BRATISLAVA/KYJEV. Ukrajinský Ľudový front súčasného premiéra Arsenija Jaceňuka sa dohodol na vytvorení novej vládnej koalície so stranami Blok Petra Porošenka (BPP) a Vlasť expremiérky Julie Tymošenkovej.
Uviedol to v pondelok večer šéf parlamentnej frakcie Ľudového frontu Maxym Burbak po stretnutí poslancov s prezidentom Porošenkom.

Koniec neistoty?
Dohoda by podľa agentúry Reuters mohla priniesť koniec politickej neistoty, ktorá brzdí dôležité reformy.
Podľa Burbaka by sa predstavitelia novej koalície mali zísť v utorok, aby sa dohodli na koaličnej dohode a vládnom programe. Reuters však dodala, že ani zástupcovia BPP, ani predstavitelia Vlasti sa doteraz k výsledkom rokovaní nevyjadrili.
Blok Petra Porošenka minulý týždeň navrhol do funkcie budúceho premiéra doterajšieho šéfa parlamentu Volodymyra Hrojsmana a Ľudový front dal najavo, že je ochotný o návrhu rokovať.

Mikloš má podmienky
Hrojsman chce do budúcej vlády povolať bývalého slovenského ministra Ivana Mikloša. Ten podľa Denníka N predbežne súhlasil, že bude v novej ukrajinskej vláde pôsobiť ako vicepremiér a minister financií.
Mikloš ponuku podľa vlastných slov preberal s prezidentom Porošenkom aj s jeho kandidátom na premiéra Hrojsmanom. “Dostal som ponuku do vlády a dal som predbežný súhlas s mojou nomináciou po splnení istých podmienok,” povedal Denníku N Mikloš.
Podľa ukrajinskej legislatívy môže byť členom vlády len ukrajinský občan a to je pre Mikloša problém, keďže strata slovenského občianstva je pre neho neakceptovateľná.
Riešene je na ukrajinskej strane, ktorá bude musieť zrejme upraviť legislatívu.
Ak by Mikloš prijal ukrajinské občianstvo, nemuselo by to automaticky znamenať, že príde aj o to slovenské. Ministra vnútra môže požiadať o výnimku, ak by o ňu nepožiadal, automaticky by slovenské občianstvo stratil.
Ekonóm Mikloš nie je v ukrajinskej politike nováčikom, od začiatku minulého roka pôsobí na čele tímu poradcov ministerky financií Jareskovej.
Jaceňuk stratil parlamentnú väčšinu v polovici februára, keď doterajšiu štvorčlennú vládnu koalíciu opustili strany Vlasť a Svojpomoc a podporu mu vypovedala aj časť poslancov BPP.