Dostalo sa už Grécko na pokraj kolapsu?
„Na gréckom území sa teraz nachádza asi 50-tisíc utečencov. Úprimne si myslím, že si vieme s týmto počtom poradiť. Na to, čo vidíme v Idomeni, však nemôžu byť hrdí Gréci ani Európania. Utečenci tam prežívajú v neľudských podmienkach. Na jednej strane môžeme do istej miery zhodiť vinu na grécku vládu, že nereagovala dostatočne rýchlo a efektívne, ale väčšinu viny musíme priznať krajinám, ktoré sa rozhodli uzavrieť hranice.“
Prečo utečenci naďalej prichádzajú do Grécka, aj keď vedia, že hranica je zatvorená?
„Je pre nich lepšie dostať sa bližšie k ich snu. Ani v Turecku nemajú dobré podmienky, nemajú štatút utečencov, ktorý môžu dostať v Grécku. Majú len dočasnú ochranu, ale nič viac, Turecko neuznáva časť Ženevských dohovorov. Dohoda s Tureckom podľa mňa aj tak nebude fungovať a počet prichádzajúcich ľudí sa výrazne nezníži.“
Súčasťou dohody je, že za jedného utečenca, ktorého Turecko prijme späť z Grécka, si zoberie jedného Európska únia. Prečo by to nemohlo zastaviť vlnu?
„Štáty, najmä tie zo strednej Európy, teraz odmietajú prijať utečencov. Čo sa v tomto zmení, ak namiesto z Grécka budú do strednej Európy prichádzať z Turecka? Myšlienka návratu ľudí z Grécka do Turecka navyše nefungovala ani doteraz. Krajiny majú dohodu o odovzdávaní nelegálnych migrantov, medzi rokmi 2002 až 2016 Grécko podalo 148-tisíc žiadostí, Turecko prijalo 3900 ľudí.“

Nie je problémom najmä to, že Grécko si nevie ochrániť hranice?
„Morské hranice sa nedajú ochrániť. Keď už sú ľudia na lodi a žiadajú o pomoc alebo sa topia, máte dve možnosti – buď ich necháte utopiť sa, alebo ich zachránite. Ak by ste ich otočili bez ohľadu na ich ďalší osud, porušili by ste medzinárodné právo.“
Takže keď napríklad slovenskí politici hovoria, že Grécko si nevie ochrániť hranice, nevedia, o čom hovoria?
„Myslia tým, že domácou úlohou, ktorú si máme spraviť, je oddeliť ekonomických migrantov od skutočných utečencov a tých zaregistrovať a odobrať im odtlačky prstov. Minulý rok to, žiaľ, grécka vláda nezvládala a za to by mala zobrať svoj podiel zodpovednosti, až teraz to začína naprávať. Faktom však je, že krajiny strednej Európy nemajú skúsenosti s morom a nevedia, ako sa v týchto oblastiach pracuje. Možno aj preto dochádza k nedorozumeniam.“
Akú úlohu pri týchto vzťahoch zohrávajú historicky napäté vzťahy medzi Gréckom a Tureckom?
„Aj keď historicky sú vzťahy týchto štátov napäté, ak sa pozriete na celý región, vzťahy s Gréckom sú pre Turecko teraz tie najmenej problémové. Hovorím o Sýrii, Iraku, Iráne, Izraeli, Egypte, Rusku. V otázke utečencov by sme mohli byť na jednej lodi a Grécko sa o to snaží. Turecko má však iné záujmy, ktoré považuje za dôležitejšie – Kurdov, Rusko, boj o Sýriu. Utečenci pre nich sú prioritou, práve naopak, snažia sa ich využiť, aby si posilnili svoje diplomatické postavenie.“
Dôverujete tureckým tvrdeniam, že bojujú proti prevádzačom?