BRUSEL. Belgickí prokurátori potvrdili, že v decembri vydali medzinárodný zatykač na jedného z dvoch bratov, obviňovaných z tohtotýždňových smrtiacich výbuchov v Bruseli, pretože ho chceli vypočuť v súvislosti s minuloročnými útokmi v Paríži.
Oznámila to tlačová agentúra Reuters.
Na zozname hľadaných
Podľa prokurátorov sa 27-ročný Khalid Bakraoui vyhodil v utorok do vzduchu v zaplnenom vlaku bruselského metra v čase dopravnej špičky.
Prokurátori vo vyhlásení potvrdili, že ho v minulosti podozrievali z použitia falošnej totožnosti pri prenájme nehnuteľnosti v belgickom meste Charleroi. Uvedenú nehnuteľnosť využili ako úkryt členovia islamistickej bunky, ktorá pri útokoch v Paríži 13. novembra zabila 130 ľudí.
Belgická polícia uvedený dom 11. decembra prehľadala a následne sa popis a fotografia Bakraiouiho objavili na zozname hľadaných ľudí, umiestnenom na webovej stránke Interpolu.
Prokurátori povedali, že jeho 29-ročný brat Ibrahim bol jedným z dvoch mužov, ktorí sa v utorok pri koordinovaných útokoch odpálili na bruselskom letisku.

Žiadajú komisiu
Ukázalo sa tiež, že turecké úrady Ibrahima vlani v lete vyhostili z Turecka do Holandska a varovali vtedy aj Belgicko, že ide o nebezpečného militanta.
Belgická opozícia preto žiada vytvorenie parlamentnej komisie, ktorá by prešetrila postup úradov. Návrh opozičných strán na vznik vyšetrovacej komisie podporila zatiaľ len jedna zo štyroch strán vládnej koalície.
V súvislosti s kauzou Bakraoui ponúkli demisiu dvaja členovia belgickej vlády: minister vnútra Jan Jambon a minister spravodlivosti Koen Geens. Premiér Charles Michel ju však neprijal, pričom zdôraznil, že v súčasnej náročnej situácii je dôležité zomknúť sa.

Konkrétne varovanie
Na možné chyby a zlyhanie politických, policajných a justičných orgánov v Belgicku upozornil v súvislosti s atentátmi aj izraelský denník Haarec. Pripomenul, že belgické tajné služby dostali v pondelok varovanie, že v utorok sa môže v krajine odohrať teroristický útok.
Haarec spresnil, že "belgické tajné služby s pomerne vysokou presnosťou vedeli, že boli plánované útoky, ktoré sa mali odohrať v blízkej budúcnosti a ktorých terčom má byť letisko, ako aj zrejme metro".
Belgická tlač, ktorá citovala z Haarecu, pripomenula, že tento izraelský denník je zvyčajne veľmi dobre informovaný, a to aj zo zdrojov izraelskej tajnej služby Mossad.
Ibrahim Bakraoui a Najim Laachraoui v utorok aktivovali kufríkové bomby na bruselskom letisku Zaventem. O hodinu neskôr explodovala bombová nálož aj na stanici metra Maelbeek, kde sa odpálil Khalid Bakraoui, Ibrahimov brat.
Oba atentáty si vyžiadali dokopy 31 obetí na životoch a vyše 300 zranených.
Szijjártó: Útok bol namierený na EÚ
Bruselské teroristické útoky boli namierené proti Európskej únii, a nie proti Belgicku, zdôraznil v Budapešti maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.
Podľa agentúry MTI šéf maďarskej diplomacie na tlačovej konferencii povedal, že opatrnosť, prevencia a všetky bezpečnostné protiteroristické opatrenia sú opodstatnené.
"Belgické orgány nemajú ešte stále detailné informácie o totožnosti a občianskej príslušnosti obetí teroristických útokov, preto podľa oficiálnych údajov stále ešte platí, že pri utorňajších útokoch sa zranili dvaja maďarskí občania," konštatoval Szijjártó.