HAVANA, BUENOS AIRES. Americký prezident Barack Obama ukončil dnes svoju prelomovú trojdňovú návštevu Kuby a odletel do Argentíny, ktorá je ďalšou zastávkou jeho turné po Latinskej Amerike. Informuje o tom agentúra AP.
Na Medzinárodnom letisku Josého Martího v Havane ho prišiel vyprevadiť jeho kubánsky náprotivok Raúl Castro, ktorý zožal istú kritiku po tom, ako v nedeľu nebol prítomný pri prílete Obamovho vládneho špeciálu Air Force One.

Priateľské gesto
Podľa AP však jeho stredajšie rozhodnutie predstavuje priateľské gesto, ktoré prichádza po pondelkovej mierne napätej spoločnej tlačovej konferencii, kde obaja lídri odpovedali na novinárske otázky týkajúce sa ľudských práv.
Najvyšší predstavitelia USA a Kuby absolvovali aj otvorené rozhovory, počas ktorých pripustili pretrvávajúce rozdiely medzi svojimi krajinami v oblasti demokracie. Obama vyzval kubánsky ľud, aby vzhliadal k budúcnosti s nádejou.

Bejzbal na záver
Prezidenti si na záver Obamovho programu pozreli exhibičný bejzbalový zápas medzi kubánskym národným výberom a floridským profesionálnym tímom Tampa Bay Rays, ktorý sa uskutočnil na Latinskoamerickom štadióne v Havane.
Šéf Bieleho domu sa ešte predtým stretol na ambasáde Spojených štátov so skupinou kubánskych disidentov, ktorých vyzdvihol za ich "neobyčajnú odvahu". Podľa neho je americko-kubánska politika o priamej spolupráci s občanmi.
Obama sa v argentínskom hlavnom meste Buenos Aires v stredu stretne s tamojším novým prezidentom Mauriciom Macrim. Stretne sa aj s mladými Argentínčanmi a absolvuje štátny banket v prezidentskom paláci Casa Rosada.
Odletel do Argentíny
Obama v noci na stredu odletel na dvojdňovú návštevu Argentíny, počas ktorej chce "reštartovať" diplomatické vzťahy po rokoch úradovania ľavicovej prezidentky Cristiny Fernándezovej. Tú vlani v decembri vystriedal nový stredopravý prezident Mauricio Macri.
"Prezident Macri si uvedomuje, že sme v novej ére (vzťahov) a že sa musíme pozerať do budúcnosti," povedal Obama pred príletom do Buenos Aires.
Počas osemročnej vlády exprezidentky Fernándezovej, ktorá sa orientovala na spoluprácu s blokom latinskoamerických ľavicových krajín, ale aj s Iránom a Čínou, vzťahy medzi USA a Argentínou ochladli.
Stretnutie s Marcim
Nový, propodnikateľsky naladený prezident Macri v priebehu prvých 100 dní vo funkcií realizoval sériu liberálnych ekonomických reforiem s cieľom prilákať zahraničných investorov. Argentína však napriek tomu zápasí s vysokou infláciou a deficitom. Spojené štáty ponúkli Macriho administratíve pomoc pri oživení ekonomiky a spolu s Obamom do Buenos Aires pricestovala aj početná delegácia podnikateľov.
Posledná návšteva amerického prezidenta v Argentíne sa uskutočnila v roku 2005, keď do Buenos Aires pricestoval Obamov predchodca v Bielom dome George W. Bush.
Plánujú protesty
Proti Obamovej návšteve v Argentíne plánujú protestovať stúpenci tamojších ľavicových strán, ktoré vystupujú proti zbližovaniu s Washingtonom.
Emócie vyvolávaj aj fakt, že Obamova cesta sa uskutočňuje na 40. výročie prevratu, ktorým sa v Argentíne ujala moci pravicová vojenská junta, spočiatku podporovaná aj Spojenými štátmi. Vojenský režim spustil krvavé politické represie, tzv. špinavú vojnu, ktorá si vyžiadala tisíce obetí.