RÍM, BRATISLAVA. Asi 40-tisíc utečencov uviazlo v Grécku a nemajú nádej, že by sa tak skoro priblížili do Nemecka. Balkánska cesta sa pre nich zatvorila.
No črtá sa im už šanca na novú.
"Tento rok by do Apúlie mohlo prísť až 150-tisíc ľudí, čakáme na pokyny od vlády,“povedal podľa Il Fatto Quotidiano regionálny prezident Michele Emiliano.
Začína sa hovoriť o novej, jadranskej ceste, ktorá nahradí tú balkánsku.

Na talianskom podpätku
Apúlia je malý región na juhu Talianska. Ak si polostrov predstavíme ako čižmu, Apúlia je opätkom. Z gréckeho ostrova Korfu je to tam len o niečo viac ako sto kilometrov.
Keď sa utečencom zavrela cesta cez Macedónsko, mohli by využiť túto trasu, keďže Taliansko je rovnako ako Grécko súčasťou schengenského priestoru.
Aj keď v praxi to tak zatiaľ nevyzerá, tento rok prišlo do Apúlie z Grécka len 35 utečencov, teplejšie počasie a pokojnejšie more môže otvoriť pre prevádzačov nové možnosti na vybudovanie biznisu.
Veliteľ miestnej pobrežnej stráže Alessandro Ducci však pre portál TheLocal.it povedal, že údaj 150-tisíc utečencov je len tipovaním a že situáciu majú pevne pod kontrolou. „O tomto čísle sa hovorí už niekoľko mesiacov, odkedy začali krajiny zatvárať hranice,“ tvrdí.

Jedna sa zavrie, druhá otvorí
Väčšina utečencov, ktorí prechádzali Talianskom, prichádzali zo Sicílie. Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) prišlo na ostrov v minulom roku 153-tisíc ľudí, z toho 80 percent z Líbye a z Egypta.
„Neviem, čo sa bude presne diať, ale faktom je, že keď sa zavrie jedna migračná cesta, otvorí sa druhá, a tá je takmer vždy nebezpečnejšia ako tá predtým,“ tvrdí Flavio di Giacomo z talianskej pobočky IOM.
Apúlia je zatiaľ na utečencov pripravená, tamojšie tábory nie sú preplnené a v meste Taranto postavili aj hotspot, kde prichádzajúcich ľudí registrujú. Ak by sa však potvrdili obavy, že sa otvára nová trasa, podľa IOM by to pre Taliansko mohlo byť zničujúce.
Krajinu už teraz Európska únia kritizuje, že nestíha registrovať všetkých prichádzajúcich ľudí a nerobí dosť preto, aby zastavila utečencov na ceste do bohatších európskych krajín.
„Už teraz máme problémy s príchodmi utečencov na Sicíliu a ďalšia vlna v Apúlii by spôsobila, že musíme pracovať na dvoch frontoch, čo by bolo pre nás veľmi, veľmi náročné,“ hovorí Di Giacomo.