Paríž 15. apríla (TASR) - Francúzsko prinajmenšom na istý čas stratí svoj politický vplyv v EÚ, ak v referende 29. mája odmietne euroústavu. Vyhlásil to vo štvrtok francúzsky prezident Jacques Chirac.
"Ak náhodou Francúzsko nebude hlasovať za (ústavu), potom prinajmenšom na istú dobu prestane politicky existovať v srdci tejto Európy," povedal Chirac počas televíznej debaty, ktorej cieľom malo byť presvedčenie Francúzov, aby hlasovali za prijatie kľúčového dokumentu.
Podľa Chiraca musí byť Francúzsko silné a dobre organizované a riadiť sa pravidlami, ktoré stanovuje euroústava.
"Nemáme dôvod hanbiť sa za Európu, prvú ekonomickú veľmoc vo svete. Na to, aby sme boli organizovaní, potrebujeme pravidlá. Tieto pravidlá sú obsiahnuté v ústave," vyhlásil.
Prezident v dvojhodinovej debate s 83 vybranými mladými Francúzmi vyzval svojich spoluobčanov, aby prispeli k budovaniu "Európy, ktorá bude niečo znamenať vo svete zajtrajška".
Chirac však vylúčil možnosť, že v prípade neúspechu plebiscitu odstúpi z funkcie, pretože jeho pôsobenie na poste hlavy štátu podľa neho nesúvisí s referendom. "Toto nie je otázka, ktorú kladieme francúzskemu obyvateľstvu," povedal.
Ako dodal, podobne nie je v stávke ani ďalšie pôsobenie Jeana-Pierra Raffarina vo funkcii premiéra.
Chirac vyzval voličov, aby nemiešali svoju nespokojnosť s vývojom vo vnútornej politike a ekonomike so záležitosťami, ktorých sa týka euroústava.
Odmietol argument oponentov ústavy, že dokument by bolo možné opäť prerokovať a vylepšiť. Prerokovávanie dohody dosiahnutej lídrami EÚ v minulom roku po rokoch diskusií je podľa neho nerealistické.
"V skutočnosti by tu bolo 24 krajín, ktoré hlasovali za, a na druhej strane potom čierna ovca, ktorá všetko zablokovala. Francúzsko by bolo značne oslabené," uviedol Chirac.
Francúzsko bude podľa Chiraca profitovať zo silnej Európy vo svete veľmocí ako sú USA a Čína.
Nepriaznivé výsledky niekoľkých prieskumov verejnej mienky vo Francúzsku, naznačujúce, že voliči by mohli odmietnuť euroústavu, znepokojujú ďalšie štáty únie. Aby dokument, ktorého cieľom je zefektívnenie rozhodovacieho procesu v únii, vstúpil do platnosti, musí ho schváliť všetkých 25 členov EÚ.