Nasvedčujú doterajšie informácie, že útoky v Bruseli sú pomstou či reakciou na zatknutie teroristu z Paríža Salaha Abdelslama spred pár dní?
„Zatiaľ to ťažko povedať, môže to byť priama, ale aj nepriama reakcia na dozvuky Paríža. Môže to byť totiž konanie rovnako zmýšľajúcich a rovnako orientovaných ľudí, ktorí však s Abdelslamom nemajú nič spoločné. Myslím si, že belgická polícia bude môcť podľa kamerových záznamov či výsledkov testov DNA útočníkov veľmi presne určiť, kto za útoky zodpovedá a či šlo skutočne o odplatu.“
Ako inak možno vysvetliť, že terčom útokov sa stal opäť Brusel?
„Brusel má najväčší počet bojovníkov Islamského štátu v prepočte na počet obyvateľov. Bezpečnostný systém v Belgicku, navyše, evidentne nie je veľmi kvalitný. To všetko vedie k tomu, že počet útokov tu rastie, rovnako ako aj počet džihádisticky orientovaných ľudí, ktorí sa tu koncentrujú. Napokon, v Bruseli je vytvorené také podhubie a taká logistika týchto ľudí a celých skupín, že možnosti útokov na dopravné, kultúrne či iné centrá, sú pomerne veľké.“

Už po predošlých útokoch sa však práve aj v Belgicku sprísňovali bezpečnostné opatrenia. Boli kroky miestnych úradov nedostatočné?
„Také opatrenia, ktoré by stopercentne vylúčili riziko útokov nie je možné urobiť. Tak ako je tu s nami odpradávna kriminalita, tak tu s nami bude vždy aj terorizmus a s tým sa nedá nič robiť. Samozrejme, vždy sa ho môžeme snažiť eliminovať. Treba však povedať, že väčšinou sa zameriavame na dôsledky, no bolo by dobré hľadať aj príčiny, teda to, čo vedie isté skupiny k takej nenávisti, že takto útočia.“
Belgicko vyhlásilo najvyšší stupeň teroristického ohrozenia. Čo to vlastne znamená a aké opatrenia sa s tým budú spájať?
„Je vidieť, že v prvom rade Belgicko uzatvára úplne letisko, taktiež aj vlak, ktorý na letisko vedie. Náročná bude najmä ďalšia operácia, keďže posilní určite predovšetkým ochranu národných budov, inštitúcií, vládnych či európskych úradov. Práve týchto budov je pritom v Bruseli veľa a otázne je, do akej miery sú tu bezpečnostné zložky toto zabezpečenie vôbec početne zvládnuť. Ide taktiež o opatrenia, ktoré sa nedajú realizovať z hodiny na hodinu. Nábeh opatrení teda bude len postupný. Ako dlho bude trvať a či Belgicko prikročí podobne ako Francúzsko k vyhláseniu výnimočného stavu, ktorý by rozširoval polícii a tajným službám právomoci, je otázka, o ktorej už rozhodne belgická vláda.“

Zatiaľ hovoríme o útokoch na letisko a ďalších dvoch v metre. Dá sa očakávať, že v krátkom čase by mohli hroziť ďalšie výbuchy?
„Pocit strachu z teroristických vo svete narastá. Je skôr potreba počítať s tým, že situácia sa bude zhoršovať ako zlepšovať. Ťažko zatiaľ povedať, či aj tieto útoky boli naplánované na viaceré miesta alebo šlo len o ojedinelé výbuchy.“
Aké následky to bude mať v belgickej spoločnosti?
„Dôsledky budú veľmi evidentné. Letisko a metro sú totiž frekventovanými miestami a zle to vykresľuje celkovú bezpečnostnú pripravenosť krajiny. Navyše, ide o frekventované miesta pre európskych pracovníkov. Bude to mať teda dopad na vnímanie bezpečnosti v celom Belgicku.“