BRUSEL. Uplatnenie prípadnej dohody o migračnej kríze medzi EÚ a Tureckom nebude zahŕňať hromadné vyhosťovanie migrantov ani ich automatický návrat do Turecka. Situácia každého migranta bude pred prípadným prijatím rozhodnutia o vyhostení posudzovaná individuálne, ubezpečil v stredu prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Presun za tri miliardy a víza
"Každý bude mať možnosť požiadať o azyl a podať odvolanie, ak bude jeho žiadosť zamietnutá," vysvetlil Timmermans.
Turecký premiér Ahmet Davutoglu na minulotýždňovom summite EÚ-Turecko v Bruseli predniesol niekoľko požiadaviek, ktoré sa stali súčasťou predbežnej dohody o riešení migračnej krízy. Konečné znenie dohody majú prijať európski lídri na tohtotýždňovom summite EÚ.
Davutoglu okrem iného presadil, aby sa počet navrátených sýrskych utečencov z gréckych ostrovov rovnal počtu sýrskych utečencov, ktorých krajiny EÚ prevezmú z Turecka.
Turecký premiér okrem toho chce do roku 2018 navýšenie finančnej pomoci EÚ o ďalšie tri miliardy eur, urýchlenie procesu európskej integrácie a skorší termín zrušenia vízovej povinnosti pre tureckých občanov.
Politiku vyhostenia podporila aj Merkelová
Viacero medzinárodných organizácií vrátane OSN však upozornilo, že hromadné vracanie migrantov by bolo v rozpore s medzinárodným právom. Timmermans sa tieto obavy snažil vyvrátiť, keď zdôraznil, že akákoľvek migračná dohoda uzavretá medzi EÚ a Tureckom bude v súlade s medzinárodnými normami.
Aj napriek početným kritickým hlasom ohľadne ústupkov EÚ voči Ankare má návrh dohody EÚ s Tureckom podporu viacerých európskych predstaviteľov vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Španielske strany sa búria
Španielske parlamentné strany odmietajú o migračnej kríze. Úradujúci premiér krajiny Mariano Rajoy bude kritický postoj politických síl krajiny k dohode tlmočiť na blížiacom sa dvojdňovom summite v Bruseli.
"Tento návrh sa nám zdal od začiatku, z pohľadu vlády, neprijateľný," zdôraznil španielsky minister zahraničných vecí José Manuel García-Margallo. Spresnil, že Madrid podporí iba takú dohodu, ktorá je "koherentná, kompatibilná" a ktorá rešpektuje medzinárodné právo a práva ľudí, prinútených na útek z vlasti.
García-Margall sa netajil, že za "obzvlášť problematické" považujú v Španielsku najmä "hromadné vyhosťovanie" migrantov z krajín EÚ. Každý, kto dorazí na európsku pôdu, by podľa jeho slov mal dostať možnosť požiadať o azyl, pričom žiadosti o právnu ochranu by mali byť posudzované individuálne a s právom na odvolanie.