MIAMI, PRAHA. Návšteva amerického prezidenta Baracka Obamu na Kube sa stane historickou, ak jeho slová podporí právo kubánskeho ľudu na účasti v procese vedúcemu k zmenám.
Povedala to v rozhovore s ČTK v Miami hlavná predstaviteľka Kresťanského hnutia za oslobodenie a kubánska disidentka Rosa María Payáová.
V prvom rade sa podľa nej musí ukončiť beztrestnosť kubánskej vlády s ohľadom na to, ako porušuje ľudské práva svojho ľudu. A po druhé, Kubánci musia mať sami právo v plebiscite rozhodnúť o svojej budúcnosti, prvýkrát po 57 rokoch, uviedla.

Kritizuje Obamu
Dcéra kubánskeho disidenta Oswalda Payá vystupuje proti súčasnej Obamovej politike voči Kube. V nedeľu večer miestneho času (v noci na pondelok SEČ) sa stretla v Miami s českým vicepremiérom Pavlom Bělobrádkom. S ním a spolu s ďalšími niekoľkými osobnosťami kubánskej opozície diskutovala o súčasnej situácii na Kube a problematike ľudských práv.
"Kubánci majú právo na určité slobody, ktoré v súčasnej dobe stále nemajú. Sú to úplne základné veci ako sloboda slova, sloboda zhromažďovania, slobodné voľby, prepustenie politických väzňov. Potrebujeme podporu a tlak demokracie na svete, aby kubánsky ľud mohol tieto slobody využívať, "povedala Payáová.
To tiež Kubánci požadujú. Nástroj, ktorý má k tomu pomôcť, je uzákonenie celonárodného hlasovania, ktoré by mohlo viesť k zmenám, tvrdí Payáová. Určité reformy sa na Kube síce podľa nej už uskutočňujú, ale doteraz zatiaľ nemali dopad na kvalitu života obyčajných ľudí.
Zadržali disidentov
Niekoľko hodín predtým, ako Obama na Kubu priletel, zadržali podľa agentúry AFP kubánske úrady desiatky členiek opozičnej skupiny Dámy v bielom, ktorá združuje manželky politických väzňov.
Kubánske vedenie očakáva, že Obama sa vysloví pre zrušenie mnohoročného obchodného embarga Kongresom. Okrem prepustenia niekoľkých desiatok politických väzňov ale Havana neurobila žiadne viditeľné ústretové kroky na zlepšenie ľudských práv a režim stále potláča slobodu prejavu a neumožňuje slobodné fungovanie opozície. Republikáni vyčítajú prezidentovi, že za americké ústupky nedostáva od Castra a jeho režimu takmer nič.
Payáová stále požaduje nezávislé vyšetrenie autonehody svojho otca, ktorá sa stala pred štyrmi rokmi pre dohady, či nešlo o vraždu. Hovorí, že oficiálne síce žije v Havane, ale v posledných dvoch rokoch sa pohybuje skôr medzi Havanou a zvyškom sveta.
Je to pre politický tlak, vyhrážky smrťou a väzenie. "A tiež preto, že sme uprostred tejto politickej kampane, v ktorej sa snažíme mobilizovať sily k domácej a zahraničnej podpore toho plebiscitu," uzavrela Payáová.