BRUSEL, BRATISLAVA. Týždne po tom, ako sa začalo hovoriť o tureckej pomoci s utečeneckou krízou, sa v Bruseli podarilo predbežne schváliť dohodu medzi EÚ a Ankarou. Na základe dohody by mali vrátiť migrantov z gréckych ostrovov späť do Turecka. Informáciu na twitteri potvrdil napríklad český premiér Bohuslav Sobotka aj jeho fínsky kolega Juha Sipilä.
Potvrdiť dohodu musia ešte členské štáty spolu s tureckým premiérom Ahmetom Davutogluom. Podľa lídrov je však finálne dosiahnutie dohody blízko.
"Dohoda s Tureckom je schválená. Všetci nelegálni migranti, ktorí dorazia do Grécka z Turecka počnúc 20.3. budú vrátení späť!" uviedol Sobotka na twitteri. Nové pravidlá by mali začať platiť od nedeľnej polnoci, 20. marca.
Podľa dohody by mali vrátiť späť do Turecka všetkých utečencov, ktorí sa cez Egejské more dostanú na grécke ostrovy. Za každého Sýrčana, ktorý medzi nimi bude, vyzdvihne EÚ z Turecka jedného sýrskeho občana, aby znížila nápor na humanitárnu situáciu v Turecku.
Pri preberaní budú mať prednosť tí migranti, ktorí sa nepokúsia Egejské more prekročiť za pomoci pašerákov či iným neregulárnym spôsobom. Hovorilo sa aj o prednosti pre ženy a deti.
Lídri krajín EÚ sa na texte zhodli len pár desiatok minút po tom, čo im ho predložil predseda Európskej rady Donald Tusk. Turecký premiér Davutoglue s prijatou podobou súhlasil.
V priebehu dňa sa podarilo vyriešiť štyri problematická témy, ktoré ešte dopoludnia prijatiu dohody bránili.


Čo hovorí dohoda s Tureckom?
1. Vrátenie utečencov
Všetci migranti, ktorí po 20. marci prekročia nelegálne hranice Grécka (napríklad presunom na lodiach cez Egejské more), budú vrátení do Turecka. Turecko bude so žiadateľmi o azyl postupovať podľa medzinárodného práva, nemôžu ich teda vrátiť do krajiny, kde im hrozí smrť.
2. Utečenca za utečenca
Za každého sýrskeho občana, ktorého Turecko prijme naspäť, Európska únia vyberie jedného Sýrčana, ktorého presídlia do niektorej z členských štátov EÚ. Prednosť majú tí, ktorí majú právo na azyl a hranicu neprešli nelegálne, hovorí sa aj o prednosti pre deti či ženy. Presídľovaním sa má znížiť humanitárna záťaž na Turecko. Dohoda je však obmedzená na prijatie 72-tisíc utečencov, potom musia nastať nové rokovania. Na systéme presídlenia sa ešte musia európske štáty dohodnúť.
3. Miliardy pre Turecko
Európska únia poskytne Turecku ďalšie tri miliardy eur k už schváleným trom miliardám. Peniaze majú byť použité na zabazpečenie humanitárnej pomoci pre utečenecké tábory v Turecku a na zvládanie situácie. Peniaze by malo Turecko dostávať do konca roka 2018.
4. Liberalizácia víz
Turecko žiadalo zrušenie víz od júna, tento termín je však podľa mnohých nereálny. Turecko musí splniť ešte viacero podmienok, aby sa vízový režim zliberalizoval. V dohode sa napriek tomu zatiaľ hovorí o júnovom termíne.
5. Bližšie k EÚ
Turecko takisto výmenou za pomoc s utečencami žiadalo otvorenie ďalších kapitol prístupových rokovaní do EÚ. Podľa návrhu dohody nakoniec dôjde k otvoreniu jednej z kapitol, Ankara pôvodne žiadala päť kapitol. Týkať by sa mala najmä rozpočtových vecí.
6. Boj proti pašerákom
Turecko sľúbilo intenzívny boj proti pašerákom a zabezpečenie cesty cez Egejské more. Malo by zabrániť aj tomu, aby si utečenci vytvorili novú trasu pre prechod do Grécka či iných štátov EÚ.
7. Pomoc v Sýrii
Turecko aj Únia prisľúbili viac pomoci vysídleným ľuďom priamo vo vnútri Sýrie.