PEKING. Protestnú samovraždu samoupálením spáchal v pondelok ďalší tibetský budhistický mních, ktorý sa podpálil v blízkosti budhistického kláštora v západnej Číne.

Žiadal nezávislosť Tibetu
Popáleninám podľahol počas prevozu do nemocnice. Informovala o tom v stredu Spojenými štátmi financovaná rozhlasová stanica Slobodná Ázia, podľa ktorej ide o prvú samovraždu upálením v tomto kalendárnom roku.
K činu došlo neďaleko budhistického kláštora v prefektúre Kardze v západočínskej provincii S'-čchuan.
Podľa rozhlasovej stanice mních, ktorý počas protestu vykrikoval heslá na podporu nezávislosti Tibetu, zomrel počas prevozu do nemocnice do metropoly provincie, mesta Čcheng-tu.
Tibetské exilové zdroje uvádzajú, že za posledných päť rokov sa o protestnú samovraždu samoupálením pokúsilo najmenej 114 budhistických mníchov a laikov, pričom väčšina z nich aj zomrela.
Loading
...
Štátne úrady sa nevyjadrujú
Agentúra AP vo svojej správe pripomenula, že región, kde došlo k samoupáleniu, je odrezaný od zvyšku provincie kontrolnými stanovišťami, preto je veľmi ťažké získať informácie o tamojšom dianí. Vládni úradníci podľa AP zjavne dostali nariadenie nevyjadrovať sa k prípadným protestným samovraždám.
Policajný dôstojník, ktorého kontaktovala AP, uviedol, že nemá informácie o prípade z pondelka. Tvrdil, že "v regióne teraz zavládlo obdobie stability" a že "keby k niečomu takému došlo, zverejnili by sme to".
Rozhlasová stanica Slobodná Ázia, ako aj ľudskoprávne organizácie okrem toho informovali, že v pondelok sa o samovraždu samoupálením v Indii pokúsil aj ďalší, len 16-ročný budhistický mních, ktorý však prežil.

Obmedzovanie budhizmu a okliešťovanie práv
Cieľom týchto protestov je obrátiť pozornosť na obmedzovanie budhizmu zo strany Číny, okliešťovanie práv Tibeťanov a ich frustráciu, ale aj na ich snahy dosiahnuť návrat duchovnému vodcu Tibeťanov, dalajlámu, z indického exilu.
Čína popiera akékoľvek represie voči Tibeťanom a naopak tvrdí, že zlepšuje ich životné podmienky investíciami do infraštruktúry, škôl a bývania.
Peking opakovane obviňuje dalajlámu, že podporuje samoupaľovanie v snahe dosiahnuť "rozkol medzi Tibetom a zvyškom Číny". Dalajláma však tieto tvrdenia rozhodne odmieta.
Tibetskí mnísi a mníšky patria k najaktívnejším odporcom čínskej nadvlády nad Tibetom a sú aj najsilnejšími zástancami tibetskej nezávislosti, čo čínske úrady viedlo k uvaleniu ďalších reštrikcií.