HANOJ, BRATISLAVA. Šesťdesiatročný farmár Ba Toi z južného Vietnamu sa snaží zachrániť svoju úrodu už niekoľko týždňov. Na polia pumpuje vodu z blízkeho potoka.
Kedysi vyprodukoval na šiestich hektároch pôdy aj 42 ton ryže. Tento rok však všetky ryžové výhonky uhynuli. Vody je totiž príliš málo a tá v potokoch je extrémne slaná, čo môže zničiť úrodu aj na ďalšie roky, informuje server VietnamNet.
Fenomén El Niňo, ktorý ovplyvňuje počasie na celom svete, je posledným rokom extrémne silný a jeho dôsledky budú v najbližšom období pociťovať nielen tropické krajiny, ale aj Európa. Prejavia sa na vyšších cenách potravín, ale aj na možnej migrácii.

Drahšia ryža aj cukor
Najsilnejšie El Niňo v histórii ničí úrodu v juhovýchodnej Ázii aj v Afrike. Čína tento týždeň oznámila, že otvorí svoje priehrady, aby zvýšila prietok a pomohla farmárom v Thajsku, Vietname či Kambodži.
Krajiny často nie sú pre extrémne suchá schopné vypestovať potraviny ani pre svoju spotrebu, ohrozený je napríklad aj export ryže. Podľa ekonómov už ceny ryže začali stúpať na trojmesačné maximum, ich rast sa môže objaviť aj v Európe.
Podľa klimatológa Jozefa Pecha z Ústavu fyziky atmosféry Českej akadémie vied sa El Niňo začal prejavovať už v roku 2014. Naposledy bola odchýlka v morskom prúdení v Pacifiku podobne extrémna v rokoch 1997 a 1998.
„V porovnaní so stavom pred osemnástimi rokmi však máme asi o pol stupňa teplejšie oceány, preto sa El Niňo správa inak a má výraznejšie dôsledky,“ zdôrazňuje Pecho.
Dlhotrvajúce suchá sa teraz môžu opakovať aj v iných častiach sveta. Najzraniteľnejšia je podľa neho Amazónia. „Je možné, že tam nedorazia potrebné zrážky a to, čo sme zažili pred polrokom v Indonézii, sa môže stať aj tam,“ vraví.