SME

Poľsko bude mať prídavky ako bohatí Nóri

Dávky pre deti v Poľsku majú byť štedrejšie ako napríklad v Nórsku. Príjem priemernej päťčlennej rodiny zdvihnú o štvrtinu.

Premiérka Beata Szydlo a šéf PiS Jaroslaw Kaczynski majú dosť moci na to, aby zmenili ústavu a nepočúvali kritiku.Premiérka Beata Szydlo a šéf PiS Jaroslaw Kaczynski majú dosť moci na to, aby zmenili ústavu a nepočúvali kritiku. (Zdroj: TASR/AP)

VARŠAVA, BRATISLAVA. Noví Poľskí vládcovia pobúrili svojich najväčších dobrodincov, potlačili oponentov a ohrozili zahraničných investorov. Tak komentujú nové sociálne dávky schválené poľskou vládou experti. Agentúra Bloomberg program označuje za kombináciu „škandinávskej veľkorysosti“ a „kremeľskej panovačnosti“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dávky pre deti v Poľsku majú byť štedrejšie ako napríklad v Nórsku, jednej z najbohatších krajín planéty. Príjem priemernej päťčlennej rodiny zdvihnú o štvrtinu.

Odvrátenie pozornosti

Kritici túto iniciatívu, ktorá bude stáť takmer polovicu toho, čo výdavky na obranu nazývajú populistickým trikom na odvrátenie pozornosti voliča od nacionalistickej agendy.

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia takmer každý deň prichádzajú na radnicu a žiadajú o peniaze, ktoré im sľúbila strana Právo a spravodlivosť,“ povedal v telefonickom rozhovore pre Bloomberg nezávislý starosta mesta Słupsk v severozápadnom Poľsku. „Zdá sa, že boli ochotní predať časť svojich slobôd pre viac finančného pohodlia.“

Dohoda sa oplatí miliónom Poliakov, ktorí stále zarábajú len zlomok toho, čo ich nórske a nemecké náprotivky aj po dvoch desaťročiach nepretržitého medzinárodného rastu a stom miliardám eur z pomoci EÚ.

Dávky ako Nóri

Mariusz Kosowski povedal, že 2500 zlotých (579 eur), ktoré si donesie každý mesiac domov zo svojej práce v sklade sto kilometrov juhozápadne od Varšavy, mu nestačí na uživenie svojej ženy a troch malých chlapcov a tak musí pracovať na čiastočný úväzok pre extra tisíc zlotých, ktoré im pomôžu ako tak prežiť.

SkryťVypnúť reklamu

To všetko sa ale zmení, keď začne vláda platiť rodinám päťsto zlotých mesačne za každé dieťa narodené po ich prvom. Pre Kosowských to bude predstavovať nárast príjmu asi o tretinu a poskytne im to malú finančnú rezervu. Nórsko platí svojim občanom podobnú sumu, ale priemerné príjmy sú tu päťkrát vyššie – takmer 4500 eur mesačne.

Bezprecedentná väčšina

„Pre moju rodinu to bude výrazná finančná injekcia,“ povedal Kosowski chváliac Právo a spravodlivosť za to, že sú prvou stranou, ktorá núti „ľudí na vrchole“ premýšľať o situácii ľudí pod nimi. „Nerovnosť v tejto krajine je tak bolestivá, ako to ostatné strany mohli nevidieť?“

Právo a spravodlivosť založil bývalý premiér Jaroslaw Kaczynski a jeho zosnulé dvojča a bývalý prezident Lech. Strana sa vrátila k moci po ôsmich rokoch so sľubmi o postavení sa za bežných Poliakov a predefinovaní role národa v EÚ. Parlamentná väčšina, ktorú získali v októbri, bola prvá pre akúkoľvek stranu od pádu komunizmu v roku1989.

SkryťVypnúť reklamu

Povzbudená očakávaným ekonomickým rastom 3,5 percenta v tomto aj budúcom roku, strana zvýšila minimálnu mzdu a plánuje zaviesť hodinovú minimálnu mzdu pre pracovníkov na čiastočný úväzok, zvýšiť prah pre nezdanený príjem a znížiť vek odchodu do dôchodku.

Szydlovej plány

V rovnakom čase Právo a spravodlivosť zväčšila svoje zovretie ústavného súdu, štátnych médií a tajných služieb, čo si vyžiadalo od autorít Európskej únie urobiť sondu do „právneho štátu“. Standard & Poor's znížila rating dlhu krajiny prvýkrát, s odvolaním sa na nebezpečné oslabenie „bŕzd a protiváh.“

Najnovší prieskum TNS napriek tomu ukazuje podporu pre stranu okolo 40 percent, o jeden bod viac ako získala v posledných voľbách a o päť bodov viac ako majú jej dvaja najväčší protivníci dokopy - Občianska platforma, ktorá vládla predchádzajúcich osem rokov a Nowoczesna.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda premiérky Beaty Szydlovej minulý mesiac oznámila, že plánuje investovať jednu miliardu zlotých do spracovateľského priemyslu a inovácií v priebehu niekoľkých najbližších rokov. Je to suma rovnajúca sa takmer polovici poľského hrubého domáceho produktu a má pomôcť krajine s 39 miliónmi obyvateľov dohnať bohatších členov EÚ.

Poľsko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na Zem.

Súťažili s projektom čistiarne.


TASR
Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu