BUDAPEŠŤ. Dôležitosť medzinárodných rokovaní o riešení konfliktu v Sýrii zdôrazňovala v rozhovore profesorka Erzsébet Nagyová-Rózsová, vedúca výskumu maďarského Inštitútu zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov.

Z krajiny uteká stredná vrstva
Jej výskumnou oblasťou je najmä Blízky východ a islam. Podotkla, že zo Sýrie uteká nižšia stredná a stredná vrstva, ktorá je vzdelaná a kvalifikovaná. Sýria bola podľa jej slov z tohto hľadiska jednou z najvyspelejších arabských krajín.
"Považujem za dôležité, že od vlaňajšieho decembra prakticky nepretržite možno vnímať medzinárodnú vôľu pokročiť v otázke Sýrie. Situácia je tam totiž už neudržateľná a neprijateľná pre každého žijúceho v tej krajine i mimo nej. Jedinou možnosťou teraz je sadnúť si a hľadať riešenie. Je to stav núdze," konštatovala.
Avšak podľa jej slov je zrejmé, že to nepôjde zo dňa na deň. Vôľa už existuje, rokovania sa začali v decembri, odvtedy boli dvakrát prerušené, teraz sa má znova rokovať 14. marca.
Ruské akcie v Sýrii
"Ruský zásah do diania v Sýrii som vnímala ako zlý zásah v čase, kedy sa tam diali veľmi zlé veci. Týmto zlým krokom ale vlastne dalo Rusko impulz k tomu, aby sa začal problém riešiť," povedala expertka, podľa ktorej bolo už dávnejšie zrejmé, že Rusko sa so situáciou v Sýrii zaoberá.
"Stále upozorňujem na skutočnosť, že v roku 2013, kedy bola napätá situácia kvôli chemickým zbraniam, kedy sa americký prezident Barack Obama dostal do situácie, že ak si chce zachovať svoju tvár, tak bude musieť viesť vojnu v Sýrii. Avšak všetci jeho spojenci z toho vycúvali s tým, že ich parlamenty zásah neschválili. Tak v tom čase vlastne Rusi zachránili situáciu, pričom je dosť pravdepodobné, že v zákulisí sa viedla silná rusko-americká koordinácia," povedala Nagyová-Rózsová.
"Podľa vtedajšej rétoriky Rusi presvedčili sýrsku vládu, aby sa vzdala chemických zbraní a pripojila sa k medzinárodnej dohode o nepoužívaní týchto prostriedkov. Vtedajšie zasahovanie zo strany Ruska bolo politickým zásahom s veľmi pozitívnym výsledkom. Svedčí to o tom, že Rusi neboli mimo tohto diania. Avšak napokon sa Rusko z rôznych dôvodov rozhodlo v druhej polovici roka 2015 použiť už aj vojenskú silu - čo bolo vo svojej podstate zlé. V občianskej vojne trvajúcej už päť rokov, o ktorej každý hovoril, avšak nikto nič proti nej neurobil, zrazu každý dospel k bodu, že si treba sadnúť rokovať," dodala.

Rokovania sú komplikované a zdĺhavé
Rokovania sú podľa nej mimoriadne komplikované a je celkom zrejmé, že si s nimi nebudú vedieť zúčastnené strany ľahko poradiť. Napriek tomu ale treba skonštatovať, že sa istý proces začal. Momentálne platí prímerie, ktoré napriek svojim chybám, nedostatkom a občasným prípadom porušenia ako-tak funguje.
"Podľa aktuálnych správ v okolí mesta Idlib na juhozápade Sýrie zaútočili neznáme bojové lietadlá na oblasti, ktoré sú pod kontrolou povstalcov, respektíve pod kontrolou džihádistického Frontu an-Nusra. Avšak podľa oficiálnej rétoriky útoky boli vedené proti tomuto frontu. Ale takisto sa tvrdí, že tam sú aj iné opozičné skupiny, ktoré ale nepatria k uvedenej skupine džihádistov, ale sú s nimi v spojenectve. Vďaka vzájomným miestnym prepojeniam jednotlivých organizácií, ktoré sa zrejme príležitostne spájajú pre prípad jediného útoku, je situácia v Sýrii veľmi zložitá, " vykreslila zložitosť situácie expertka.
Podľa jej slov je veľmi ťažké zodpovedať otázku, či by sa Sýrčania, ktorí už v Európe sú, v prípade vyriešenia situácie v ich krajine vrátili domov. Jedným z dôvodov je skutočnosť, že mier určite "nevypukne" teraz okamžite.