DAMASK, BRATISLAVA. Dve základne si nechávajú, celý proces môže trvať aj mesiace a nie všetci tomu veria. Málokto však očakával, že Vladimir Putin sa rozhodne stiahnuť ruské jednotky zo Sýrie v čase, keď sa sýrska armáda blíži k strategickej Palmýre a keď je Islamský štát ešte stále v oblasti aktívny.
Päť rokov po začiatku vojny v Sýrii sa vďaka Rusku zmenila rovnováha síl. Sýrska armáda získala vďaka bombardovaniu naspäť časť území, ktoré mali predtým v rukách najmä opoziční rebeli, sýrsky prezident Bašár Asad je silnejší a vzťahy medzi Ruskom a Tureckom, ale aj medzi Tureckom a kurdskými povstalcami, sú veľmi napäté.
Prímerie zatiaľ čiastočne platí a mnohí experti tvrdia, že zmiernenie ruského pôsobenia v Sýrii tomu môže len pomôcť. Vladimir Putin tvrdí, že ruská armáda odchádza, pretože si splnila svoj cieľ.
Čo však bolo v skutočnosti jeho cieľom? Nedokončený boj proti Islamskému štátu alebo posilnenie Asada? Dôvodov na odchod zo Sýrie môže byť viac.

1. Putin nechcel fiasko
Keď sa po deviatich rokoch skončila vojenská intervencia Sovietskeho zväzu v Afganistane, v krajine vládol chaos a okrem veľkých nákladov v bojoch zahynulo vyše 14-tisíc vojakov.
Situácia v Sýrii je však iná. Vojenský zásah sa obmedzuje takmer výhradne na nálety, pozemných jednotiek je minimum a Rusko doteraz stratilo asi troch vojakov – z toho jeden z nich bol pilot zostreleného lietadla pri tureckých hraniciach a druhým vojak, ktorý sa snažil zachrániť druhého pilota.
Rusko podľa televízie al-Džazíra prezentovalo zásah ako úspešnú spoluprácu a snahu o mier, navyše pri rokovaniach v Ženeve bolo opäť brané ako seriózny partner.
Je preto možné, že Rusko sťahuje armádu v čase, keď intervenciu stále schvaľuje asi 60 percent Rusov a kým nedošlo k žiadnemu väčšiemu fiasku ako tomu bolo pri zdĺhavej vojne a v Afganistane.
2. Príliš vysoká cena – aj politická
Deň vojenského zapojenia v Sýrii stojí Rusko podľa odhadov analytickej spoločnosti IHS Jane’s tri až štyri milióny dolárov. Samotné útoky môžu pritom sumu ešte zvyšovať.
Podľa International Business Times tak Rusko v Sýrii mohlo za 167 dní minúť päťsto až šesťsto miliónov dolárov. Aj keď pri takmer 50-miliardovom rozpočte na obranu ide o pomerne zanedbateľnú čiastku, rastúca ekonomická kríza v Rusku mohla Putina zo Sýrie vytlačiť. Putin navyše minulý týždeň oznámil, že zníži rozpočet na obranu o päť percent.
Klesajúce ceny ropy aj medzinárodné sankcie pociťujú aj bežní ľudia a výdavky vo vojnovom konflikte sa napriek podpore ťažšie vysvetľujú. Podpora verejnosti pritom nebola taká vysoká vždy - v septembri bolo proti vojenskému zásahu v Sýrii takmer 70 percent Rusov. Podľa magazínu Vox síce podpora narástla, Putinovi však nestúpla popularita tak, ako napríklad po obsadení Krymu.