SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Teroristi zabili pri útokoch v Bruseli desiatky ľudí (minúta po minúte)

K útoku sa prihlásil Islamský štát, jeden podozrivý terorista je zrejme na úteku.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Zmätene som utekala, hovorí Slovenka, ktorá bola kúsok od výbuchu Čítajte 

Dianie v Bruseli sme sledovali minútu po minúte: 

22:15 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

22:14 Vláda ČR na dnešnom mimoriadnom večernom zasadaní v Prahe potvrdila vyhlásenie prvého stupňa teroristického ohrozenia v krajine, informoval premiér Bohuslav Sobotka.

Členovia českej vlády odsúhlasili súčasne aj nasadenie 550 vojakov v činnej službe, ktorí by mali posilniť policajné hliadky v Prahe a ďalších väčších mestách, na letiskách, ako aj pri ochrane strategických objektov, diplomatických zastupiteľstiev vybraných štátov a pamätných miest, a to po obdobie dvoch mesiacov.

Vyplýva to zo správy internetového serveru Novinky.cz.

Aj Španielsko zintenzívni ochranu letísk v krajine, no stupeň protiteroristickej pohotovosti nezvýši.

V Madride to oznámil španielsky minister vnútra Jorge Fernández Díaz po rokovaní grémia bezpečnostných a policajných expertov.

Skryť Vypnúť reklamu

Šéf rezortu vnútra z bezpečnostných dôvodov nechcel hovoriť o preventívnych opatreniach, ktoré krajina zavedie, avšak poznamenal, že pôjde v podstate o podobné kroky, aké nasledovali po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra 2015.

22:06 V novembri 2015 po teroristických útokoch v Paríži Eiffelova veža svietila vo francúzskej trikolóre. Dnes, podobne ako v Berlíne, či iných metropolách, aj Paríž vyjadril solidaritu s Belgickom.

21:59 Ani jedna "konkrétna dôveryhodná" informácia tajných služieb nenasvedčuje tomu, že by sa v Spojených štátoch chystali útoky podobné tým, aké sa odohrali v Bruseli, vyhlásil americký minister pre vnútornú bezpečnosť Jeh Johnson.

Ministerstvo napriek tomu podľa neho v rámci preventívnych opatrení zvýšilo kontroly a bezpečnostné opatrenia na hlavných amerických letiskách, vlakových tratiach a dopravných uzloch po celej krajine.

Skryť Vypnúť reklamu

Pracovníci rezortu bezpečnosti sú podľa Johnsona v kontakte s európskymi kolegami a celú situáciu dôsledne sledujú.

Bezpečnostní predstavitelia tiež prehodnocujú nutnosť zavádzania ďalších kontrol pre pasažierov prichádzajúcich letecky z Belgicka.

21:48 Belgický premiér Charles Michel sa pripojil k davu, ktorý sa zhromaždil na Place de la Bourse v Bruseli, aby zapálil sviečku na pamiatku obetí dnešných útokov, informuje Guardian. 

Zúčastnení prevažne postávali v pochmúrnej mlčanlivosti, no niekoľko ľudí spievalo pieseň Imagine od Beatles.

21:27 "Dvaja teroristi, ktorí vojdú do priestoru terminálu s výbušnými zariadeniami: tu ide bez pochybností o kolosálne zlyhanie," komentoval dnešné atentáty bývalý šéf bezpečnosti na telavivskom Ben Gurionovom letisku Pini Schiff v rozhovore s izraelským rozhlasom.

Skryť Vypnúť reklamu

Bombový útok vyvoláva otázky, nakoľko by sa mali sprísniť bezpečnostné opatrenia pri vstupe do budovy letiska. Za ľahkomyseľný považujú prístup väčšiny európskych krajín k bezpečnostným opatreniam najmä tie štáty, ktoré majú s terorizmom skúsenosti, ako je Izrael, Keňa alebo Turecko.

V týchto krajinách je nemysliteľné, aby do letiskovej budovy ľudia vchádzali voľne, ako napríklad v Bruseli či v Prahe.

V Turecku musia už pred vstupom do haly prejsť ľudia kontrolou identity i batožiny. Rovnakú procedúru absolvujú ešte raz, keď sa vyberú k lietadlu, upozorňuje agentúra Reuters.

21:09 Šéfka belgického rezortu zdravotníctva Maggie De Blocková pre belgickú televíziu VTM uviedla, že útoky si doposiaľ vyžiadali 250 zranených a 31 obetí na životoch.

Dvadsať z nich podľa jej slov zahynulo v stanici metra a 11 na bruselskom letisku.

Skryť Vypnúť reklamu

Viaceré zdroje skôr uvádzali 34 obetí.

20:49 Bruselské úrady obyvateľom Belgicka oznámili a zároveň ich pozvali k tomu, aby si zajtra o 12:00 miestneho času pripomenuli dnešné útoky i jeho obete minútou ticha.

20:27 "Chcem vyjadriť najhlbšiu sústrasť obyvateľom Bruselu, mnohým zraneným, rodinám a blízkym obetí. Chcem vyjadriť svoju plnú podporu a solidaritu aj belgickým predstaviteľom," uviedol predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

"Dnes sa útoky odohrali v Bruseli, predtým v Paríži; ide však o útok na Európu ako celok. EÚ a jej inštitúcie sú voči terorizmu zjednotené. Tieto udalosti nás poznačili, ale nespravili nás bojazlivými. Budeme pokračovať v riešení otázok, ktoré sa týkajú nás všetkých," zdôraznil šéf EK.

Skryť Vypnúť reklamu

20:23 Brusel je hlavným mestom EÚ, kde sa nachádzajú kľúčové inštitúcie. V meste sa však nachádza aj štvrť Molenbeek, kde sa pohybovali aj strojcovia útokov v Paríži z novembra minulého roka.

20:17 Zvláštny splnomocnenec OSN pre hľadanie mierového riešenia konfliktu v Sýrii Staffan de Mistura sa domnieva, že teroristické činy v Bruseli pripomenuli, aké naliehavé je ukončenie vojny v Sýrii. Súčasne poukázal na fakt, že Islamský štát, ktorý sa prihlásil k zodpovednosti za útoky v Bruseli, kontroluje časti sýrskeho územia.

Politické riešenie by sa malo nájsť, aby sa konečne všetky sily v Sýrii mohli skoncentrovať na boj proti teroristom z IS a tým proti "samotnému nebezpečenstvu pre každého - v Európe, vo svete, v Sýrii", citovala slová diplomata tlačová agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

20:14 K osobnostiam, ktoré ostro odsúdili útoky v Bruseli sa pridal aj generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun.

Juhokórejský diplomat tiež vyslovil hlbokú sústrasť obetiam pozostalých a solidaritu občanom i vláde Belgického kráľovstva.
V New Yorku o tom informoval jeho hovorca Farhan Haq.

20:04 V Berlíne v reakcii na útoky v Bruseli nasvietili Brandenburskú bránu do farieb belgickej národnej vlajky.

19:57  Americký prezident Barack Obama telefonoval s belgickým premiérom Charlesom Michelom. Počas rozhovoru Obama vyjadril Belgicku úprimnú sústrasť a ponúkol pomoc pri vyšetrovaní celého incidentu, ako aj pri pátraní a potrestaní zodpovedných osôb.

Biely dom spresnil, že Obama zopakoval podporu Spojených štátov Belgičanom, NATO a Európskej únii. Spojené štáty tiež zaviazal k plnej spolupráci pri úsilí bojovať s terorizmom. Šéf Bieleho domu dnes uzatvára historickú návštevu Kuby.

Skryť Vypnúť reklamu

19:53 Teroristické útoky v Bruseli zdôraznili potrebu zjednotenia svetového úsilia v boji proti terorizmu, uviedol dnes ruský prezident Vladimir Putin.

Putin svoj televízny príhovor začal vyjadrením sústrasti rodinám obetí útokov v Bruseli. "O otázkach týkajúcich sa boja proti terorizmu sme hovorili opakovane a účinne proti nemu bojovať je možné iba spojením síl," dodal Putin.

19:23 Pri raziách sa našli chemické produkty a vlajky IS, informoval prokurátor.  

19:16 Prezident Andrej Kiska rozhodol o stiahnutí vlajok na pol žrde na prednom nádvorí Prezidentského paláca. Vyjadril tým úctu obetiam bombových útokov.

19:14 Kráľ Filip v príhovore povedal, že Belgicko je v hlbokom smútku. „22.marec už nikdy nebude ako predtým,“ vyhlásil. 

Skryť Vypnúť reklamu

19:05 Veľká Británia sprísňuje kontroly na hraniciach. Zintenzívnenie sa prejaví väčším počtom pohraničníkov v službe a zvýšením počtu kontrolovaných motorových vozidiel.

Už skôr Scotland Yard uviedol, že sa zvýši policajná prítomnosť na dopravných uzloch, pripomenula tlačová agentúra DPA.

19:03 Nemecká kancelárka Angela Merkelová v reakcii na útoky v vyhlásila, že jej krajina bude spolupracovať s Belgickom v snahe vypátrať a potrestať zodpovedné osoby.

Podľa Merkelovej bude Nemecko s belgickými bezpečnostnými orgánmi "všemožne spolupracovať, aby boli nájdení, určení a potrestaní vinníci" útokov na letisku a stanici metra, ktoré si vyžiadali desiatky mŕtvych a zranených. Kancelárka sa v tejto súvislosti spojila s belgickým premiérom Charlesom Michelom a vyjadrila mu "plnú solidaritu", dopĺňa agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere oznámil sprísnenie bezpečnostných opatrení "v oblasti kritickej infraštruktúry" Nemecka, ako aj pozdĺž nemeckých hraníc s Belgickom, Francúzskom a Holandskom.

18:55 Údaje o počte obetí sa líšia. Oficiálne počty nie sú stále k dispozícii. Niektoré zdroje hovoria o tridsiatich mŕtvych, iné zasa uvádzajú 34 obetí.   

18:53 Militanti z Islamského štátu vydali k útokom aj zvukovú nahrávku. 

18:44 Na letisku objavili ďalšiu výbušninu, na miesto smeruje pyrotechnická jednotka. 

18:43 Belgický premiér Mitchell na tlačovej konferencii potvrdil, že krajina  prijala dodatočné bezpečnostné opatrenia na hraniciach a očakáva ďalšie teroristické útoky.

18:35 Záber z bezpečnostných kamier zachytil výbuch na letisku Zaventem.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

18:16 Na bruselských predmestiach Schaerbeek a Etterbeek prebiehajú policajné operácie spojené s teroristickými útokmi. V Schaerbeeku je podľa svedkov veľký počet policajtov vrátane vrtuľníka. Razia by mala prebiehať aj v Antverpách. Belgický prokurátor potvrdil, že razie prebiehajú po celej krajine. 

18:06 Belgická polícia oficiálne zverejnila fotografiu podozrivého z útoku na letisku, ktorý je na úteku. Podrobnosti o podozrivom zverejnia na tlačovej konferencii.  

"TERORIZMUS - Podozrivý na identifikáciu. Polícia sa snaží zistiť totožnosť tohto človeka. Je podozrivý zo spáchania atentátu na letisku Zaventem v utorok 22. marca 2016. Ak spoznávate túto osobu alebo ak máte informácie o tomto útoku, obráťte sa na vyšetrovateľov prostredníctvom bezplatného telefónneho čísla 0800 30 300. Diskrétnosť je zaručená," uvádza sa v policajnej výzve.

Skryť Vypnúť reklamu

18:01 Organizácia Islamský štát strávila dva mesiace plánovaním teroristických útokov na "letiská a železničné stanice" v Európe, pôvodne však nemala v úmysle zaútočiť v Bruseli. Plány zmenila po tom, ako minulý piatok zatkli v belgickom hlavnom meste Salaha Abdeslama, známeho ako strojcu vlaňajších útokov v Paríži. Informoval o tom predstaviteľ irackých spravodajských služieb, ktorého cituje agentúra AP.

Nemenovaný predstaviteľ, odvolávajúci sa na zdroje z centra IS sýrskeho mesta Rakka, pre AP uviedol, že Iračania oboznámili európske krajiny s uvedenými plánmi, ale Brusel vtedy ešte "nebol ich súčasťou".

Militanti zmenili svoju operáciu a presunuli ju do Bruselu práve na základe Abdeslamovho zatknutia v tamojšej štvrti Molenbeek, tvrdí citovaný predstaviteľ.

Skryť Vypnúť reklamu

Iný vysoko postavený predstaviteľ irackých spravodajských služieb potvrdil, že "za touto operáciou stál Dáiš a bola naplánovaná v Rakke pred dvoma mesiacmi". Pod podmienkou anonymity tiež varoval, že IS má "troch samovražedných útočníkov, korí spáchajú ďalší útok".

17:54 Pátranie po podozrivých osobách, predmetoch a zbraniach v letisku Zaventen polícia ukončila o 15.30 h. S odvolaním sa na policajné zdroje o tom informovala agentúra Belga.

Na mieste výbuchov zasahujú forenzní experti a hasiči prehodnocujú stabilitu a bezpečnosť celého objektu. Polícia a záchranári ukončili tiež na letisku pátranie po obetiach a zranených po ranných útokoch. Väčšinu cestujúcich evakuovali.

Pyrotechnici tiež objavili tretiu bombu, ktorá počas útokov nevybuchla, a zneškodnili ju. Skoršie informácie televízie VTM potvrdil guvernér provincie Lodewijk De Witte.

Skryť Vypnúť reklamu

Podozrivé objekty zneškodnili pyrotechnici na najmenej dvoch iných miestach belgického hlavného mesta - v stanici metra Maelbeek a neďaleko bruselskej univerzity. Ani v jednom z týchto dvoch prípadov neboli obsahom podozrivých objektov výbušniny, uviedli úrady.

17:52 Centrum pre krízové situácie povolilo ľuďom nachádzajúcim sa Bruseli voľný pohyb a stiahlo tak odporúčanie nevychádzať z domov.

Peter Mertens z centra však upozornil, že hrozba ďalších útokov "je stále reálna a vážna".

Úrady pozastavili tiež akúkoľvek leteckú dopravu z belgickej metropoly a do nej. Bruselské medzinárodné letisko Zaventen ostane podľa svojho vedenia zatvorené ešte celú stredu, otvorenie je predbežne plánované na štvrtok

Verejná doprava sa v Bruseli vracia do normálu iba veľmi pomaly a postupne.      

Skryť Vypnúť reklamu

17:46 Bezpečnostné zdroje sa domnievajú, že v metre mal útočiť ešte jeden atentátnik. Ten je podľa všetkého na úteku a hľadá ho polícia.

17:16  Nikto nemá právo zabíjať a už vôbec nie v mene islamu, ani v mene akéhokoľvek iného náboženstva. Píše sa vo vyhlásení moslimskej komunity na Slovensku.

17:12 Najvyšší predstavitelia štátov a vlád 28 krajín EÚ označili atentáty za útok na európsku demokratickú spoločnosť. V spoločnom vyhlásení uviedli, že atentáty posilnili ich odhodlanie brániť všetkými potrebnými prostriedkami európske hodnoty a toleranciu. "Budeme jednotní a pevní v boji proti nenávisti, násilnému extrémizmu a terorizmu," uviedli lídri v texte.

17:09 Európsky parlament zvýšil stupeň ohrozenia na "oranžový" a posilnil bezpečnosť v úzkej spolupráci s belgickými úradmi. Europarlament ostáva otvorený, uzatvorený bol však vchod pre návštevníkov a tiež Parlamentárium.

Predseda EP Martin Schulz vyzval zamestnancov, aby v stredu pracovali z domu a rozhodol o uzatvorení všetkých parlamentných budov s výnimkou hlavnej.

16:30 Najmenej jedna z výbušnín, ktorú použili útočníci na letisku, obsahovala aj veľké množstvo klincov. Podľa televízie VTM to vyplýva z povahy zranení ľudí, ktorých po incidente previezli do nemocníc.

Lekár jednej z nemocníc povedal, že ošetril 11 ľudí s vážnymi zraneniami, z toho traja z nich sú v kritickom stave. Podľa Zranení utrpeli početné zlomeniny a hlboké rany spôsobené vymršteným sklom a klincami.

Očití svedkovia útoku na letisku oznámili, že mnoho zasiahnutých utrpelo zranenia hlavne v oblasti dolných končatín. Niektorým explózia úplne, iným takmer amputovala jednu alebo obe nohy.

16:23 Extrémistická skupina Islamský štát oficiálne priznala zodpovednosť za bruselský teror. Bojovníci IS podľa vyjadrenia spustili streľbu na letisku a "niekoľko z nich" odpálilo opasky s náložami.

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že ďalší samovražedný atentátnik sa odpálil v metre. Stanovisko dodáva, že útok bol reakciou na belgickú podporu medzinárodnej koalície bojujúcej proti IS.

Islamisti zverejnili vyhlásenie rovnako ako pri parížskych útokoch vo viacerých jazykoch. 

16:15 Americký prezident Barack Obama prisľúbil, že USA "spr avia všetko, čo je potrebné", aby pomohli Belgicku vydať spravodlivosti páchateľov útokov.

Obama, ktorý je návšteve Kuby, zdôraznil, že Spojené štáty sú s Belgickom "súdržné", čo sa týka odsúdenia "týchto ohavných útokov proti nevinným ľuďom", informuje agentúra AP.

15:54 Belgická vláda vyhlásila v krajine trojdňový štátny smútok, oznámil hovorca belgického premiéra Charlesa Michela.

Prečítajte si tiež: Ako ovplyvnia teroristické útoky ekonomiku európskych krajín? Čítajte 

15:53 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odsúdil útoky v Bruseli a vyhlásil, že nie je rozdiel medzi teroristickými organizáciami, či už sú to kurdskí militanti útočiaci v Ankare, alebo osoby stojace za výbuchmi v hlavnom meste Belgicka.

"Odporné útoky v Bruseli potvrdili, že teror nemôže byť metódou boja za slobodu, a znova podčiarkli potrebu spoločného boja proti všetkým druhom teroru," vyjadril sa Erdogan v písomnom vyhlásení.

15:43 Ďalšie amatérske video ukazuje scény na letisku Zaventem krátko po výbuchoch.

Načítavam video...

15:40  Belgická polícia usilovne pátra po jednom z troch mužov pravdepodobne zodpovedných za útok na letisku. Dvaja zahynuli, keď sa vyhodili do vzduchu, a jeden je podľa všetkého na úteku, informovala belgická verejnoprávna televízia RTBF.

Na vnútornom informačnom okruhu belgickej polície koluje fotografia troch podozrivých mužov, ako tlačia batožinové vozíky v odbavovacej hale letiska Zaventem. Dvaja muži sa na videozázname rozprávali krátko pred útokom o tejto akcii.

Snímka, ktorá podľa flámskeho servera HLN unikla do médií a ktorého autentickosť policajné zdroje potvrdili, pochádza z jednej z bezpečnostných kamier.

Jeden z mužov má svetlú bundu a na hlave tmavú čiapku, zrejme aby ho nebolo možné dobre poznať. Oficiálne však polícia spojitosť snímky s útokmi nepotvrdila.

V letiskovej hale nastali dve explózie. Potom polícia našla jeden nepoužitý pás výbušnín, ktorý naznačuje, že posledný z troch útočníkov nebol schopný odpáliť alebo si to rozmyslel. Identita podozrivých zatiaľ nie je známa.

15:27 Teroristické útoky si vyžiadali najmenej 34 mŕtvych a takmer 200 zranených. Štrnásť ľudí zahynulo podľa hasičov na letisku, kde tiež utrpelo zranenia 92 osôb. Podľa bruselského starostu Yvana Mayeura si útok v metre pri stanici Maalbeek vyžiadal najmenej 20 obetí a 106 zranených. Hasiči ale stále hovoria o 15 mŕtvych.

15:25 Na útoky zareagoval aj slovenský Telekom. Na znak spolupatričnosti nebude zákazníkom účtovať roamingové volania a SMS medzi Slovenskom a Belgickom.Táto zmena platí od 22. marca až do 4. apríla pre všetkých zákazníkov Telekomu.

15:07 Pre Le Soir opísal situáciu hovorca bruselských požiarnikov Pierre Meys, ktorý bol na mieste tragédie. Podľa neho bola explózia veľmi silná a pravdepodobne nastala v strednej súprave vlaku metra, ktorý mal tri vozne. „Toto je vojna. Je to neopísateľné,“ hovorí Meys. „Je tam sedemdesiat ranených. Tie rany sú ako z vojny. Mám 40-ročnú skúsenosť a toto je tá najhoršia vec, čo som kedy videl.“

K podobnému kroku pristúpil aj Orange. Ten zrušil účtovanie hovorov z a do Belgicka od utorka do štvrtka.

14:55   V centre záujmu belgických vyšetrovateľov budú zrejme dvaja podozriví teroristi, ktorí sa podľa polície spolupodieľali na parížskych útokoch. Ide o 30-ročného belgického občana marockého pôvodu Mohameda Abriniho a 24-ročného Sýrčana Najima Laachraouiho. Tí sú na úteku aj po piatkovom zadržaní kľúčovej postavy Salaha Abdeslama, pripomína server The Daily Telegraph.

Podľa jednej z teórií mohli Abrini a Laachraoui podniknúť atentáty, pretože predpokladali, že pri výsluchu Abdeslama by mohli policajti získať informácie o mieste ich pobytu. Ďalšia z teórií hovorí o tom, že útoky mohli byť odplatou za Abdeslamovo zatknutie a tiež dôkazom, že Abdeslamova belgická teroristická sieť stále funguje.

Belgický minister zahraničia Didier Reynders uviedol, že Abdeslam vyšetrovateľom povedal, že plánoval v Bruseli nové útoky. "Mal v úmysle začať niečo nové v Bruseli, pretože sme našli veľa zbraní a odhalili sme novú teroristickú sieť sústredenú okolo neho," povedal Reynders. Súčasťou tejto siete mohli byť práve Abrini a Laachraoui. 

14:42 Európa i samotní moslimovia by mali dostať pod kontrolu šírenie nebezpečných a radikálnych foriem islamu. Píše Robert Mikolaš.

Prečítajte si tiež: Horor v Bruseli pokračuje Čítajte 

14:28 Brit žijúci v Bruseli Thomas Bignal poslal Guardianu  zábery z evakuácie metra neďaleko stanice Maalbeel.  

14:12 O opatreniach polície sa redaktori z Korzára okolo obeda presvedčili na košickej stanici. Policajti monitorovali železničnú i autobusovú stanicu vo vnútri aj zvonku. Ďalšia hliadka dozerala na predstaničné námestie.

14:08 V belgickej provincii Liége evakuovali jadrovú elektráreň Tihange. Médiá neskôr informáciu korigovali s tým, že elektráreň poslala domov zamestnancov, ktorí nie sú pre prevádzku bezprostredne nutní. 

13:58 Na letisku útočili traja teroristi, dvaja sa vyhodili do vzduchu, tretiemu zariadenie zlyhalo. Útočník, ktorého samovražedná vesta nevybuchla, je stále na úteku a polícia po ňom pátra. Pyrotechnici vestu zneškodnili. Informácie priniesla spravodajská stanica VTM.

Prečítajte si tiež: Svetoví lídri odsúdili teroristické útoky v Bruseli Čítajte 

13:52 Priamo v centre diania je i Natália Tarasovová, zástupkyňa Prešovského samosprávneho kraja v Bruseli. Skontaktovať sa s ňou podarilo necelé tri hodiny od prvých výbuchov, prostredníctvom pevnej linky. Ako vysvetlila, mobilná sieť momentálne nestíha. „Ťažko sa opisuje, aká je tu momentálne situácia. Na letisku to musela byť hrôza, výbuch v metre bol priamo v centre európskych inštitúcií,“ vysvetlila Tarasovová, ktorá zastupuje Prešovský kraj v Bruseli na odbore cezhraničnej a medzinárodnej spolupráce. Čítajte viac.

13:50 Zamestnanci a rodina všetkých troch diplomatických zastúpení Slovenska v Bruseli sú v poriadku.

13:45 Belgická polícia vykonáva v Bruseli razie a pátra po piatich podozrivých osobách, ktoré zaznamenal kamerový systém. Ďalších dvoch ľudí zadržala polícia pri bruselskej stanici Midi.

Polícia v susednom Holandsku, ktoré sprísnilo bezpečnostné opatrenia, tiež ohlásila dolapenie jedného podozrivého. Chytili ho na stanici železničnej linky spájajúcej Amsterdam s letiskom Schiphol.

13:30 Verejnoprávna stanica VRT zvýšila počet obetí útokov na 34. Pri explózii v metre zahynulo 20 ľudí a pri výbuchoch na letisku 14 osôb. Belgický minister zahraničia sa obáva, že niekoľko ľudí je stále na úteku. 

13:25  Útok sa podľa dostupných informácií odohral v časti odletovej haly, ktorá je prístupná bez bezpečnostných kontrol. Podľa BBC sa teda zdá, že neboli zanedbané žiadne predpisy. Prevencia pred útokmi vo voľne prístupných priestoroch má svoje obmedzenia, veľký význam má spravodajská činnosť tajných služieb.

Prečítajte si tiež: Útoky narušia vnímanie bezpečnosti v celom Belgicku Čítajte 

13:22 K útokom sa údajne prihlásilo radikálne hnutie Islamský štát. Vyhlásenie urobil IS cez agentúru Amak, ktorá islamistov podporuje, informoval egyptský spravodajca tlačovej agentúry TASS. 

Egyptský denník Al-Watan, ktorý citoval z Amaku, uviedol, že IS chce v Európe uskutočniť ďalšie operácie. "Akcia (v Bruseli) sa uskutočnila na základe veľmi rýchleho plánovania a rozhodnutia," oznámili islamisti.

O spojitosti medzi IS a útokmi v Bruseli hovoril aj španielsky minister zahraničia Manuel García-Margallo. IS je podľa neho schopný svoje teroristické bunky aktivovať vo veľmi krátkom čase, žiadne veľké prípravy skupina vraj nemusí robiť. "Stačí rozkaz a oni zaútočia," povedal.

13:15 V Paríži rokovali na mimoriadnej schôdzke s prezidentom Francoisom Hollandom premiér Manuel Valls, minister vnútra Bernard Cazeneuve a minister obrany Jean-Yves Le Drian. Hollande vyhlásil, že "napadnutá bola celá Európa". Cazeneuve po stretnutí povedal, že Francúzsko prijme nové bezpečnostné opatrenia a rozmiestňuje ďalších 1 600 policajtov a strážnikov.

Vyzval tiež k posilneniu celoeurópskych opatrení v boji proti terorizmu. Valls hovoril o "mimoriadne zvýšenom nebezpečenstve". "Sme vo vojne, niekoľko mesiacov sme v Európe vystavení vojnovým činom," povedal. Bezpečnosť na francúzsko-belgickej hranici je sprísnená od soboty a na hranici je teraz päťtisíc mužov.

13:01 Dominanta Paríža Eiffelova veža bude dnes večer osvetlená vo farbách belgickej trikolóry. Paríž si takto uctí pamiatku obetí a vyjadrí solidaritu pozostalým a celému belgickému národu, informovala parížska primátorka Anne Hidalgová. 

12:59  Belgická agentúra Belga uviedla, že na letisku sa našli zbrane. Ak patrili teroristom, mohlo by to potvrdiť výpovede niektorých svedkov, podľa ktorých výbuchom predchádzala streľba sprevádzaná nespresnenými výkriky v arabčine.

12:57 Pri útokoch bol zranený aj jeden slovinský diplomat. Slovinský minister zahraničia Karl Erjavec podľa agentúry STA vyhlásil, že diplomat nie je v ohrození života. Ľubľana informácie o ďalších zranených Slovincoch nemá.

12:55 Medzi obeťami ani zranenými nie sú podľa aktuálnych informácií Slováci. Pre TASR to uviedol hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Peter Stano.

Spresnil informáciu, ktorá sa objavila v médiách, že medzi zranenými sú aj dvaja slovenskí občania. "Na základe spresnených informácií ide o občanov Rakúska, ktorí sú príbuznými slovenskej stážistky v Bruseli," informoval Stano.

Načítavam video...

12:47 Pri explóziách v odletovej hale letiska Zaventem zahynulo jedenásť ľudí a ďalších 81 utrpelo zranenia. Oznámila to podľa agentúry DPA belgická ministerka zdravotníctva Maggie De Bocková.

Portál denníka Het Laatste Nieuws uviedol, že jeden z výbuchov nastal pri prepážke spoločnosti American Airlines a druhý pri Brussels Airlines.

Hovorca bruselských hasičov v televízii označil explózie na letisku za "veľmi silné". Televízne zábery ukázali zadymené a poničené priestory odletovej haly terminálu, popadané stropné dosky vrátane tepelnej izolácie.

"Bol som v bezcolnej zóne na letisku a počul som dve veľmi, veľmi hlučné explózie," citovala televízia SkyNews svedka udalosti Alexa Rossiho. "Cítil som chvenie budovy. Bol tam tiež prach a dym," dodal.

12:37 Budovy úradov, školy a supermarkety v Bruseli sú zatvorené.

Načítavam video...

12:33 Slovensko by mohlo zvýšiť stupeň teroristického ohrozenia. Po mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady to pripustil premiér Fico.

"Onedlho zasadnú ďalšie bezpečnostné zložky a budú zvažovať, či prehodnotíme stupeň teroristického ohrozenia Slovenska. Maďarsko pristúpilo k takémuto prehodnoteniu a má vyšší stupeň, pokiaľ ide o Českú republiku a Poľsko zasadnutie Bezpečnostných rád sa v týchto krajinách očakáva," povedal po zasadnutí premiér. Na Slovensku v súčasnosti platí prvý - nízky stupeň teroristického ohrozenia. Ten sa doteraz nikdy nezvyšoval. 

12:30 Košičanka Bianca Lengeňová je študentkou druhého ročníka na Université libre de Bruxelles. V utorok do školy nešla - pre teroristické útoky.

"Strašné, čo sa tu stalo. Ráno na letisku vybuchli bomby, potom aj v metre na stanici. Ktosi vraj niečo po arabsky kričal. Všade je plno ozbrojených policajtov. Školu mám 15 minút od bytu, ale nikam nejdeme, ostaneme doma, pokiaľ sa situácia neupokojí. Bojíme sa vyjsť do ulíc," dodala šokovaná študentka.

"Mestská doprava je odstavená, nejdú električky ani autobusy. Zatvorené sú veľké stanice i múzeá, zatvárajú aj školy. Každý je vystrašený, bojíme sa, čo sa bude diať ďalej. Zatiaľ neviem o tom, že by bol zranený niekto zo Slovákov," povedala.

12:24 Oficiálne čísla z úradov – na letisku zomrelo 11 ľudí a 81 sa zranilo, v metre zahynulo 15 ľudí a 55 sa zranilo. 

12:20 Bratislavské letisko rozhodlo o sprísnení bezpečnostných opatrení. Ako informovala jeho hovorkyňa Veronika Ševčíková ich cieľom je zabezpečiť maximálnu bezpečnosť cestujúcich pri odletoch a príletoch z Letiska. 

"Vzhľadom na charakter opatrení nemožno z bezpečnostných dôvodov konkrétne opatrenia špecifikovať. Budeme však klásť väčší dôraz na kontrolu osôb zdržujúcich sa vo verejných priestoroch letiska," povedala Ševčíková. 

Letisko pritom do budovy nepustí žiadne osoby, ktoré nemajú palubnú vstupenku. Ide napríklad o sprevádzajúce osoby. Počas utorka nie je v pláne žiaden odlet ani prílet do Bruselu. Najbližší odlet do Bruselu-Charleroi je v pláne v stredu o 12.10 h.

12:18  Pri prírodných katastrofách a teroristických útokoch sa môže stať, že telefonické linky sú preťažené a nedá sa dovolať blízkym. 

Ľudia však môžu využiť sociálne siete, aby rodine a priateľom dali vedieť, že sú v bezpečí. Po útokoch v Bruseli mohli používatelia Facebooku opäť využiť funkciu Safety Check – ak človek v zasiahnutej oblasti potvrdí, že je v poriadku, jeho priateľom príde notifikácia. Používatelia si tiež môžu pozrieť, ktorí z ich priateľov sa momentálne nachádzajú na mieste tragédie.

„Istý čas nefungovali mobilné siete a mám kamarátov, ktorí sa mi nevedeli dovolať. Keď som označila, že som v bezpečí, napísali mi, že sú radi, že vedia, že som ok,“ povedala pre SME Dominika Frohlichová, ktorá pracuje v Bruseli.

Prečítajte si tiež: Ak sa neviete dovolať známym v Bruseli, skontrolujte Facebook Čítajte 

12:16 Slovenská informačná služba prijala adekvátne bezpečnostné opatrenia. "Zároveň prebieha veľmi intenzívna výmena informácií na úrovni zahraničných partnerských služieb, bezpečnostné zložky Slovenskej republiky, vrátane spravodajských zložiek, boli uvedené do stavu pohotovosti až do odvolania," informoval hovorca tajných Branislav Zvara.

Podľa vyjadrenia SIS je Národné bezpečnostné analytické centrum v stave nepretržitej pohotovosti 24 hodín denne, sedem dní v týždni. 

12:15 Prezident Andrej Kiska povedal, že našu spoločnosť nesmie premôcť strach. Podľa jeho slov je otrasné, že aj v modernom svete sa stále nájdu ľudia, ktorí dokážu spáchať takéto teroristické činy. Každý takýto čin by mal všetkých v Európe povzbudiť ešte k väčšej jednotnosti, solidarite a spoločnému boju proti extrémizmu.

Slovensko, ako dodal dbá o svoju bezpečnosť a vykonáva všetky kroky potrebné na zabezpečenie ochrany občanov. "Musíme byť opatrní, musíme si dávať pozor, ale nesmieme dovoliť, aby nás premohol strach," povedal prezident SR. Rodinám obetí vyslovil svoju úprimnú sústrasť.

12:14 Ruský prezident Vladimir Putin označil útoky za "barbarské činy", informoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. "Prezident rozhodne odsúdil tieto barbarské činy, vyjadril sústrasť belgickému ľudu a ubezpečil kráľa Filipa o absolútnej solidarite s Belgičanmi v týchto ťažkých hodinách," citovala Peskova agentúra Interfax.

12:09 Najmenej 28 ľudí podľa neoficiálnych zdrojov prišlo o život pri atentátoch na letisku Zaventem a v bruselskom metre. Prokuratúra je podľa televízie RTBF presvedčená, že išlo o samovražedné teroristické útoky. Oficiálna bilancia obetí zatiaľ nie je k dispozícii. Viacero zranených je v kritickom stave. 

12:05 Belgická polícia zatkla na bruselskej stanici dvoch ľudí. 

12:03 Až 15 mŕtvych a 55 zranených, z toho desať kriticky, si podľa najnovšej bilancie vyžiadal útok v metre v stanici Maalbeek. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na belgickú verejnoprávnu televíziu RTBF.

11:59 Letiská v Paríži, v Londýne a vo Frankfurte nad Mohanom sprísnili bezpečnostné opatrenia. Európski politici vyjadrujú nad udalosťami šok. Predstavitelia úradov Európskej únie hovoria o smutnom dni pre Európu. Francúzsko vyzvalo na posilnenie protiteroristického boja na európskej úrovni.

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyjadril nad útokmi zdesenie. "Vyjadrujem najhlbšiu sústrasť príbuzným a priateľom obetí. Ide o ďalší teroristický čin spáchaný v službách nenávisti a násilia. Európske inštitúcie sídlia v Bruseli vďaka veľkorysosti belgickej vlády a národa. Európska únia túto solidaritu teraz oplatí a pomôže Bruselu, Belgicku a Európe v boji proti teroristickej hrozbe, ktorej všetci čelíme," povedal Tusk. 

11:56 „Ráno sme sa dopočuli o tom, čo sa stalo na letisku. Nenapadlo nás, že by sa to mohlo zopakovať v metre. Priateľ šiel našťastie do práce pešo, pracuje blízko stanice Maalbeek. Až tam sa dozvedel, čo sa stalo,“ hovorí Dominika Kekeláková, ktorá v Bruseli žije.

11:50  Belgický premiér Charles Michel označil sériu výbuchov za teroristický čin. Už skôr takéto vyhlásenie vydala belgická prokuratúra s tým, že na letisku Zaventem útočil samovražedný atentátnik. Michel na prvej tlačovej konferencii po útokoch bez spresnenia povedal, že mnoho ľudí zahynulo a utrpelo zranenia. Ani prokuratúra zatiaľ podľa Reuters oficiálnu bilanciu nezverejnila.

Premiér útoky označil za slepé, násilné a zbabelé. Teraz je podľa neho najdôležitejšie postarať sa o zranených a zabezpečiť im lekársku starostlivosť. Belgicko podľa Michela prežilo čierny deň svojej histórie. "Toto je temný okamih pre náš národ. Potrebuje pokoj a solidaritu,“ vyhlásil. 

Premiér tiež povedal, že zatiaľ nemá informácie, či udalosti v Bruseli súviseli s teroristickými útokmi v Paríži. Minulý týždeň v piatok polícia v Bruseli zatkla Salaha Abdeslama, jedného zo spolupáchateľov parížskych atentátov. 

11:47 Vedenie belgickej futbalovej reprezentácie zrušilo utorňajší tréning pred budúcotýždňovým prípravným zápasom s Portugalskom.

11:46 Výbuchy na letisku a v metre si podľa médií vyžiadali viac ako dvadsať obetí a desiatky zranených.

"Na letisku Zaventem je 11 mŕtvych a na stanici metra Maalbeek ďalšie desiatka obetí," povedal agentúre AFP hovorca bruselských hasičov M. Meys. "Väčšina zranených už bola evakuovaná, ale situácia je veľa chaotická," dodal.

"V tomto okamihu to vyzerá, že policajti v Bruseli riešia koordinovaný teroristický útok," vyhlásil prezident Európskej policajnej konfederácie EuroCOP Angels Bosch. "Najnovšie udalosti nám ukázali, že terorizmus nepozná hranice. Viac ako inokedy musia policajné sily spolupracovať. Musíme zabezpečiť, aby všetci naši policajti, nielen tí elitní, boli náležite vycvičení k reakcii na takéto incidenty v budúcnosti," dodal.

11:41 Bruselská polícia potvrdila obete pri stanici metra Maalbeek, presné čísla však nezverejnili. Nepotvrdené správy hovoria už o 15 obetiach. 

11:37 Objavili sa správy o štvrtom výbuch, tentoraz na ulici Wetstraat. Išlo však o riadenú explóziu. 

11:35 Europoslankyňa Monika Flašíková Beňová plánovala letieť na Slovensko, pre výbuchy však musela zostať v Bruseli. „Dnes som chcela letieť domov. Letom o 10.10 h. Musela som ešte ostať tu. V Bruseli. Vybuchla odletová hala. Nateraz nevládzem a ani neviem napísať viac,“ uviedla na sociálnej sieti.

11:30 Noviny La Dernière Heure informovali, že polícia objavila na letisku tretiu bombu. Krátko po výbuchu na letisku boli uzavreté stanice metra, prestali premávať aj niektoré autobusy. V meste bolo počuť sirény a v uliciach Bruselu bolo viac policajtov. Ulice pri stanici Maalbeek, kde prišlo k útoku, boli uzatvorené. Na konci ulice stoja policajti a odkláňajú dopravu a nepúšťajú žiadnych chodcov, informuje naša spolupracovníčka z Bruselu Paulína Gono. 

11:25 Parížska policajná prefektúra nariadila posilniť  ochranu letísk, železničných a autobusových staníc a prostriedkov verejnej dopravy.  Polícia v Paríži uzavrela okolie železničnej stanice Gare du Nord. Na mieste pracujú pyrotechnici, informoval bez bližších podrobností spravodajca webového portálu Le Petit Journal. 

11:17 Dve hodiny po tom, ako teroristické útoky otriasli odletovou halou bruselského letiska, stála Gabriela Kečkéšová na letiskovej ploche a nevedela, ako dlho tam ešte bude. Práve tam evakuovali  mnohých z tých, ktorí boli v letiskovej budove keď teroristi zaútočili.

"Počuli sme ani nie tak tú ranu, ako skôr utekajúci davy ľudí, ktorí sa blížili letiskovou halou," opísala situáciu v telefonickom rozhovore so spravodajcom ČTK Slovenka pracujúca v Európskej komisii, ktorá smerovala na dovolenku.

Byť tak blízko podobnej udalosti podľa nej nie je vôbec príjemné. "Určite, samozrejme som sa bála. Je to šokujúce, keď vidíte tých utekajúci ľudí, ktorí nevedia, čo sa deje," poznamenala. V okamihu explózie práve prechádzala bezpečnostnou kontrolou. V termináli, kde sa tragédia stala, bola necelých desať minút predtým. 

11:06 Belgický prokurátor potvrdil, že na letisku sa odpálil samovražedný atentátnik. Belgicko tiež uzavrelo hranicu s Francúzskom. 

10:53  Až desať ľudí podľa nepotvrdených správ zahynulo pri explózii, ktorá otriasla stanicou metra Maalbeek, v blízkosti ktorej sa nachádzajú inštitúcie Európskej únie. Na záberoch belgickej televízie bolo zrejmé, že z vchodu stanice metra Maalbeek stúpa dym. Na mieste údajne bola tiež počuť streľba. Reportér agentúry AP videl v stanici niekoľko ľudí s poranenými tvárami. Najmenej dve osoby odnášali na nosidlách. "Vlaková súprava práve odchádzala zo stanice Maalbeek, keď sa ozvala veľmi hlasná explózia. Vypukla panika. Na stanici bolo v tú chvíľu množstvo ľudí," citovala agentúra AP dvadsaťtriročného svedka Alexandrea Bransa, ktorý mal sám zakrvavenú tvár.

Prečítajte si tiež: Kebab, paneláky a teroristi. Molenbeek ako štvrť terorizmu nevyzerá Čítajte 

10:47 V belgickej metropole sa nachádza aj slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH). Dnes na sa zúčastňuje zasadania jeho výboru pre životné prostredie, verejné zdravotníctvo a potravinovú bezpečnosť. „Na začiatku riadneho zasadania môjho výboru ENVI, na ktorom som sa zúčastnil, sme ihneď o 9.00 držali minútu ticha za obete teroristických útokov,“ napísal Mikolášik.

10:44 V Bruseli evakuovali budovu parlamentu aj úrad premiéra, zrušené sú aj všetky stretnutia v rámci EÚ. Politické centrum Bruselu je „uzamknuté“. 

10:39 Letisko Zaventem po útokoch zostane zatvorené celý deň. Lety smerujúce do Bruselu boli podľa agentúry Reuters presmerované do Amsterdamu. Na letisku medzitým pokračuje evakuácia cestujúcich, ktorí po výbuchoch utiekli z terminálu. Niekoľko stoviek ľudí sa uchýlilo aj na letiskovú plochu. Letisko vyzvalo všetkých k pokoju a oznámilo, že ľudia skrývajúci sa v časti areálu parkovísk môžu odísť. Evakuácia z viacerých priestorov letiska už bola dokončená.

10:36 Spoločnosť Eurostar zastavila vlakovú dopravu do bruselskej stane Midi. 

10:30  Europoslanec za Smer Boris Zala do Bruselu neletel, keďže sa venuje zostavovaniu novej vlády. „Je smutné, čo sa stalo,“ povedal. Premiér Robert Fico zvolal na 11.00 mimoriadne rokovanie Bezpečnostnej rady SR.

10:29 V Brusli ráno pristálo lietadlo ČSA z Prahy. Cestujúci sú zatiaľ na palube lietadla a čakajú na ďalšie pokyny.  „Podľa vývoja udalostí sa rozhodneme, či dnešné lety medzi Prahou a Bruselom zrušíme alebo nie. V hre je viacero variantov, rozhodneme sa podľa aktuálnej situácie,“ povedal hovorca ČSA Daniel Šabík. 

Medzi Prahou a Bruselom svoje spoje prevádzkuje aj spoločnosť Student Agency. Jej hovorca Aleš Ondrůj skonštatoval, že spoločnosť začala okamžite riešiť s ohľadom na bezpečnostnú situáciu. "Je to pre nás priorita," hovorí Ondrůj.  Dodal, že cestujúcich bude dopravca o ďalšom postupe informovať, rovnako tak v prípade, že by došlo k zmene trasy spojov, spoločnosť poskytne potrebnú pomoc. 

Prečítajte si tiež: Potrebujeme niečo, čo útoky zrejme neprinesú. Spojiť sa Čítajte 

10:28 Zamestnanci inštitúcií EÚ v Bruseli dostali varovanie, aby neopúšťali kancelárie, alebo aby zostali doma. Informovala o tom agentúra AP. Belgické krízové stredisko medzitým podľa Reuters vyzvalo obyvateľov, aby zostali tam, kde sú. Podobnú výzvu urobilo aj bruselské letisko, odkiaľ ľudia po výbuchoch utiekli okrem iného aj na letiskovú plochu.

10:26 Belgická prokuratúra považuje sériu výbuchov v Bruseli za teroristické útoky a v tomto smere začala príslušné vyšetrovanie. Informovala o tom stanica RTBF. Explózie na letisku a v metre si podľa médií vyžiadali viac ako dvadsiatku mŕtvych a desiatky zranených.

10:20 Podľa posledných informácií zahynulo pri výbuchu v metre najmenej desať ľudí. Špekuluje sa tiež o výbuchoch v ďalších staniciach metra.

10:19  Za výbuchom na letisku stál samovražedný atentátnik. Tvrdí to bez spresnenia zdroja belgická televízna stanica VRT s tým, že v odletovej hale zahynulo najmenej 13 ľudí a ďalších 35 utrpelo vážne zranenia. Belgický červený kríž zriadil webovú stránku, ktorá má po explóziách na letisku a v metre uľahčiť rodinám kontakt s príbuznými.

10:15 Europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA) mala v utorok ráno odletieť do Bruselu no jej let pre útoky zrušili. Je v kontakte so svojimi asistentkami, ktoré zatiaľ budovu parlamentu nemuseli opustiť. „Bol zvýšený stupeň nebezpečenstva na štvorku, takže metro a vlaková stanica sú zatvorené ale zatiaľ to vyzerá tak, že parlament funguje. Uvidíme ako to bude vyzerať nasledujúce dni,“ povedala Žitňanská.

10:13 Európske akciové trhy sa po útoku v Bruseli prudko prepadli . Belgický Bel-20 Index sa prepadol o 0,5 percente na 3 400,58 bodu. Samotný európsky trh sa prepadol o vyše 1,3 percenta. Prepad akcií sa odrazil aj na akciách leteckých spoločností. Air France stratila krátko po výbuchu 4,2 percenta, British Airways 3,9 percenta a Deutsche Lufthansa 4 percentá. Výbuch v Bruseli poznačil aj akcie hotelovej siete Accor, ktorá stratila 4,5 percenta. 

10:10 Slovenské ministerstvo vnútra a Prezídium policajného zboru v súvislosti so situáciou v Belgicku prijíma mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Do ulíc posiela zvýšený počet policajtov, ktorí sa budú sústreďovať najmä na dopravné uzly, letiská, autobusové a vlakové stanice. Posilnené budú aj policajné hliadky tam, kde je zvýšený pohyb ľudí, napríklad obchodné centrá a podobne.

10:09  Brusel zastavil aj mestskú hromadnú dopravu vrátane električiek a autobusov. 

10:08 Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave svoju bezpečnosť nekomentovalo. "K bezpečnostným opatreniam sa zásadne nevyjadrujeme," povedala jeho hovorkyňa Veronika Ševčíková. Letisko zatiaľ meniť lety do Bruselu neplánuje. Ševčíková dodala, že všetky lety sú vybavované podľa platného letového poriadku.

10:05 V Bruseli je mnoho potenciálnych cieľov. Nachádza sa tu väčšina zásadných inštitúcií Európskej únie - sídlo Európskeho parlamentu, Európskej rady či Európskej komisie. V Bruseli je aj sídlo NATO. Mnohé štáty majú svoje diplomatické zastúpenia pri týchto inštitúciách, navyše, Brusel je aj hlavným mestom Belgicka a tým pádom aj sídlom ďalších desiatok ambasád štátov celého sveta. Okolo týchto inštitúcií sa pohybuje množstvo úradníkov, asistentov, diplomatov či asi 30-tisíc lobistov.

9:59 Európska komisia nariadila zamestnancom nevychádzať z budov. Všetky metro stanice v metre sú zatvorené ako aj letisko. Potvrdených je zatiaľ 13 obetí a 35 zranených. Správy z médií hovoria, že mŕtvych však môže byť niekoľko desiatok. Na letisku sa s najväčšou pravdepodobnosťou odpálil samovražedný atentátnik. Na letisku sa údajne našli tri samovražedné pásy. 

9.49 Slovenské ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nemá informácie o tom, či na mieste výbuchov boli aj Slováci. „V tejto chvíli vám môžem povedať len to, že sme v kontakte s belgickými úradmi či tam boli aj Slováci, keďže letisko je frekventovane využívané našimi úradníkmi a diplomatmi,“ povedal Peter Stano, hovorca ministerstva. 

Aktuálne informácie bude ministerstvo poskytovať cez Twitter a na svojej facebookovej stránke. 

9.38 Belgické médiá hlásia nový útok. Ďalšia explózia mala nastať na stanici metra v bruselskej štvrti Maalbek. Úrady medzitým rozhodli o uzavretí všetkých staníc metra v meste.

9.27 Spúšť, ktorú výbuchy zanechali, ukazuje video jedného zo svedkov, ktoré zverejnil na svojom Facebooku.

9.19 Belgická vláda vyhlásila v celej krajine stupeň najvyššieho ohrozenia.

9.16 Belgické letisko až do odvolania oficiálne zrušilo všetky prílety aj odlety.

9.13 Belgická tlačová agentúra Belga informovala, že tesne pred výbuchom svedkovia počuli výkriky v arabčine. Výbuchy sprevádzala aj streľba.

Prečítajte si tiež: Abdeslam spolupracuje s vyšetrovateľmi a má cenu zlata Čítajte 

 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 2. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 3. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
 4. Buďte v najlepšej spoločnosti!?
 5. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 8. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 2. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 3. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 4. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Zmeny v systéme revíznych postupov
 7. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 8. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 9. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 10. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 561
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 119
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 842
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 780
 5. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 587
 6. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 771
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 672
 8. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 3 104
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 690
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 127
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro.

Brazílsky prezident sa stal členom Liberálnej strany.


TASR 3 h
Rakúsko predĺžilo lockdown.

Ďalšie predĺženie lockdownu bude závisieť od vývoja situácie.


TASR 3 h
Ilustračné foto.

Vojaci počas operácie zabili desiatky islamistov.


TASR 4 h
Ilustračné foto.

Čoraz väčší počet krajín zavádza cestovné obmedzenia.


TASR 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu