LOS ANGELES. Vplyvná, štýlová, oddaná, ochraňujúca. Strážkyňa imidžu svojho manžela. Jeho neoddeliteľná partnerka, obhajkyňa a poradkyňa, ktorej bezvýhradne dôveroval.
To sú slová, ktorými zahraničné médiá opisujú Nancy Reaganovú, bývalú prvú dámu Spojených štátov.
Muzikály aj filmy
Narodila sa v New Yorku s menom Anne Frances Robbinsová. Keď otec od rodiny čoskoro po pôrode odišiel, matka poslala dievčatko do starostlivosti tety a strýka. Ťažké detstvo sa však už čoskoro zmenilo na stabilné, keď sa jej matka vydala za neurochirurga, ktorý si Nancy osvojil a dal jej svoje priezvisko.
Tá ho až do konca života označovala za svojho skutočného otca.
Po dokončení strednej školy začala Nancy zvažovať hereckú kariéru. Okrem vystupovania na Broadwayi si zahrala v jedenástich filmoch. Jej kariéra sa však skončila ešte skôr, ako sa začala, píše CNN. V roku 1949 sa jej meno objavilo na zozname ľudí, o ktorých sa hovorilo ako o podporovateľoch komunistického režimu.
„Dostala poštu, ktorá bola určená inej Nancy Davisovej a spájala túto druhú Nancy s jednou z hollywoodskych čiernych listín, ktoré sa v týchto dňoch ‘lovu červených’ v Hollywoode objavovali,“ píše ďalej CNN.
Nešťastná Nancy sa stretla s priateľom, ktorý jej odporučil, aby sa obrátila na predsedu skupiny Screen Actors Guild, muža menom Ronald Reagan.
Hovorí, čo si myslí
Po prvom stretnutí si pár spravil v randení rituál - večera v každý pondelok. Dvojica sa zobrala v marci roku 1952, svadba prebehla v súkromí.
„Môj život sa začal, keď som sa vydala za Ronnieho,“ povedala Nancy podľa Daily Telegraph. „Myslím, že keby som si ho nevzala, asi by som zomrela… Je to môj hrdina.“
Od momentu, keď sa dvojica zosobášila, herecká kariéra Nancy sa ustálila na mŕtvom bode. Politickú úlohu prijala v roku 1966, keď Ronald vyhral boj o post guvernéra Kalifornie. Po dvoch odslúžených obdobiach sa rozhodol zamieriť ešte vyššie, priamo do Washingtonu. Dvojica do Bieleho domu zavítala v roku 1981.
Nancy doň priniesla štýl a eleganciu, ktorú obdivovali a milovali, píše CNN. Ako prvá dáma bola očarujúca a kontroverzná, hodnotí zas denník New York Times.
Mnohí jej vyčítali, že nosí drahé dizajnérske kúsky oblečenia či objednáva drahý porcelán na štátnické večere v Bielom dome - hoci zo súkromných peňazí.
Ďalší jej zas vyčítali, že sa pri tom, ako radí manželovi pri zostavovaní jeho politického harmonogramu, riadi astrológiou. Nancy táto kritika zraňovala. „Vôbec sa neospravedlňujem za to, že mu hovorím, čo si myslím,“ píše vo svojej knihe My Turn: The Memories of Nancy Reagan, ktorá vyšla v roku 1989.

Zamilované lístočky
Po Bielom dome sa vždy prechádzali tak, že sa držali za ruky, v jeho priestoroch si hocikedy nechávali zamilované lístočky.
„Nikdy nebrali jeden druhého ako samozrejmosť,” povedala pre BBC po smrti prezidenta v roku 2004 jedna z bývalých sekretárok jeho manželky. „Nikdy si neprestali kurizovať."
Blízki Nancy Reaganovej pre CNN hovoria, že keď bývalý prezident zomrel, o Nancy si začali robiť veľké starosti. Tá však neprestala vystupovať na verejnosti.
Naďalej sa angažovala v politike, uvádzala republikánske debaty, bojovala proti drogám a podporovala výskum Alzheimerovej choroby, ktorou trpel jej manžel.