BRUSEL. Cieľom dohody medzi Európskou úniou a Tureckom o utečencoch je odradiť prevádzačov a podporiť legálnu migráciu, aby sa zabránilo umieraniu detí a žien v Egejskom mori. Na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom to v piatok po skončení summitu povedal turecký premiér Ahmet Davutoglu.
Podľa neho ide o "veľmi spravodlivé riešenie" pre utečencov, ktorí si zvolia cestu legálnej migrácie. Jeho súčasťou je aj zdieľanie nákladov. Davutoglu zdôraznil, že celkovo šesť miliárd eur, ktoré Európska únia uvoľní na pomoc pre sýrskych utečencov, si neponechá Turecko, ale dostanú ich migranti. Časť finančných prostriedkov však bude určená aj pre vytvorenie chránených zón v Sýrii pre takýchto utečencov.

Merkelová: Európa to zvládne
Za dôležitý aspekt považuje Davutoglu Tureckom požadovanú liberalizáciu vízového režimu, ktorá by mala byť realitou do konca júna. Turecko musí splniť 72 podmienok, zatiaľ tak urobilo v 37 bodoch. Davutoglu vyjadril nádej, že Ankara splní všetky požiadavky do začiatku mája.
Podľa Junckera stoja Európska únia a najmä Grécko napriek dohode pred herkulovskou úlohou. Na jej zvládnutie bude treba 4000 zamestnancov pohraničnej agentúry Frontex a Európskeho podporného úradu pre azyl. V nasledujúcich šiestich mesiacoch si to vyžiada náklady 280-300 miliónov eur. Juncker v tejto súvislosti oznámil, že vymenoval koordinátora únie pre implementáciu dohody s Tureckom. Stal sa ním Holanďan Maarten Verwey, ktorého krajina v súčasnosti predsedá Rade Európskej únie.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová po dvojdňových tvrdých rokovaniach konštatovala, že Európa zvládne aj túto zaťažkávaciu skúšku. "Po 20. marci Turecko vezme späť všetkých nelegálnych migrantov," vyhlásila. Každý, kto sa vydá na túto nebezpečnú cestu, riskuje nielen svoj život, ale ani nemá vyhliadky na úspech, dodala Merkelová.

Spokojný Orbán
Rakúsky kancelár Werner Faymann sa domnieva, že dohoda o utečencoch bude účinná. Model prijatia 72-tisíc sýrskych utečencov treba podľa neho po jednom až dvoch mesiacoch znova preskúmať.
Faymann tiež očakáva ďalšie diskusie v krajinách únie o rozdelení utečencov. Myslí si, že keby každá krajina únie tak ako Rakúsko prijala množstvo utečencov zodpovedajúce počtu obyvateľov, únia by mohla pojať približne dva milióny migrantov.
Maďarský premiér Viktor Orbán je s výsledkami summitu spokojný, pretože jeho krajina nie je povinná prijať utečencov. "Najväčšiu hrozbu sme odvrátili," citovala ho agentúra MTI.
Orbán narážal na to, že neboli stanovené povinné utečenecké kvóty. Maďarsko si môže "vydýchnuť", pretože tentoraz nemuselo zaujať postoj k prerozdeľovaniu utečencov, čo bolo cieľom jeho diplomacie.
Presadili prioritné body
Podľa českého premiéra Bohuslava Sobotku má dohodu únie s Tureckom potenciál zmeniť doterajší vývoj migračnej krízy. "V nedeľu skončí súčasný model, keď pašerácke gangy privážali na grécke ostrovy stovky ilegálnych migrantov denne. Tí budú teraz vracaní späť do Turecka. Česká republika jednoznačne podporila uzavretú dohodu," citovala Sobotku stránka vlada.cz.
Česku sa do záverečnej dohody s Tureckom a záverov Európskej rady podarilo presadiť niekoľko prioritných bodov. Predovšetkým ide o potvrdenie, že dohoda s Tureckom nezakladá žiadne nové záväzky pre členské štáty v oblasti relokácie a presídľovania. Záväzok vízovej liberalizácie platí len pri splnení podmienok platných pre všetkých kandidátov na bezvízový styk s Európskou úniou, ktorými sú napríklad Ukrajina alebo Gruzínsko.
Ďalším bodom, ktorý Česko presadilo do záverov Európskej rady, bola otázka dodržiavania ľudských práv a slobody prejavu v Turecku. Do textu sa s podporou krajín Vyšehradskej štvorky dostala podpora krajín západného Balkánu pri regulácii nelegálnej migrácie.