SME

Neviem, čo robiť, nie som v bezpečí, napísal v testamente atentátnik

Belgičania zadržali jedného podozrivého.

Ibrahim Bakraoui zanechal testament.Ibrahim Bakraoui zanechal testament. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL. Belgický federálny prokurátor Frederic Van Leeuw v stredu na tlačovej konferencii v Bruseli potvrdil, že počas pátrania po osobách podozrivých zo spáchania atentátov v Bruseli polícia zatkla jednu osobu, ktorá sa podrobuje výsluchu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uviedol, že pri útoku na letisku Zaventem prišli o život dvaja teroristi. Jedného z nich sa podarilo identifikovať na základe odtlačkov prstov ako 29-ročného Ibrahima Bakraouiho.

SkryťVypnúť reklamu

Hľadaný na úteku 

Van Leeuw tiež povedal, že vyšetrovatelia stále pracujú na identifikácii ďalších dvoch útočníkov z letiska a že jeden z nich je na úteku.

Tým má podľa správ médií byť radikál Najim Laachraoui, o ktorom bruselský denník La Dernière Heure chybne informoval, že ho zadržali. 

Muž v klobúku a svetlej bunde, známy z fotografie zverejnenej v médiách, je stále na úteku. "Zložil veľkú tašku a potom, (ešte) pred explóziami odišiel," vysvetlil prokurátor. Batožina, ktorú na letisku zanechal, obsahovala najviac výbušnín. Vzhľadom na to, že výbušnina bola nestabilná, okamžite po svojom príchode ju zneškodnili privolaní pyrotechnici ministerstva obrany.

Aj Bakraoui i zatiaľ neznámy muž majú na ľavej ruke čiernu rukavicu. Belgické médiá špekulujú, že v nej alebo pod ňou v ruke držali detonátor. 

SkryťVypnúť reklamu

Samovražedným atentátnikom na stanici metra Maelbeek je Khalid Bakraoui, 27-ročný brat spomínaného Ibrahima, vyhlásil tiež prokurátor.

Našli testament

Ibrahim Bakraoui podľa neho zanechal testament, ktorý sa našiel v počítači v odpadkovom koši na ulici v bruselskej štvrti Schaerbeek, v ktorom napísal:

"Som v chvate, neviem, čo robiť, nie som v bezpečí, všade po mne pátrajú" a vyjadril aj obavy, že ak sa "to ďalej bude takto vliecť", skončí v cele susediacej s tou, v ktorej je Salah Abdeslam.

Prokurátor potvrdil, že v byte v bruselskej štvrti Schaerbeek, ktorý polícia v utorok prehľadala, sa našlo 15 kilogramov výbušniny TATP, 150 litrov acetónu, 30 litrov peroxidu vodíka, detonátory, batožina plná klincov a skrutiek a materiál na vyhotovenie nálože.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Odprevádzala rodinu a stala sa prvou potvrdenou obeťou z Bruselu Čítajte 

DNA na výbušninách

Prokuratúra sa domnieva, že na úteku je viac ľudí, ktorí sa podieľali na atentátoch. Práve týmto faktom aj belgické úrady zdôvodnili svoje rozhodnutie ponechať v platnosti štvrtý, najvyšší stupeň pohotovosti pred hrozbou teroristického útoku. "Hrozba útoku je stále reálna," zaznelo na tlačovej konferencii.

Na 24-ročného Laachraouiho sa polícia zamerala potom, čo bol podľa všetkého zachytený na letiskových bezpečnostných kamerách

Na zázname bol oblečený v bielom kabáte a na hlave mal čierny klobúk. Jeho dvaja spoločníci, ktorí sa na letisku pravdepodobne vyhodili do vzduchu, sú oblečení v čiernom.

Laachraoui, ktorý je údajne belgický občan narodený v Bruseli, sa zrejme na výbuchoch podieľal, hoci sa v odletovej hale neodpálil. 

SkryťVypnúť reklamu

Polícia už skôr oznámila, že jeho DNA našli na niekoľkých pásoch s výbušninami z novembrových útokov v Paríži, pri ktorých zahynulo 130 ľudí a ku ktorým sa rovnako ako teraz prihlásilo radikálne hnutie Islamský štát.

Podľa belgických úradov sa stopy Laachraouiho DNA našli v prenajatom dome v meste Auvelais, ako aj v byte na ulici Henriho Bergého na bruselskom predmestí Schaerbeek. Obe nehnuteľnosti využívala skupina osôb podozrivých z terorizmu.

Najim Laachraoui a ďalší komplic, Samir Bouzir, sú podozriví z toho, že na diaľku riadili teroristické operácie na viacerých miestach 10. a 11. parížskeho obvodu, ako aj na predmestí Saint-Denis.

Belgická prokuratúra vo svojom vyhlásení spresnila, že Najim Laachraoui bol 9. septembra 2015 kontrolovaný na hraniciach Maďarska a Rakúska. V aute značky Mercedes s ním boli aj Salah Abdeslam. Laachraoui vo februári 2013 odišiel do Sýrie a po návrate do Európy používal falošné meno Soufiane Kayal.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Zbabelý útok na Brusel Čítajte 

Bratia atentátnici

Polícia bratov Khalida a Brahima Bakraouiovcov z Bruselu poznala kvôli ich kriminálnej minulosti, ale až doteraz neboli spájaní s terorizmom.

Khalid pod falošným menom prenajal byt v bruselskej štvrti Forest, kde polícia pri minulotýždňovej razii zastrelila ozbrojeného muža, ktorého neskôr úrady identifikovali ako Alžírčana Mohameda Ben Caïda.

Vyšetrovatelia našli na mieste vlajku Islamského štátu, útočnú pušku a odtlačky prstov Salaha Abdeslama, považovaného za jedného z hlavných strojcov parížskych atentátov. Abdeslama zatkla belgická polícia v piatok.

Polícia pokračuje v pátraní po podozrivých. Počas týchto policajných operácií bolo zaistené jedno podozrivé vozidlo. 

Prečítajte si tiež: Ľudia majú strach. Do ktorých krajín sa môžu báť cestovať? Čítajte 

Dôležitý taxikár

Belgická polícia sa podľa denníka The Telegraph domnieva, že trojica útočníkov na letisko prišla v troch autách - v taxíku, Renaulte Clio a v čiernom Audi S4. Krátko po výbuchoch svedkovia videli odchádzať audi s tromi či štyrmi ľuďmi a poznamenali si číslo registračnej značky.

SkryťVypnúť reklamu

Policajné vyšetrovanie údajne ukázalo, že audi odkazuje na istého 22-ročného Turka z holandskej provincie Limburg, ktorý je v hľadáčiku tajných služieb od vlaňajšieho apríla, keď s niekoľkými ľuďmi odcestoval do Saudskej Arábie.

Práve taxikár je kľúčovou postavou pri vyšetrovaní útokov. Taxikár sa na polícii prihlásil sám, keď si uvedomil spojitosť medzi výbuchmi v odletovej hale a zvláštnym správaním svojich klientov. 

Denník uviedol, že taxikár upozornil na veľmi závažný detail: kým na zverejnených záberoch z bezpečnostných kamier mala trojica podozrivých mužov na vozíkoch naložené tri kusy batožiny, z kufra jeho auta ich vyložili viac. Polícia na základe tohto jeho tvrdenia spustila pátranie v areáli letiska a objavila nálož, ktorá neexplodovala. 

SkryťVypnúť reklamu

Taxikár okrem toho polícii poskytol aj adresu v bruselskej štvrti Schaerbeek, kde predpokladaných teroristov vyzdvihol.

Prečítajte si tiež: Teroristi zabili pri útokoch v Bruseli desiatky ľudí (minúta po minúte) Čítajte 

Počet obetí zrejme porastie 

Belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders má poznatky, že v Bruseli zahynuli alebo boli zranení ľudia najmenej 40 národností.

Vo vysielaní rozhlasovej stanice Radio 1 ministerka zdravotníctva Maggie De Blocková pripustila, že počet obetí sa môže zvýšiť vzhľadom na to, že zranenia mnohých ľudí sú vážne. 

Uviedla tiež, že pokračuje identifikácia ľudí, ktorí prišli o život alebo boli pri výbuchoch zranení - a je veľmi náročná. Dodala však, že momentálne je prvoradý zdravotný stav zranených, nie zisťovanie ich totožnosti.

"Mnohí zo zranených sú v umelom spánku, zatiaľ čo iní sú vo veľmi vážnom stave na jednotkách intenzívnej starostlivosti," vysvetlila De Blocková, podľa ktorej je identifikácia "neľahká aj preto, že mnohí zranení sú cudzinci".

SkryťVypnúť reklamu

Podľa televízie RTBF sa patológom podarilo identifikovať prvé dve z obetí útokov. Smrť svojich dvoch občianok už oficiálne potvrdili napríklad Peru a Maroko.

Televízia RTBF informovala, že na internete sa objavuje čoraz viac žiadostí o pomoc pri pátraní po nezvestných osobách, ktoré sa v čase výbuchov mohli buď nachádzať na stanici metra Maelbeek či prechádzať ňou vtedy vo vlakovej súprave, alebo byť práve na letisku Zaventem, ktoré bolo terčom útoku ako prvé.

Minúta ticha 

Obyvatelia Bruselu si na poludnie minútou ticha uctili všetky obete. Ľudia tak vyjadrili solidaritu pozostalým po obetiach ako aj zraneným.

Pietne zhromaždenia sa konali na viacerých miestach krajiny aj Bruselu. Stovky ľudí ticho stáli na priestranstve pred burzou v centre metropoly, kde už od utorka vzniká improvizované pietne miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Kráľ Filip s kráľovnou Matildou a premiér Charles Michel vzdali hold obetiam a zraneným na námestí Roberta Schumana v centre Bruselu.

Inokedy rušná Rue de la Loi v centre mesta, na ktorej leží východ zo stanice metra Maalbeek je naďalej uzavretá a neprejazdná. Na poludnie tu niektorí Bruselčania či návštevníci mesta ticho stáli na chodníkoch. 

Belgicko drží trojdňový smútok. Hlavné bruselské letisko Zaventem zostane uzavreté minimálne do štvrtka večera.

Načítavam video...

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 664
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 199
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 079
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 384
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 226
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR
Škótsky premiér Humza Yousaf.

Klimaticky neutrálne chce byť do roku 2045.


TASR
Poľskí farmári blokujú traktormi hlavnú cestu počas protestu 6proti dovozu z Ukrajiny a agrárnej politike EÚ v meste Lomianki pri Varšave 6. marca 2024.

Prejazd povoľujú všetkým osobným autám a autobusom, obmedzujú náklad.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu