Kritici tvrdia, naopak, že povedú k pravému opaku.
Reforma znamená koniec pre nezávislých kandidátov a bráni menším stranám spájať svoje sily vo voľbách, čo podľa analytikov pomôže Kremľu dosiahnuť plánované vytvorenie systému dvoch alebo troch strán v Rusku.
Putin, ktorý je obviňovaný z prílišného koncentrovania moci v Kremli, tvrdí, že reforma pomôže zaistiť hladký legislatívny proces a efektívne spravovanie krajiny rozprestierajúcej sa cez 11 časových pásem.
Podľa oponentov však zmeny vedúce k zníženiu počtu strán v Štátnej dume by z dolnej komory parlamentu urobili nástroj v rukách Kremľa a mohli by spôsobiť, že frustrovaná opozícia vyjde na protest do ulíc.
Putinov plán predpokladá obsadzovanie všetkých 450 kresiel v parlamente na základe straníckych zoznamov. V súčasnosti je polovica kresiel obsadzovaná na základe výsledkov v jednotlivých volebných obvodoch.
Nový zákon by tiež bránil menším stranám spájať svoje sily, čím by sa pred nimi zavrelo aj posledné okno príležitosti prekročiť sedempercentnú hranicu na vstup do parlamentu.
Štátne príspevky pre strany, ktoré sa dostanú do parlamentu, sa šesťnásobne zvýšia - na 600 miliónov rubľov (okolo 650 miliónov Sk) a stranícki lídri budú môcť vylúčiť z Dumy ktoréhokoľvek člena, ktorý opustí rady strany.