Predsedníčka ukrajinskej vlády môže preto v priebehu niekoľkých dní podať demisiu.
Tento názor jedného z ukrajinských poslancov zverejnil dnes ruský denník Nezavisimaja gazeta.
Podľa rovnakého zdroja krízu vo vzťahoch dvoch vysokých ukrajinských ústavných činiteľov ešte vystupňoval príchod Alexandra Goldfarba, vyslanca ruského podnikateľa Borisa Berezovského, žijúceho v britskom exile, do Kyjeva. Ten údajne posilnil postavenie Piotra Porošenka, ktorý mal záujem o kreslo premiéra a ktorý Tymošenkovej vymenovanie považoval za akési "nedorozumenie".
Od Goldfarba sa v Kyjeve údajne očakávali dôkazy o nezákonných aktivitách v okolí bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu, tvrdia pozorovatelia.
Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková zrušila v stredu kvôli iným povinnostiam plánovanú dvojdňovú návštevu Ruskej federácie. Pôvodne spájala tento krok s odmietavým postojom ruskej prokuratúry zastaviť trestné stíhanie jej osoby.
Tymošenkovú obvinili v Ruskej federácii z podplácania tamojších predstaviteľov a vydali na ňu medzinárodný zatykač. Ruský generálny prokurátor Vladimir Ustinov v utorok oznámil, že prípad nie je uzavretý a Tymošenková, ktorá všetky obvinenia odmieta, je stále stíhanou osobou. Prirodzene poznamenal, že premiérka sa nemusí obávať zatknutia kvôli imunite, ktorou disponuje ako štátna predstaviteľka.
Aj keď šéf ukrajinskej pobočky Interpolu Kyryll Kulykov oznámil, že Tymošenkovej meno bolo už odstránené z databázy Interpolu a na premiérku sa vzťahuje diplomatická imunita, jeho ruský partner Timur Lachonin považoval za nutné korigovať slová ukrajinského kolegu.
Podľa jeho slov Sekretariát Interpolu v Lyone iba pozastavil medzinárodné pátranie po Tymošenkovej, pretože sa na ňu vzťahuje spomínaná imunita. To by sa však okamžite zmenilo, keby ukrajinská predstaviteľka prišla o kreslo predsedníčky vlády, pretože ruská prokuratúra prípad neuzavrela.