SEVASTOPOĽ, BRATISLAVA. Keď sa minulý týždeň v utorok narodili trom rodičom v Simferopoli na polstrove Krym synovia, dostali okrem rodného listu aj ďalší dokument – potvrdenie o vojenských záväzkoch. Miestna armáda aj obyvatelia vtedy oslavovali Deň obrany vlasti a novorodencom vystavili pripomenutie, že o šestnásť rokov si majú splniť občiansku povinnosť a nastúpiť do ruskej armády, informuje server Meduza.io.
Dva roky po tom, čo ruská armáda obsadila Krym, napätie z hraníc nezmizlo a nezmenili sa ani šance Ukrajiny, že polostrov získa späť pod svoju správu.
Napriek prímeriu pokračujú prestrelky medzi proruskými rebelmi a ukrajinskou armádou v okolí Donecka. Ľudia v oboch oblastiach sú sklamaní a neveria Rusom ani ukrajinskej vláde.
Meter za metrom
Od začiatku konfliktu v apríli 2014 zahynulo na východe Ukrajiny vyše deväťtisíc ľudí. Napriek mierovým dohodám z Minska ostreľovanie a boje cez týždeň pokračovali aj pri Donecku. Podľa údajov prezidentskej kancelárie len v utorok zahynuli traja ukrajinskí vojaci a štrnásť bolo zranených.
„Väčšinou je to nebezpečné na okraji mesta, nie v centre, tu sa neostreľuje,“ hovorí pre SME Katerina, ktorá v oblasti žije. Pre svoju bezpečnosť nechcela zverejniť priezvisko. Podľa nej mierovú dohodu porušujú obe strany konfliktu. „Ukrajinská armáda sa snaží získať viac území v tzv. sivej zóne, meter za metrom,“ tvrdí Katerina.

Dva dôchodky
Aj pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) označili situáciu v posledných dňoch veľmi znepokojujúcu. Pod neustálou streľbou je aj okolie mesta Horlivka. Podľa ukrajinských vojakov používajú proruskí separatisti granátomety.
„Sledujú, čo robíme. Keď strieľajú veľa, strieľame aj my. Počujeme zvuky ťažkej vojenskej techniky,“ hovorí podľa portálu Ukraine Today ukrajinský vojak s prezývkou Juvelir. Ukrajinský prezident Petro Porošenko začiatkom februára obvinil Rusko, že naďalej dodáva do Donbasu muníciu aj vojenské jednotky.
Problémom je, že do oblasti často nemajú prístup medzinárodní pozorovatelia ani novinári. Ruské úrady kontrolujú, kto do oblasti prichádza. Ľudí, ktorí protestujú či sa snažia o zmierenie s Ukrajinou, úrady tzv. doneckej ľudovej republiky zatýkajú. „Donecké úrady nepotrebujú debaty o mieri, obe strany chcú pokračovanie bojov,“ tvrdí Katerina.