BRUSEL, BRATISLAVA. Viac ako štyri mesiace trvalo, kým sa belgickej a francúzskej polícii podarilo v piatok v Bruseli zadržať jedného z organizátorov novembrových útokov v Paríži. Salah Abdeslam vtedy vysadil troch samovražedných útočníkov pred štadiónom Stade de France. Salah mal byť ďalším, ktorý mal spáchať samovražedný útok.
V poslednej chvíli však od útoku upustil a utiekol do Belgicka, kde sa skrýval až do piatka. Tam ho polícia zranila a zadržala – aj vďaka objednávke pizze a odtlačkom na pohári.

Dvakrát už ušiel
Aj keď belgická polícia hovorí po úspešnom zásahu o návrate rešpektu a cti, vyšetrovanie a pátranie po útočníkoch sprevádzala veľká kritika. Abdeslam totiž už dvakrát policajtom unikol – deň po útokoch ho polícia kontrolovala, údaj o jeho mene však dostala len 15 minút po kontrole.
Belgický minister spravodlivosti Koen Geens navyše v decembri tvrdil, že Abdeslam sa pravdepodobne dva dni po útoku skrýval v byte v bruselskej štvrti Molenbeek. Polícia však nemohla vykonať raziu, pretože ju belgické zákony nedovoľujú v nočných hodinách, písal The Telegraph.
Keď polícia začiatkom minulého týždňa spravila raziu v štvrti Forest, pri prestrelke zabili jedného z útočníkov, no dvaja ďalší utiekli. Byt mal byť pôvodne prázdny, no odtlačky z miesta ukázali, že medzi radikálmi bol aj Salah Abdeslam, informuje server Politico.
Miesto, kde sa napokon skrýval, bolo len 450 metrov od jeho pôvodného domova. Policajtov na stopu priviedla nezvyčajne veľká objednávka pízz. Okrem zadržania Abdeslama) chytili aj ďalších podozrivých.
Salaha teraz držia v najstráženejšej belgickej väznici pri Bruggách. S vydaním do Francúzska nesúhlasí, podľa mnohých je to však len otázkou času.

Neschopné tajné služby
Aj keď belgické úrady hovoria o úspechu, doterajšie nezvládanie vyšetrovania im reputáciu poškodilo. Zatknutie Abdeslama by nebolo možné bez širšej kooperácie. „Toto zatknutie, bohužiaľ, nekončí zákernú vojnu, ktorú pripravujú desiatky myslí plných ilúzií a frustrácie v anonymite svojich biednych domovov. V Molenbeeku aj inde,“ reagoval editor denníka L'Echo.
Belgické tajné služby totiž na podobné útoky a následné sledovanie neboli pripravené. Podľa Politica jeho zadržaniu nepomohlo ani v porovnaní s Parížom či s Londýnom menšie pokrytie Bruselu bezpečnostnými kamerami.
Tajné služby sa teraz ešte viac zamerajú na imigrantskú štvrť Molenbeek. Útoky tam podľa nich neplánovali len teroristi z Paríža, ale žil tu aj útočník z rýchlovlaku Thalys a zbrane tu kupovali aj útočníci, ktorí vystrieľali redakciu časopisu Charlie Hebdo.