledy pri inaugurácii prezidenta Zemana do funkcie hlavy štátu, do ktorej bol zvolený historicky prvou priamou voľbou. Predtým výstrely z dela uctili pamiatku prezidenta Václava Havla počas jeho pohrebu v roku 2011.
Podpisy zmlúv
Po uvítacom ceremoniáli nasledovalo rokovanie oboch prezidentov a oficiálny podpis dohôd o spolupráci predstaviteľmi Česka a Číny.
Po prezidentoch podpísali aj českí ministri so svojimi čínskymi kolegami memorandá o porozumení v oblasti priemyslu, dopravy, zdravotníctva alebo školstva.
Zeman po podpise zmlúv ocenil vzájomné priateľstvo a obchodné vzťahy oboch krajín. "Ak som odhadoval, že objem čínskych investícií v tomto roku bude 45 miliárd korún (1,66 miliardy eur), hlboko som sa zmýlil. Len tento rok je to 95 miliárd Kč," vyzdvihol český prezident. Pripomenul, že investície prúdia aj druhým smerom, do Číny, a spomenul pritom automobilový i letecký priemysel. Zaželal Českej republike, aby sa stala pre Čínu vstupnou bránou do Európskej únie.
Automobilka Škoda plánuje v Číne v priebehu piatich rokov investovať 60 miliárd Kč.
Stretol sa aj s premiérom
O rozvoji dvojstranných obchodných vzťahov a investícií, ale aj o problematike ľudských práv sa popoludní hovorilo v Prahe pri stretnutí českých vládnych predstaviteľov pod vedením premiéra Bohuslava Sobotku s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorý pokračuje v oficiálnej návšteve ČR.
"Naša krajina sa pre Čínu postupne stáva významným stredoeurópskym dopravným a finančným centrom", citovali české elektronické médiá slová predsedu vlády ČR Bohuslava Sobotku.
Podľa jeho názoru je jedným zo základných predpokladov pre harmonický rozvoj akejkoľvek spoločnosti úcta k ľudským právam a základným slobodám, ako aj ich ochrana.
Na stretnutí s najvyšším predstaviteľom najľudnatejšej krajiny planéty sa zúčastnili aj vicepremiér, minister financií Andrej Babiš, šéf diplomacie Lubomír Zaorálek, ministerka pre miestny rozvoj Karla Šlechtová, minister priemyslu a obchodu Jan Mládek, minister dopravy Dan Ťok, minister zdravotníctva Svatopluk Němeček, ako aj štátny tajomník pre európske záležitosti Tomáš Prouza.
Symbolický kľúč
Hosť z Pekingu si z rúk pražskej primátorky Adriany Krnáčovej prevzal symbolický kľúč od mestských brán a zapísal sa do pamätnej knihy českej metropoly.
V nabitom programe čínskeho prezidenta nechýbali v ani stretnutia s predsedami oboch komôr českého parlamentu Milanom Štěchom a Janom Hamáčkom.
Hamáček informoval o záujme čínskych finančných ústavov o český trh, ako aj o obojstrannom záujme prehlbovať spoluprácu v oblasti cestovného ruchu a vzdelávania. Hosťa podľa vlastných slov upozornil i na fakt, že ľudské práva patria medzi priority českej zahraničnej politiky.
Až do asi 22.00 h je naplánovaná slávnostná večera, ktorej dejiskom sú reprezentačné priestory Pražského hradu. V centre Prahy očakávali vo večerných hodinách slávnostný ohňostroj na počesť čínskeho prezidenta.
Medzi protestujúcimi boli aj Kalousek so Schwarzenbergom
Aj v utorok pokračovali protestné akcie a manifestácie proti návšteve čínskeho prezidenta v Prahe. Českí policajti museli opäť - podobne ako v nedeľu - riešiť aj spory odporcov i stúpencov čínskej hlavy štátu.
Dvoch účastníkov protestov-cudzincov česká polícia predviedla. Vážnejšie incidenty z Prahy zatiaľ nehlásili, aj keď sa demonštranti chystali večer na akciu na políciou uzavretom Hradčanskom námestí.
Medzi stovkami demonštrantov sa objavili aj lídri opozičnej TOP 09 Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg či ďalšie osobnosti známe z českej politickej scény - Martin Bursík, Michael Kocáb alebo europoslanec Jaroslav Štětina. Ani ich však polícia na Hradčanské námestie nevpustila.