BRUSEL. Balkánska migračná trasa musí zostať uzavretá bez ohľadu na to, či sa na dnešnom summite EÚ podarí európskym lídrom uzavrieť migračnú dohodu s Tureckom. Uviedol to český premiér Bohuslav Sobotka po príchode na summit EÚ v Bruseli.
Negatívne dopady
"Potrebujeme dohodu s Tureckom, aby sme mohli vracať nelegálnych migrantov z Grécka. Grécka vláda na to musí vytvoriť administratívne kapacity, ale som skeptický," uviedol Sobotka.
Podľa jeho slov bude musieť EÚ v spolupráci s agentúrou Frontex dozerať na Grécko, aby dokázalo rýchlo riešiť všetky žiadosti o azyl.
Na otázku čo sa stane, ak sa lídrom EÚ nepodarí podpísať migračnú dohodu s Tureckom Sobotka uviedol, že aj v tomto prípade treba zachovať uzavretú severobalkánsku migračnú trasu.
"Budeme musieť podporovať Macedónsko a Bulharsko a zastaviť nelegálnu migráciu. Problémom budú veľké negatívne dopady na Grécko a potom je otázka, ako by sme boli schopní ten grécky problém riešiť, ten sa nedá riešiť relokáciami. Jediná možnosť je, že Turecko začne brať naspäť nelegálnych utečencov," opísal situáciu Sobotka.
Najnovšie výzvy odmieta
Český premiér pripomenul, že krajiny Vyšehradskej štvorky odmietajú schému presídľovania sýrskych utečencov z Turecka nad rámec vlani dohodnutej schémy presídľovania 160.000 utečencov (z Grécka a Talianska).
Dodal, že len čo sa tento počet relokácií naplní, skončí aj program presídľovania utečencov z Turecka.
Sobotka v tejto súvislosti odmieta najnovšie výzvy Európskej komisie na urýchlenie procesu relokácií. Zdôraznil, že ČR bude postupovať svojim zvyčajným tempom, pričom proces musí byť pod kontrolou vlády z hľadiska bezpečnostných previerok.
"Bezpečnostné previerky sú našou zásadnou podmienkou pre relokácie. Nevidím tu priestor pre urýchľovanie, nenecháme si diktovať tempo tohto procesu," povedal Sobotka.
Pripomenul, že Praha už zaslala prvú ponuku do Grécka na presídlenie 25 utečencov a do Talianska na transfer 10 migrantov, ale prvým krokom bude vykonanie bezpečnostných previerok týchto osôb.