WASHINGTON. Možný odchod Veľkej Británie z Európskej únie, výrazné spomalenie čínskej ekonomiky, rozpad eurozóny. Ruské pôsobenie na Ukrajine, ktoré spôsobí novú “studenú vojnu”. A tiež Donald Trump.
Spoločnosť Economic Intelligence Unit (EIU), ktorá produkuje ekonomické a geopolitické analýzy, varuje pred všetkým spomenutým. V zozname zachytávajúcom 10 najväčších rizík, ktoré by mohli rozhodiť nielen americkú, ale aj globálnu geopolitiku a ekonomiku, sa tak ocitol bod: “Donald Trump vyhrá americké prezidentské voľby”.

Veľmi neobvyklé
Politické riziko je podľa EIU pri výhre Donalda Trumpa jasné: ak si ho Američania v novembri skutočne zvolia, nastane vnútorné hašterenie Kongresu, pri ktorom republikáni voči novému prezidentovi bude nepriateľské, demokratická strana zas prirodzené zatrpknutie, píše spoločnosť.
Hoci EIU predpokladá, že radikálnu politiku Donalda Trumpa Kongres bude blokovať, domnieva sa, že to, čo by mohlo “narušiť súdržnosť tvorby domácej, ale aj zahraničnej politiky”, sú práve tieto “vnútorné rozpory v Kongrese”.
Spoločnosť na zoznam rizík ešte nikdy nezaradila výsledok prezidentskej kampane.
“Je to veľmi neobvyklé,” hovorí podľa portálu Politico manažér EIU pre témy globálnych rizík Robert Powell. “Nemyslím si, že sme niekedy mali medzi našimi rizikovými položkami nejakého konkrétneho politika.”
Powell tiež priznáva, že výhry iných kandidátov - Hillary Clintonovej, Teda Cruza či Johna Kasicha, spoločnosť do predpovedí zaradiť vôbec neplánuje.

Názory mení ako počasie
EIU pri Trumpovi nespomína len politické riziká, ale aj tie ekonomické. Powell hovorí, že najväčší problém je v tom, aký je republikánsky kandidát nestály, a “svoje názory mení ako počasie”.
Powell v súvislosti s jeho nestálosťou vyzdvihuje napríklad riziko obchodnej vojny s Čínou. “Vyhliadky na obchodnú vojnu s Čínou sú pomerne vysoké. Prečo by chcel človek, tovar ktorého sa vyrába práve v Číne, rozpútať obchodnú vojnu s ňou?” pokračuje pre Politico.
Súhlasí s ním aj profesor medzinárodných vzťahov a výkonný riaditeľ Univerzity La Trobe v Ázii, Nick Bisley. Myslí si, že počas druhej polovice Bushovho funkčného obdobia a počas pôsobenia Baracka Obamu si krajiny vybudovali dobrý systém, ako spolu obchodovať. Ak by sa však stal prezidentom Trump, bol by ohrozený.
“Môžete to vyhodiť z okna, ak máte za prezidenta Donalda Trumpa,” hovorí pre denník Guardian. “Či už je to obchodná vojna, významná obchodná súťaž, alebo merkantilizmus vo všeobecnosti, či je to bojovnejší militaristický prístup - kto vie, čo bude vlastne robiť?”
Aj Sýria
EIU pri ekonomických hrozbách Donalda Trumpa spomína aj jeho rétoriku o Islamskom štáte. Kandidát totiž tvrdí, že ak by sa stal prezidentom, do Sýrie by poslal armádu a teroristickú organizáciu by zničil.
EIU však k jeho odvážnym plánom pridáva aj čísla - ak by do Sýrie na rok poslal 20-tisíc až 30-tisíc vojakov, krajinu by to stálo 25 miliárd dolárov.
A hoci Trump hovoril, že financovanie armády by zabezpečil tak, že by v Sýrii získal ropné polia, Powell tvrdí, že by sa na nich dalo zarobiť maximálne 500 miliónov dolárov.