LONDÝN, BRATISLAVA. Kým britské médiá vypočítavajú, aké následky by mal odchod Británie z EÚ, podľa analytikov môže britské referendum rozšíriť podobnú debatu aj do ostatných krajín Únie.
Nezvládanie utečeneckej krízy, finančná kríza aj debaty o brexite totiž v mnohých krajinách oslabili dôveru v Úniu. Euroskeptické strany získavajú čoraz väčšiu podporu v národných parlamentoch. Podľa Stephana Whitefielda z Oxfordskej univerzity sa to prejavuje najmä vo východnej Európe.
Aj tradičné politické strany sú tu ochotnejšie prijať euroskeptické myšlienky ako ich západoeurópski partneri. Príkladom má byť napríklad poľská vládna konzervatívna strana Právo a spravodlivosť, ktorá patrí k veľkým kritikom EÚ, tvrdí Whitefield pre blog London School of Economics.

Proeurópski Španieli
Univerzita v Edinburghu spravila s blížiacim sa britským referendom o zotrvaní v EÚ prieskum o tom , ako vnímajú niektoré európske krajiny nielen členstvo v Únii, ale aj budúcnosť Británie. Prieskum pritom prebiehal v šiestich krajinách - Írsku, Španielsku, Francúzsku, Nemecku, Švédsku a v Poľsku.
Najviac by si referendum o zotrvaní v Únii želali Francúzi (53 percent), no napriek tomu by za odchod hlasovalo 33 percent ľudí a 45 by bolo za zotrvanie. Zvyšní oslovení sa nerozhodli. Výsledky prieskumu v blogu privítala aj Marine Le Penová, líderka krajne pravicovej a euroskeptickej strany Národný front. Podľa nej sú "veľmi povzbudivé".
Ešte viac euroskeptickí sú Švédi, kde je za odchod z EÚ 37 percent opýtaných a 42 proti. Najviac proeurópski zostávajú Íri, Španieli aj Poliaci.
Podľa autorov prieskumu však referendum nemusí znamenať, že krajina je kritická k Únii. Vo viacerých krajinách chcú referendom len urovnať postoje. Proeurópski politici by si tak napríklad potvrdili postoj krajiny a debaty o odchode z Únie by utlmili.
Otázka sa týkala aj zotrvania Británie v Únii. Brexit si neželá najmä Poľsko a Írsko, naopak až tretina Francúzov je proti zotrvaniu Veľkej Británie v Únii.

Úniu vnímame neutrálne
Hlasy proti Únii sa tento týždeň ozývali aj v Dánsku. Ľudové hnutie proti EÚ žiada dánsku vládu, aby podobné referendum ako v Británii vyhlásili aj tam.
"Keď porovnávate dnešnú EÚ s Úniou, do ktorej Dáni vstúpili pred štyridsiatimi rokmi, boli tu drastické zmeny od ekonomickej spolupráce až po Úniu, ktorá zasahuje do každej časti našej spoločnosti," povedala pre Express europoslankyňa Rina Ronja Kariová, ktorá sa k hnutiu hlási.
Posledný prieskum naznačuje, že z Únie by vystúpilo asi tridsať percent Dánov. Hnutie naberá čoraz viac nových členov, cez víkend chystá veľký zraz a verí, že petíciou referendum dosiahnu.
Celoplošný prieskum o tom, ako sa krajiny stavajú k Únii, tento rok Eurobarometer nerobil. Podľa jesenného prieskumu má napríklad Slovensko podobný pohľad na EÚ ako ostatné štáty. Ako negatívnu ju vníma 24 percent Slovákov, neutrálnu 40 percent a pozitívnu 35 percent ľudí.