BRATISLAVA. Boli to síce len krajinské voľby, pre nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú však predstavovali veľkú skúšku. Aj preto ich nazývali najväčším prieskumom verejnej mienky, odkedy Merkelová začala presadzovať politiku takzvanej Willkommenskultur.
Nemeckí voliči pristúpili k urnám prvýkrát, odkedy do krajiny začali prúdiť státisíce utečencov zo Sýrie či Iraku.
Prvé výsledky po zavretí volebných miestností v troch spolkových krajinách naznačovali, že Merkelovej kresťanským demokratom (CDU) uštedrili voliči príučku.

Prehrali v tradičnej bašte Bádensku-Württenbersku, kde ich prvýkrát v histórii predbehli Zelení. V Porýní-Falcku je CDU takisto druhá – za socialistami. Merkelová vyhrala len v maličkom Sasku-Anhaltsku. Ale strana príliš veľa dôvodov na radosť nemá ani tam, keďže tesne za CDU skončila populistická Alternatíva pre Nemecko (AfD) so ziskom nečakaných 24 percent.
Čo budú tieto výsledky znamenať pre Merkelovú? A čo pre celé Nemecko?
Loading
...
Utečenci pomohli populistom
Nemci boli takmer jedinou krajinou Európskej únie, v ktorej si krajná pravica ani radikálni populisti takmer „ani neškrtli“. Až doteraz. Výsledky tak potvrdili obavy kresťanských demokratov – nástup populistickej Alternatívy pre Nemecko je realitou. Najmä ich viac ako 24-percentný zisk v Sasku-Anhaltsku je šokom. V celoštátnych prieskumoch mali doteraz len asi sedem percent.
Stranu založili len v roku 2013 a až do vypuknutia migračnej krízy tak trochu tápala. V Nemecku navyše nové politické zoskupenia nemajú príliš veľké šance na úspech.