DAMASK. Pyrotechnici pokračujú v odstraňovaní náloží v sýrskom meste Palmýra, ktoré ovládli v nedeľu po niekoľkodňových bojoch sýrske jednotky.
Od vlaňajšieho mája toto historické mesto ovládali radikáli z Islamského štátu (IS). Pred porážkou islamisti zamínovali celé mesto vrátane obytných štvrtí a historickej časti.
Podľa agentúry Reuters pokračovala v pondelok sýrska armáda podporovaná ruským letectvom v bojoch s radikálmi v okolí mesta. Sýrske štátne médiá uviedli, že v meste sa podarilo otvoriť vojenské letisko.
Sýrskej armáde v bojoch o Palmýru pomáhalo ruské letectvo. Prezident Vladimir Putin 14. marca nariadil čiastočné stiahnutie ruských síl zo Sýrie, čo armáda začala hneď ďalší deň plniť.
Jej zástupca ale v pondelok povedal, že v Sýrii zostáva dostatok ruských síl na to, aby boli schopné "v akúkoľvek chvíľu odraziť akýkoľvek útok".

Gratulácie
Putin v nedeľu gratuloval sýrskemu prezidentovi Assadovi k získaniu Palmýry. "Úspechy, ako je oslobodenie Palmýry, by boli nemožné bez pomoci Ruska,“ uviedol Putinov hovorca Dmitrij Peskov.
K opätovnému dobytiu historického mesta gratuloval aj tajomník iránskej národnej bezpečnostnej rady Alí Šamchání. Podľa neho ide o víťazstvo, na ktoré môže byť Sýria hrdá. Irán patrí rovnako ako Rusko k hlavným Asadovým spojencom.
V bitke o Palmýru zahynulo okolo štyristo členov Islamského štátu a podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) ide o najväčšiu porážku IS od roku 2014, kedy táto radikálna skupina vyhlásila na dobytých územiach v Sýrii a Iraku kalifát.

Podarí sa pamiatky obnoviť?
Džihádisti v Palmýre rovnako ako na mnohých iných historických miestach v Sýrii a Iraku poničili cenné pamiatky. Na záberoch, ktoré priniesla sýrska televízia, boli vidieť trosky Chrámu boha Bela. Na svojom mieste nie je ani socha kráľovnej Zenóbie, ktorá tu vládla v 3. storočí.
Ťažko poškodených je tiež veľa artefaktov, ktoré boli v mestskom múzeu. Bohyni Aténe chýba hlava a je zrejmé, že na prízemí múzea vybuchla nálož, pretože celá hala je pokrytá úlomkami z rozbitých sôch. Nájdu sa však aj dobré správy. Socha leva z druhého storočia, o ktorej sa myslelo, že ju IS zničil, sa našla na inom mieste v stave, že bude schopná obnovy.
Palmýra je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Odborník Maurice Sartre agentúre AFP povedal, že rozsah zničenia bude treba ešte len zistiť. "Je požehnaním, že mesto je dobyté, aj keď vieme, že teraz je v rukách iného diktátora a to Asada," povedal Sartre.
Na miesto vraj už z Damasku odišiel sýrsky generálny riaditeľ pre pamiatky, aby zistil rozsah škôd. "Bude tam poškodenie dvojakého charakteru. Prvé, to najviditeľnejšie, o ktorom informoval samotný IS, to je zničenie Chrámu boha Bela a Chrámu Baal-Shamin, víťazných oblúkov a siedmich vežových hrobov," povedal Sartre.
Potom vraj ale príde na rad zmapovanie škôd, ktoré na prvý pohľad viditeľné nie sú, a to vyplienenie hrobiek a ďalších pamiatok, ktoré boli odnesené.
"Sýrska vláda sa bude určite snažiť zvaliť všetku vinu na IS, ale Islamskému štátu nemožno pripísať všetko. Vieme, že už pred jeho príchodom plienila Palmýru sýrska armáda," povedal Sartre.
"Všetky tie hroby, ktoré ešte neboli preskúmané a teraz sú vyplienené, sú pre vedu navždy stratené," vyhlásil historik.
Zo snímok, ktoré má k dispozícii, usudzuje, že bude možné zrekonštruovať hlavný oblúk, aj keď ho IS nechal zbúrať buldozérmi. Na mieste podľa Sartra ležia všetky jeho hlavné časti.
"Zatiaľ sa to nedá zistiť, pretože sa tam kvôli mínam nedá dostať, do akej miery sú poškodené stavebné kamene dvoch chrámov. Ak boli zničené a rozdrvené, potom sa už nedá nič robiť. Ale ak na mieste kamene zostali, potom bude možné zrekonštruovať taktiež chrámy. Bude to veľmi nákladné, ale uskutočniteľné," uzavrel Sartre.