
BRATISLAVA. V americkej politike je to niečo ako jednorožec, alebo ako hovoria ešte častejšie: biela veľryba. Niektorí veria, že existuje, ale nikto si to celkom nevie predstaviť.
Reč je o scenári, keď víťaz republikánskych primárok nebude tým, koho napokon americkí konzervatívci nominujú do konečného súboja o Biely dom. V histórii sa už niečo podobné stalo viackrát, naposledy však až pred vyše 60 rokmi.
Naposledy po vojne. Teraz pre Trumpa?
Amerika bola vtedy krátko po vojne, republikáni s výsledkami primárok neboli spokojní a v rozpore s vôľou voličov sa rozhodli nominovať niekoho, kto ich predtým nedokázal vyhrať. Tým mužom bol Thomas Dewey a písal sa rok 1948.
Aj vďaka kontroverznému rozhodnutiu republikánskeho establišmentu však súboj s demokratickým protivníkom napokon prehral.
Niečo podobné sa však podľa niektorých môže stať aj teraz. Tentoraz nie je dôvodom vojna, ale Donald Trump. Miliardár, ktorý síce oslovuje masy, ale najmä tvrdé jadro republikánov z neho má strach.

Môže prehrať víťaz primárok?
Pre začiatok je asi potrebné aspoň približne si vysvetliť princíp amerických primárok. Obe hlavné strany – republikáni aj demokrati - si kandidátov na prezidenta vyberajú približne rok.
V jednotlivých štátoch sympatizanti a členovia oboch strán hlasujú za politikov, ktorých okruh postupne zužuje. Republikáni mali na začiatku 15 kandidátov, dnes zostali len štyria.
Každý z nich v prípade víťazstva získa svojich delegátov, pričom ich počet závisí od ľudnatosti príslušného štátu. Niekde víťaz berie všetkých (napríklad v ľudnatej Floride 99), niekde sa rozdelia pomerne podľa poradia kandidátov. Každý štát má iné pravidlá.
Na zisk nominácie je v prípade Republikánskej strany potrebné získať 1237 delegátov, teda nadpolovičnú väčšinu. Trump ich má zatiaľ 384, no jeho konzervatívny súper Ted Cruz sa teraz doťahuje a získal už 300 delegátov. Floridský senátor Marco Rubio naposledy vyhral v pridruženom Portoriku a je tretí so 151 delegátmi.
Stále je to však málo. A stále začína byť reálny aj scenár, že Trump síce vyhrá najviac delegátov, ale do 7. júna, kedy sú posledné primárky v piatich štátoch, ich nezíska viac, ako všetci jeho súperi dokopy.