TRIPOLIS, BRATISLAVA. Pred mesiacom hovorili zástupcovia OSN o historickej šanci na mier. S dvoma vládami – tou medzinárodne uznávanou v Tobruku a s islamistickou vládou v Tripolise – sa dohodli na sformovaní vlády národnej jednoty.
Realita je však dnes iná. Líbyjský dinár sa rýchlo znehodnocuje, lieky sú nedostupnejšie a základné tovary sú čoraz drahšie, píše pre think tank Carnegie Europe líbyjský politológ Tarek Megerisi.
Viac ako 2,4 milióna Líbyjčanov sa spolieha na humanitárnu pomoc, vyše milióna potrebuje dodávky jedla. Európa okrem toho rieši líbyjských prevádzačov.
Podľa tohtotýždňovej správy OSN navyše v krajine čoraz viac oblastí získava teroristická organizácia Islamský štát. Počet bojovníkov tu narástol na šesťtisíc a do mesta Syrta, ktoré islamisti ovládajú, prichádza čoraz viac bojovníkov zo zahraničia. Získava čoraz väčšie územie aj ropné polia.
Aj západní politici začínajú nenápadne naznačovať, že proti Islamskému štátu treba rázne zasiahnuť, ak bude treba, tak aj silou. Otázne však je, či Západ zasiahne na žiadosť líbyjskej vlády, alebo bude konať sám. A najmä či vojenská akcia neskončí ako posledná operácia v Líbyi, ktorá podľa mnohých spôsobila súčasnú situáciu v krajine.

Bordel po zásahu
Keď Spojené štáty a letka NATO v roku 2011 začali bombardovať Líbyu, aby uplatnili Bezpečnostnou radou OSN odobrenú bezletovú zónu, snahou bolo zastaviť diktátora Muammara Kaddáfího pred tým, aby vyzabíjal civilistov v Bengházi. „Prišli sme, videli sme a on zomrel,“ vyhlásila v roku 2011 o Kaddáfím vtedajšia americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová.
Dnes americký prezident Obama označuje intervenciu za zlyhanie svojej administratívy. „Nefungovalo to,“ priznal tento týždeň v rozhovore pre magazín The Atlantic. Podarilo sa zabrániť civilným obetiam, no Líbya je dnes bordel, tvrdí Obama. Dôvodom je vraj aj slabá podpora európskych partnerov.
Taliansko pred mesiacom umožnilo Američanom využívať základne na Sicílii, aby odtiaľ mohli lietať bezpilotné lietadlá na vojenské operácie proti Islamskému štátu. Minister zahraničia Paolo Gentiloni v stredu oznámil, že Taliansko zasiahne len v prípade, že ich o to líbyjská vláda požiada.
Francúzske špeciálne jednotky zas pomáhajú pri operáciách proti Islamskému štátu v Benghází.
Predvoj kalifátu
V čom je však Líbya pre Islamský štát taká dôležitá?