ANKARA. Turecko vlani v júni zadržalo jedného z bruselských atentátnikov a neskôr ho vyhostilo. Povedal to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Pustili ho na slobodu
Prezidentský úrad následne uviedol, že išlo o Ibrahima Bakraouiho. Belgické úrady ale podľa Erdogana radikála pustili na slobodu, a to aj napriek varovaniu, ktoré o ňom z Turecka dostali.
Erdogan na tlačovej konferencii nepovedal, o ktorom z páchateľov teroristických útokov hovorí, jeho úrad ale následne agentúre Reuters povedal, že ním mal byť Ibrahim Bakraoui. Ibrahim sa odpálil na letisku, jeho brat Khalid v metre.
Podľa tureckého prezidenta bol radikál zatknutý vlani v júni v juhotureckom Gaziantepe pri sýrskej hranici. Následne ho úrady na jeho žiadosť deportovali z Ankary do Holandska. Belgicko vraj 14. júla varovali, že ide o "zahraničného teroristického bojovníka".
Napriek varovaniu ho však belgické úrady vlani v júli prepustili na slobodu. Podľa úradu tureckého prezidenta zdôvodnil Brusel prepustenie tým, že pri ňom neodhalili "žiadnu spojitosť s terorizmom". Kedy sa Bakraoui dostal z Holandska do Belgicka, zatiaľ nie je jasné.
Konkrétne varovania
Belgická tajná služba dostala podľa informácií internetového vydania izraelského denníka Haarec konkrétne varovania pred útokmi. Informované mali byť aj tajné služby iných západných štátov. Haarec priniesol informáciu bez uvedenia akéhokoľvek konkrétneho zdroja.
Podľa izraelského média belgické bezpečnostné zložky s veľkou pravdepodobnosťou vedeli, že v blízkej budúcnosti sú plánované útoky na letisku a zrejme aj v metre. Napriek konkrétnym varovaniam tajných služieb boli však bezpečnostné opatrenia v Bruseli nedostatočné.
Doterajšie poznatky naznačujú, že bruselské útoky naplánovali v bašte extrémistickej skupiny Islamský štát v sýrskom meste Rakka.
Bruselom v utorok otriasli dve explózie na medzinárodnom letisku Zaventem a tretia v priestoroch stanice metra Maelbeek. Celkovo pripravili o život najmenej 31 ľudí vrátane troch samovražedných útočníkov a 270 ďalších zranili.