BRUSEL, BRATISLAVA. Turecko chce viac peňazí, Nemecko a Francúzsko sa nezhodujú v otázke zatvorenia balkánskej cesty a Británia sa dištancuje. Kľúčový summit o utečeneckej kríze môžu skomplikovať rozdielne názory jednotlivých členských štátov aj požiadavky, ktorých sa Turecko nemieni vzdať.
Po prvých hodinách rokovania žiada Turecko o tri miliardy eur viac na riešenie utečeneckej krízy aj uvoľnenie vízového režimu. Informoval o tom na tlačovej konferencii predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.
Únia od Ankary žiada predovšetkým výrazné zníženie počtu migrantov, ktorí priplávajú do Grécka, ale tiež, aby Turci začali rýchlo a vo veľkých počtoch brať späť tých, kto na azyl v EÚ nárok nemajú.
Summit by mohol tiež migrantom vyslať jednoznačnú správu, že končí neregulovaný pohyb značného počtu ľudí po západnom Balkáne a táto takzvaná balkánska migračná trasa je teraz uzavretá.
Zatiaľ čo Rakúsko, Česko či Francúzsko sa postavili za zatvorenie balkánskej utečeneckej trasy, nemecká kancelárka Merkelová povedala, že s takouto dohodou nebude súhlasiť, informuje Politico.

Fico chcel odísť
Názory na to, či sa v Bruseli podarí situáciu vyriešiť, sú rôzne. Predseda Európskej rady Donald Tusk hovoril o "vznikajúcom európskom konsenze". Švédsky premiér vidí riešenie v podpore Grécke, španielsky premiér Rajoy zase schvaľuje pomoc Turecku.
Okolo štvrtej sa skončilo rokovanie pri spoločnom obede, členské štáty teraz diskutujú medzi sebou. Nové požiadavky môžu rokovania ešte predĺžiť, ďalšie stretnutie s tureckomu stranou má nasledovať pri spoločnej večeri.
Po pracovnom obede mal summit opustiť slovenský premiér Robert Fico. Pre zmenu programu však pravdepodobne v Bruseli zostane aj na zvyšné rokovania.
Čo mali politici na obed? Zelerovú polievku aj filé z morského jazyka:
Loading
...
Priveľa požiadaviek
Európska únia podpísala v novembri s Tureckom akčný plán pomoci s migračnou vlnou. Turecko sľúbilo zníženie počtu migrantov, ktorí smerujú do Grécka, ak Únia obnoví prístupové rokovania Turecka do EÚ aj zjednodušenie vízového režimu. Únia už vtedy sľúbila Turecku finančnú pomoc vo výške troch miliárd eur na pomoc v utečeneckých táboroch.
Turecko teraz žiada viac peňazí, úplnú liberalizáciu vízového režimu, prístupové rokovania aj diskusiu o presídľovaní utečencov z Turecka. Túto kapitolu pritom už predtým Únia odmietla.
"Už teraz sme minuli desať miliárd dolárov pre tri milióny ľudí," povedal v rozhlasovom vysielaní turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podľa denníku Guardian. Súčasne však dúfa, že turecký premiér sa zo summitu vráti aspoň so sľúbenými troma miliardami.
Podľa agentúry Reuters je Turecko ochotné vziať nesýrskych utečencov, ktorým Únia odmietla udeliť azyl. Chcú aj výraznejšie bojovať proti pašerákom. Podľa jedného zo zdrojov z Ankary žiada Turecko od Únie až dvadsať miliárd eur.
Podľa ostatných politikov má však Turecko až príliš veľa požiadaviek. Zdroj agentúry AFP tvrdí, že požiadavky aj ponuka sa môže zmeniť z oboch strán: "Turci viac ponúkajú a viac žiadajú... je to ambicióznejšie vo veľa aspektoch," povedal európsky zdroj.
Loading
...