BRATISLAVA. Demonštrácia sily ruskej armády počas Putinovej leteckej kampane nad Sýriou zvýšila záujem o ruské zbrane na trhu. Moskva by mohla zarobiť na kontraktoch až sedem miliárd amerických dolárov, tvrdia analytici.

Drahšia ako tvrdí Putin
Ruský denník Kommersant v pondelok zverejnili informáciu, citujúc ruské vládne zdroje, že vojenská kampaň v Sýrii by mohla viesť k zmluvám na export zbraní v hodnote šiestich až siedmych miliárd amerických dolárov (približne 5,4 až 6,3 miliardy eur). Medzi záujemcami o ruské zbraňové systémy sú krajiny ako Alžírsko, Indonézia, Vietnam či Pakistan.
Putin tvrdí, že operácia v Sýrii, ktorá trvá už od septembra minulého roku a má podporiť režim prezidenta Bašara Asada, stála Rusov pol miliardy dolárov. Experti však odhadujú, že reálna cena je dvoj až trojnásobne vyššia, ako udáva ruský prezident.
Ruslan Puchov, riaditeľ ruského Centra pre analýzu stratégií a technológií, povedal pre britský Guardian, že Sýrska operácia má na export zbraní extrémne pozitívny dopad.

Vlády majú záujem o bombardéry a helikoptéry
V decembri Sergej Smirnov, riaditeľ Novosibírskej továrne, ktorá vyrába stíhačky Suchoj, informoval ruský denník Vedomosti, že Alžírsko má záujem o kúpu exportnej verzie stíhacieho bombardéru Su-34, ktorý bol nasadený v Sýrii. Podľa Kommersant si Alžírsko objednalo za 500 až 600 miliónov dolárov tucet Su-32 a má záujem aj o typ Su-35s, ktorý testuje.
Okrem bombardérov si podľa agentúry Interfax krajina objednala aj 40 kusov nových útočných helikoptér Mi-28N, ktoré taktiež lietali nad Sýriou. O viacúčelové stíhačky Su-35s má záujem aj Indonézia a Čína, ktorá plánuje kúpiť hneď 24 lietadiel.
"Vlády chcú zmodernizovať svoje armádne letky a Rusko ponúka svoje lietadla za miernejšie ceny ako jeho americký rival," opísal situáciu na trhu analytik Alexander Golts.
Niektoré zo spomínaných krajín majú záujem aj o protivzdušný raketový systém S-400 a modernizované tanky T-90.