KÁBUL. Organizácia pre ľudské práva Human Rights Watch v piatok kritizovala vynesenie iba disciplinárnych trestov pre príslušníkov americkej armády za chyby, ktoré viedli začiatkom minulého októbra, k americkému bombardovaniu nemocnice Lekárov bez hraníc v severoafganskom meste Kundúz.

Vojnový zločin a vyšetrovanie
Pri bombardovaní prišlo o život 42 ľudí. Podľa Human Rights Watch (HRW) fakt, že nebolo začaté trestné stíhanie, je "nespravodlivosťou a urážkou" voči obetiam.
Nemocnica sa stala terčom náletu v čase, keď Kundúz obliehali bojovníci hnutia Taliban. Medzi mŕtvymi boli aj lekári. Bombardovanie vyvolalo vlnu medzinárodnej kritiky.
Lekári bez hraníc (MSF), ktorí už skôr incident označili za vojnový zločin, požadujú, aby prípad vyšetrila Medzinárodná humanitárna vyšetrovacia komisia. Na vynesenie disciplinárnych trestov pre amerických vojakov zatiaľ Lekári bez hraníc nereagovali.
Generáli sa trestu vyhli
Potrestanie vojakov, ktoré nebolo oficiálne oznámené, je skôr administratívneho charakteru. Postihy, ako napríklad listy s pokarhaním, môžu zmariť šance na povýšenie. Armáda pôvodne oznámila, že niektorí vojaci boli postavení mimo službu, ale neposkytla žiadne podrobnosti.
Disciplinárne tresty postihli dôstojníkov aj ich podriadených, generálom sa však vyhlo.
"Príbuzní obetí budú (tieto tresty) oprávnene vnímať ako nespravodlivosť a urážku. Americká armáda pri vlastnom vyšetrovaní rozhodla, že neboli spáchané žiadne zločiny," uviedla HRW vo vyhlásení.

Tresty sú urážkou príbuzných obetí
"Rozhodnutie nezačať trestné stíhanie vysoko postavených činiteľov armády za útok je nielen urážkou stratených ľudských životov, ale aj ranou dôvere vo vymožiteľnosť zákona v Afganistane," dodáva organizácia.
Útok podľa Lekárov bez hraníc zabil 42 ľudí - 14 zamestnancov MSF, štyroch ich asistentov a 24 pacientov. Okrem toho pripravil státisíce ľudí o prístup k zdravotnej starostlivosti, pretože nemocnica bola jediným špecializovaným úrazovým strediskom v severovýchodnom Afganistane.
Armáda Spojených štátov priznala svoju zodpovednosť za nálet a konštatovala, že príčinou bola ľudská chyba. Prezident Barack Obama sa za nálet ospravedlnil a Pentagon sľúbil vyplatiť odškodné rodinám obetí.