Zrak médií sa teraz od Ukrajiny obrátil skôr k Sýrii. Zmenila sa tým nejako propaganda, s ktorou sa stretávate?
„Nič sa nezmenilo. Kremeľská propaganda je stále na Ukrajine silná. Jediný rozdiel je, že sa snažia spojiť udalosti v Sýrii s udalosťami na Ukrajine. Nedávno ruské štátne médiá písali o ukrajinských vojakoch bojujúcich v Sýrii a vojakoch Islamského štátu, ktorí bojujú na Donbase proti ruským vojakom. Napísali aj to, že viceminister zahraničných vecí Ruskej federácie povedal novinárom o ukrajinskom prezidentovi Petrovi Porošenkovi, že je súčasťou Islamského štátu a má byť aj moslim, pritom sa narodil v Moldavsku. Objavili sa aj vymyslené správy o tom, že tisíc bojovníkov Islamského štátu prišlo do Odesy, aby bojovali na strane Ukrajiny."
Čo je najbežnejšia téma hoaxov a vymyslených správ?
„Predtým to bolo najmä to, že na Ukrajine bojujú vojaci NATO a USA. Uťahoval si z toho už aj ukrajinský prezident. Vraj je veľmi rád, že ukrajinská armáda je taká silná, keď si Rusi myslia, že v jej radoch bojujú vojaci NATO. Predtým sa často hovorilo o neľútostnej ukrajinskej armáde, ktorá na Donbase zabíja deti, alebo sa šírili správy o tom, že všetci Ukrajinci chcú pozabíjať Rusov. Témy sa často menia."

Ako vyzerá proces overovania správ? Voláte zdrojom ako novinári, vyhľadávate ich na internete, porovnávate?
„Máme novinára, ktorý monitoruje správy o Ukrajine. Jedna osoba monitoruje ruské mainstreamové médiá – RT, Lifenews, ruský 1. kanál, Russia 1, Russia24, Ria Novosti, Interfax, Sputnik. Monitoruje aj tzv. separatistické médiá na Donbase, ktoré sú financované Ruskom. Overujeme aj ukrajinské médiá.