SME

Csáky: Ukrajinské vedenie je v otázke členstva v EÚ realistické

Kyjev 14. apríla (TASR) - Súčasné ukrajinské vedenie má veľmi silnú snahu pripojiť krajinu k EÚ. Zároveň je však realistické a uvedomuje si postavenie ...

Kyjev 14. apríla (TASR) - Súčasné ukrajinské vedenie má veľmi silnú snahu pripojiť krajinu k EÚ. Zároveň je však realistické a uvedomuje si postavenie štátu i problémy, ktoré musí vyriešiť. Po rokovaniach s ukrajinskými predstaviteľmi v Kyjeve to dnes vyhlásil slovenský vicepremiér pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Pál Csáky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Csáky Kyjev navštívil na pozvanie podpredsedu ukrajinskej vlády pre európske záležitosti Oleha Rybačuka, s ktorým podpísal memorandum o bilaterálnej spolupráci v oblasti európskej integrácie. Rokoval aj s podpredsedom vlády pre ľudské práva, kultúru a vzdelávanie Mykolom Tomenkom.

SkryťVypnúť reklamu

Časový horizont vstupu Ukrajiny do EÚ, resp. jednotlivých krokov tohto procesu, nebol predmetom rozhovorov Csákyho s predstaviteľmi prozápadnej ukrajinskej vlády, ktorá sa dostala k moci koncom minulého roka po tzv. oranžovej revolúcii, keď si demonštranti vynútili zopakovanie druhého kola prezidentských volieb.

"O časovom horizonte sme nehovorili, ale môžem potvrdiť, že som tu našiel politických realistov, ktorí vidia veľmi jasne pozíciu Ukrajiny aj jej problémy a majú veľmi silnú vôľu riešiť ich. Rozhodne si myslím, že Ukrajina a táto politická garnitúra má veľmi silnú snahu pripojiť krajinu k Európskej únii," povedal Csáky v telefonickom rozhovore pre TASR.

Ako dodal, samotní ukrajinskí predstavitelia ho upozornili na význam budúcoročných parlamentných volieb pre budúce smerovanie Ukrajiny, kde podpora pre západnú orientáciu nie je jednoznačná.

SkryťVypnúť reklamu

Csáky nepredpokladá, že prípadný úspech súčasného vedenia v parlamentných voľbách by zvýšil tlak Ukrajiny na EÚ. Skôr by sa zvýšila spoločenská sila, ktorá by túto krajinu tlačila na Západ, povedal.

Na stretnutí s Rybačukom Csáky zopakoval záujem a pripravenosť Slovenska podporiť všetky aktivity Ukrajiny súvisiace s jej integráciou. Obaja vicepremiéri sa zhodli na potrebe pokračovať v spoločných krokoch v oblasti cezhraničnej a regionálnej spolupráce.

Ukrajinská strana sa podľa Csákyho neobáva negatívnych dopadov vstupu Slovenska do schengenského priestoru a chápe, že tento krok je potrebné urobiť. Slovensko a ďalšie nové krajiny EÚ by sa mali stať súčasťou oblasti bez vnútorných hraničných kontrol na jeseň 2007, čo zvýši nároky na ochranu vonkajšej hranice schengenského priestoru.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský vicepremiér svojich partnerov ubezpečil, že EÚ schengenské hranice nechápe ako hranice "pevnosti Európa", ale ako "pružný selektívny systém", ktorý zabezpečí dostatočnú priechodnosť pre bežných občanov pri súčasnom zavedení systémov, ktoré ochránia európsku aj slovenskú spoločnosť pred nežiaducimi prejavmi.

Predmetom rokovaní bola aj otázka otvorenia hraničného priechodu Mali Slemency/Veľké Slemence, čo by výrazne uľahčilo život obyvateľov rozdelenej dediny a jej okolia.

Slovenská vláda o otvorení priechodu jednostranne rozhodla začiatkom marca. Csáky podľa vlastných slov získal dojem, že ukrajinská strana v tejto otázke čaká na ďalší signál od Slovenska vo veci tzv. asymetrického vízového režimu, ktorý má Ukrajina už dlhšie s Poľskom a Maďarskom. Slovenská vláda by tento systém mala schváliť na budúci týždeň. V rámci tohto režimu budú občania SR môcť na Ukrajinu cestovať bez víz, obyvatelia Ukrajiny budú víza potrebovať kvôli registrácii pohybu, ale udeľované im budú bez poplatkov.

SkryťVypnúť reklamu

Tomenko Csákyho ubezpečil, že schválenie asymetrického režimu zo strany Slovenska bude mať pozitívny vplyv na rozhodnutie Ukrajiny ohľadom otvorenia nového hraničného priechodu, ktoré možno očakávať v blízkej budúcnosti.

Csáky počas rozhovorov tlmočil záujem Slovenska, aby boli ropovody a plynovody smerujúce do západnej Európy vedené cez územie SR. Táto problematika bude predmetom ďalšieho kola expertných rokovaní a po dohodnutí detailov sa záležitosť vráti na politickú úroveň.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 064
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 575
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 221
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 442
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 596
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 274
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu