SME

Ukrajinský konflikt si vyžiadal vyše 9-tisíc obetí a tisíce zranených

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva upozornil, že nedosiahnutie pokroku vo vyšetrovaní týchto káuz podrýva dôveryhodnosť justície.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

KYJEV, ŽENEVA. Misia OSN monitorujúca ochranu ľudských práv na Ukrajine dnes informovala, že vojenský konflikt vo východnej časti krajiny si doteraz vyžiadal životy 9167 ľudí.

Zranených bolo viac ako 30-tisíc osôb, spresnila pri prezentácii novej správy o vývoji na Ukrajine vedúca misie OSN Fiona Frazerová.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uviedla tiež, že do štatistiky sú zahrnuté obete a zranení z radov civilistov, jednotiek vládnej armády, ako aj ďalších skupín bojujúcich v Donbase.

Zápas o holé prežitie

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva (OHCHR) Zajd Raad Husajn dnes v Ženeve na zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva upozornil, že pokračujúci konflikt na Ukrajine stále zasahuje do životov zhruba troch miliónov ľudí, ktorí v zóne bojov každodenne zápasia o holé prežitie.

SkryťVypnúť reklamu

Zajd apeloval, že títo ľudia "nutne potrebujú väčšiu ochranu a podporu".

V správe monitorovacej misie za obdobie od 16. novembra 2015 do 15. februára 2016 sa uvádza, že u obyvateľstva Donbasu narastá pocit zúfalstva a izolácie.

Ide najmä o oblasti kontrolované ozbrojenými skupinami alebo v nárazníkových zónach. Ľudia, ktorí tam žijú, sa cítia nechránení právnym poriadkom.

Misia OSN počas monitoringu zaznamenala a preveruje správy o vraždách, nevysvetlených zmiznutiach, svojvoľnom zadržiavaní, mučení a krutom zaobchádzaní v samozvanej Doneckej ľudovej republike (DĽR) i Luhanskej ľudovej republike (LĽR).

Protirečia medzinárodnému právu

Na týchto územiach boli ozbrojenými skupinami podľa OSN vytvorené "paralelné administratívne štruktúry", ktoré prijímajú vlastné zákony, čo protirečí medzinárodnému právu i minským mierovým protokolom.

SkryťVypnúť reklamu

Úrad OHCHR je čoraz viac znepokojený obmedzenými možnosťami na vytvorenie občianskej spoločnosti v oblastiach Donbasu kontrolovaných proruskými silami, ako aj obmedzovaním práva ľudí na slobodu slova, vierovyznania a združovania.

Obavy vyvoláva aj séria zatýkania v radoch občianskych aktivistov, ktorú orgány DĽR uskutočnili v januári.

OHCHR však zaznamenala aj prípady zmiznutia, svojvoľného zadržania, násilného zadržiavania a krutého zaobchádzania, ktorých sa dopustili predstavitelia ukrajinských bezpečnostných zložiek, najmä tajnej služby SBU.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva preto vyzval ukrajinské vedenie na neodkladné prešetrenie každého podozrenia z porušovania ľudských práv a vydanie vinníkov justícii.

OHCHR sa vo svojej správe odvoláva aj na každotýždňové hlásenia pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorej úlohou je monitorovať realizáciu mierových protokolov. OBSE konštatovala občasné prestrelky i nedávny nárast napätia pozdĺž demarkačnej čiary.

SkryťVypnúť reklamu

Kontrola nad hranicou

Úrad OHCHR informoval, že Ukrajina nemá kontrolu nad celou hranicou s Ruskom, kde boli zaznamenané presuny mužov i žien vo vojenských odevoch a aj vojenskej techniky a munície, čo spolu so zintenzívnením prestreliek vyvoláva obavy.

Pokiaľ ide o humanitárnu pomoc pre obyvateľstvo Donbasu, OHCHR informoval o jej dodávkach organizovaných miestnymi humanitárnymi organizáciami, darcami i Ruskom. Táto pomoc však nestačí pokryť všetky potreby viac ako 2,7 milióna civilných obyvateľov Donbasu, a to najmä asi 800-tisíc osôb žijúcich v bezprostrednej blízkosti demarkačnej čiary.

Misia Úradu OHCHR počas uplynulého roka pokračovala aj v monitorovaní vyšetrovania a súdneho procesu týkajúceho sa zabíjania civilistov počas protivládnych demonštrácií na kyjevskom Námestí nezávislosti a násilností v Odese, Mariupole a Kyjeve z mája až augusta roku 2014.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva upozornil, že nedosiahnutie pokroku vo vyšetrovaní týchto káuz podrýva dôveryhodnosť justície v očiach radových občanov, a vyzvala na ich urýchlené operatívne a nezávislé prešetrenie.

OSN súčasne vyzvala ukrajinské vedenie, aby prešetrilo okolnosti nedávnej blokády Krymského polostrova, ako aj prerušenia dodávok elektrickej energie pre polostrov z Ukrajiny.

Ukrajina

Súvisiace témy: OSN
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  2. Zlatý sen vo vzduchu
  3. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  4. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  5. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  6. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  8. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 165
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 227
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 045
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 746
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 623
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 824
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 177
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu