TIRANA/ATÉNY. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) začala cvičiť albánskych pohraničníkov, aby ich pripravila na možný prílev veľkého množstva utečencov.
Pri príprave spolupracujú s Talianskom
Migranti sa môžu rozhodnúť vydať sa do západnej Európy cez Albánsko, pretože jeho susedia, Macedónsko a Srbsko, pre nich uzavreli svoje južné hranice.
Tlačová agentúra AP uviedla, že OBSE spustila sériu praktických seminárov pre albánsku hraničnú a migračnú políciu v troch pohraničných okresoch, aby ich pripravila na zvýšený tok migrantov cez západný Balkán.
Albánski policajti absolvujú výcvik, aby si vedeli poradiť s "migračnými trasami, predbežným posúdením migrantov, aby vedeli odhaliť možných teroristických bojovníkov a zadržať páchateľov trestných činov".
Albánsko v rámci prípravy na nával migrantov spolupracuje aj s Talianskom, doteraz však nebolo ich tranzitnou krajinou.
Prví pôjdu tí, ktorí nepožiadali o azyl
Deportácie utečencov a iných migrantov z gréckych ostrovov nazad do Turecka, na ktorých sa dohodla Európska únia s Ankarou, sa začnú 4. apríla a bude ich uskutočňovať pohraničná agentúra EÚ Frontex, povedal vo štvrtok hovorca gréckeho vládneho výboru pre utečeneckú krízu.
Jorgos Kiritsis agentúre AP povedal, že ako prví pôjdu nazad migranti, ktorí od svojho zadržania v Grécku nepožiadali o azyl.
Skoršie tento hovorca oznámil, že grécka vláda pripraví počas najbližších 20 dní 30.000 nových miest v utečeneckých táboroch.
Sú určené pre migrantov, ktorí dobrovoľne opustia oblasť pri grécko-macedónskej hranici, kde sa utáborili, a hlavný grécky prístav Pireus pri Aténach.
Kiritsis povedal, že legislatívne dodatky potrebné na to, aby mohla dohoda EÚ a Turecka v Grécku plne vstúpiť do platnosti, budú predložené parlamentu na budúcu stredu.