BRUSEL. Komisár EÚ pre migráciu Dimitris Avramopulos vyhlásil, že 23 členských krajín únie musí začať prijímať každý mesiac šesťtisíc utečencov z Grécka a Talianska, aby sa tak zmiernila migračná záťaž pre Európu.
Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Kľúčové prerozdeľovanie
Krajiny EÚ sa vlani v septembri dohodli, že v priebehu dvoch rokov si prerozdelia 160-tisíc utečencov z Grécka a Talianska, pomohli týmto juhoeurópskym štátom, ale po siedmich mesiacoch je takto v skutočnosti prerozdelených menej než 900 ľudí.
Systém prerozdeľovania je podľa Európskej komisie kľúčový pre zvládnutie prílevu migrantov do Európy.
Eurokomisár Avramopulos zdôraznil, že "ak relokácia nebude fungovať, potom sa zrúti celý tento systém".

Merkelová odsúdila jednostranný krok
Nemecká kancelárka Angela Merkelová obvinila vo štvrtok európske štáty z "jednostranného" uzatvorenia balkánskej trasy pre migrantov čo podľa nej neprinesie udržateľné riešenie, informujú svetové médiá.
Grécko sa tým dostalo do "mimoriadne ťažkej situácie" a takéto rozhodnutia by sa mali prijímať na úrovni celej Európskej únie, domnieva sa Merkelová.
"Toto jednostranné rozhodnutie Rakúska a následne balkánskych krajín nám na jednej strane prináša menej utečencov, a na druhej strane uviedlo Grécko do veľmi zložitej situácie. A táto situácia nie je stála a udržateľná," uviedla v rozhovore pre rozhlasovú stanicu MDR.
"Problém sa nevyrieši rozhodnutím jednej (krajiny EÚ); musí to byť rozhodnutie, ktoré je správne pre všetkých 28," zdôraznila kancelárka.
Rozhodnutie Rakúska zaviesť kvóty na prijímanie utečencov pripravilo pôdu na uzatvorenie balkánskej trasy využívanej migrantmi na ich ceste do strednej Európy, píše agentúra AP.
Rakúsko, Slovinsko a Chorvátsko spolu s nečlenskými štátmi EÚ Srbskom a Macedónskom podnikli kroky s cieľom zastaviť tok migrantov a rozhodli o uzatvorení svojich hraníc.
Napätie medzi Tuskom a Merkelovou
Znepokojenie v EÚ vyvolalo aj napätie vo vzťahoch medzi predsedom EÚ Donaldom Tuskom a kancelárkou Merkelovou.
Šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn sa vo štvrtok v Bruseli vyjadril, že v súčasnej situácii je dôležité stáť bok po boku a aspoň navonok nedávať najavo nezhody vo vedení únie.
Spoločne by sa malo pracovať na tom, aby sa "pán Tusk a pani Merkelová cítili ešte vždy dobre v spoločenstve, ktorému sa hovorí Európska únia", citovala tlačová agentúra DPA slová tohto luxemburského činiteľa.
Tusk a Merkelová sa naposledy sporili o kurze únie v otázke utečeneckej krízy. V návrhu záverečného dokumentu nedávneho summitu EÚ-Turecko sa z Tuskovej iniciatívy proti Merkelovej vôli objavila veta, označujúca balkánsku trasu migrantov za "uzavretú".
Táto formulácia síce v schválenej podobe dokumentu nefiguruje, ale nahradila ju podobná veta: U neregulárnych migračných prúdov pozdĺž trasy vedúcej cez západný Balkán sa teraz dosiahol koniec.
Ani Donald Tusk, ani Angela Merkelová zatiaľ na Asselbornove slová nereagovali.