CALAIS, BRATISLAVA. Doteraz to boli najmä ekonomické hrozby, ktoré by výrazne oslabili britskú ekonomiku a v konečnom dôsledku by ich pocítili aj obyčajní Briti.
Do kampane pred britským referendom o vystúpení z Európskej únie však teraz nepriamo vstupuje aj téma utečencov.
Francúzsko pohrozilo, že v prípade brexitu by odstúpilo od vzájomnej zmluvy s Britániou, ktorá hovorí o spolupráci v ochrane vzájomných hraníc. Dotknúť by sa to mohlo aj tých v Calais.
Francúzi ich z tamojšieho provizórneho a ilegálneho tábora, nazývaného aj Džungľa, začali vyháňať začiatkom týždňa.
„V deň, keď sa tieto vzťahy (medzi Britániou a EÚ) prerušia, migranti už viac v Calais nebudú,“ varoval v rozhovore pre Financial Times francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macron. Francúzi by ich mohli bez registrácie púšťať do Británie.
Podľa neho by mohla prestať platiť aj britsko-francúzska zmluva z roku 2003, ktorá Británii umožňuje robiť pohraničné kontroly na francúzskej strane hraníc.

Analytik: Je to kampaň
Macron to povedal v čase, keď je britský premiér David Cameron na oficiálnej návšteve Francúzska. S prezidentom Francoisom Hollandom diskutoval aj o Calais.
Cameron po stretnutí s prezidentom v meste Amiens vyhlásil, že prisľúbil finančnú pomoc pri riešení čoraz vyhrotenejšej situácie ohľadne migrantov.
Londýn popri predchádzajúcich záväzkoch vyčlení na pomoc Calais 17 miliónov libier (približne 22 miliónov eur). Hollande však varoval, že by sa súčasný stav mohol zmeniť, ak by sa Británia rozhodla z EÚ vystúpiť.
"Ak Británia odíde z EÚ, bude to mať dôsledky... vrátane toho, ako sa bude riešiť situácia ohľadne migrantov," povedal zas Hollande.
Analytici však ukončenie spolupráce Francúzov a Britov na vzájomnej hranici považujú za nereálne.
Naznačujú, že môže ísť len o súčasť Cameronovej kampane, ktorý potrebuje nerozhodnutých Britov presvedčiť, aby v júni v referende o brexite hlasovali za zotrvanie v 28-člennom bloku.
Šéf českého think-tanku Európske hodnoty Radko Hokovský si však myslí, že odchod Britov by na utečeneckú krízu nemal takmer žiadny vplyv. „Malo by to pre Britániu minimálny efekt,“ hovorí pre SME.
„Británia ani dnes nie je súčasťou schengenského priestoru a nepodieľa sa ani na viacerých spoluprácach vo vnútorných záležitostiach, napríklad ani v oblasti boja proti nelegálnej migrácii,“ tvrdí Hokovský.
Cameron straší Calais
Príkladom sú kvóty na prijímanie utečencov, ktoré sa na Britániu – na rozdiel od Slovenska – takisto nevzťahujú. „Nešťastný“ výrok francúzskeho ministra vníma ako „snahu upozorniť britských voličov na to, že opustenie EÚ môže mať citeľne negatívne dosahy“. „Zvládnuť krízu v Calais je primárne úlohou Francúzska,“ uzatvára Hokovský.
Britský premiér Cameron už minulý mesiac upozornil, že brexit by mohol znamenať aj zrušenie pohraničných kontrol v Calais a varoval, že „potom už nebude nič, čo by tisícom migrantov zabránilo dostať sa cez Lamanšský prieliv“.
Francúzsko začalo tento týždeň likvidovať prístrešky, ktoré si migranti vybudovali v južnej časti Džungle. V celom tábore, ktorý sa stal najväčším slumom vo Francúzsku, žijú tisíce ľudí, ktorých cieľom bolo dostať sa do Británie.
Francúzsko sa ich snaží presídliť do prijímacích centier v Calais alebo do iných oblastí vo Francúzsku, no oni to odmietajú. Šanca na presídlenie na druhú stranu prieplavu by sa im vzdialila.