SME

Stredná Európa s utečencami nepomáha a ostatní na to nezabudnú

Zatváranie hraníc vytvára len frustráciu a znásobuje problémy Grécka. Treba sa dohodnúť s Tureckom, hovorí pre SME zakladateľ think-tanku European Stability Initiative Gerald Knaus. Ináč sa hnev prenesie aj za bruselský rokovací stôl.

Rakúšan Gerald Knaus je zakladateľov a šéfom think-tanku European Stability Initiative a odborníkom na juhovýchodnú Európu. V súčasnosti sa venuje najmä migračnej politike, aktuálne vzťahom Turecka a Európskej únie. (Zdroj: David van Dam)

V súčasnosti ste v Turecku. Je tam vidno skutočnú snahu zastaviť utečeneckú vlnu?

„Turecko v poslednom čase urobilo niektoré veľmi dôležité veci, najmä začalo udeľovať Sýrčanom na tureckom území pracovné povolenia. Pre utečencov, ktorí už sú v krajine, tak nebude nevyhnutné presunúť sa inde. Budú tu môcť začať nový život. Zároveň sa Turecko začalo veľmi správne pýtať Európskej únie, kedy si ona splní sľuby, ktoré krajine dala. Únia sľúbila finančnú pomoc, no zatiaľ sa neminulo ani euro, aj sľub o zrušení víz je veľmi nekonkrétny. Stane sa tak, ak Turecko splní všetky podmienky, čo však nie je nič nové. Turecko čoraz viac prijíma fakt, že bude mať veľkú dvojmiliónovú arabskú menšinu, ktorá možno ostane v krajine.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Žiadajú aj priamu pomoc v otázke utečencov?

„Áno, chcú sfunkčniť humanitárne presuny utečencov priamo z Turecka do niektorých krajín Európskej únie. O tomto sa intenzívne rokuje, ale ani toto sa neuskutočnilo. Turecko očakáva, že v najbližších dvoch týždňoch sa dočká konkrétnych krokov a jasných signálov. O tomto sa bude teraz intenzívne rokovať.“

Prečítajte si tiež: Európa je na pokraji humanitárnej krízy, varuje UNHCR Čítajte 

Dá sa povedať, že Turecko vedome nevyužíva všetky svoje možnosti v boji proti utečeneckej vlne a čaká na ústupky z Európy?

„Nie. Turci nevedia zabrániť ľuďom, aby opúšťali ich územie. Ich pobrežná stráž pracuje naplno, majú obmedzený počet lodí, obmedzený počet ľudí na hraniciach. Turci môžu zastaviť utečencov na ceste do Európy, no tí to o týždeň môžu skúsiť znova. Je to ako Sizyfos, ktorý vytlačil kameň na vrchol a ten sa mu potom skotúľal. Grécko a Turecko musia zaviesť vzájomnú dohodu, podľa ktorej by Grécko vracalo ľudí, ktorí sa dostanú na jeho ostrovy a Turecko ich prijme. Je dobré, že prvýkrát po mesiacoch sa o tomto hovorí.“

 

Čo by sa potom stalo s ľuďmi, ktorých vrátia do Turecka?

„Povedzme, že Sýrčanov začnú od 15. marca presúvať priamo z Turecka lietadlami do Nemecka, Švédska alebo Holandska. Od toho istého dňa sa Turci zaviažu, že zoberú späť ľudí, ktorí po tomto termíne prídu na grécke ostrovy. Sýrčania tým dostanú odkaz, aby neriskovali životy v rukách prevádzačov, lebo sa do Európy vedia dostať bezpečne a legálne. Pre "nesýrčanov" zas bude jasné, že ani oni nemajú platiť prevádzačom, aj tak ich z Európy vrátia. Cieľom je, aby Turecko nebolo tranzitnou krajinou pre ľudí, ktorí v skutočnosti neutekajú pred vojnou. Ľudia z Pakistanu alebo zo subsaharskej Afriky, ktorí ho využívajú na cestu do Európy.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa to nedeje už teraz?

„Turecko začne prijímať späť tisíce ľudí až vtedy, keď uvidí, že si ich berú európske krajiny. Toto je témou rozhovorov, ktoré teraz vedie Nemecko. V posledných dvoch týždňoch sa o tom hovorilo v Berlíne, v Ankare aj v Bruseli.“

Mnoho ľudí sa obáva, že Turecko využije sľúbené tri miliardy eur od Európskej únie na vlastné záujmy, napríklad na armádu a na boj proti Kurdom. Nehrozí to?

„Nie. Peniaze nepôjdu do tureckého rozpočtu, budú smerovať na projekty pre utečencov a skutočnou výzvou bude, ako ich minúť čím skôr a čím efektívnejšie, v tomto majú často Turecko aj Únia problém. Pre Turecko ide skôr o symbol, že sa na neho nezabúda. Aj Turci hovoria, že peniaze nie sú pre nich, ale pre utečencov. Vláda na týchto opatreniach nezíska väčšiu popularitu. Turecko navyše očakáva, že ak bude pokračovať súčasný ruský postup v Sýrii, kde bombarduje obývané oblasti okolo Aleppa, príde na jeho územie čoraz viac utečencov, ďalšie prostriedky preto bude potrebovať.“

Aké projekty by utečencom pomohli najviac?

„Počet utečencov je obrovský a polovica z nich má menej ako osemnásť rokov. Kľúčové teda budú vzdelávacie projekty, státisíce detí, ktoré hovoria len po arabsky, sa budú musieť naučiť po turecky, aby sa vedeli začleniť do spoločnosti. Podobne, ako sa to deje v Nemecku či vo Švédsku. Dôležité je tiež zdravotníctvo a pracovné príležitosti. Turecká ekonomika síce rastie, no nie tak rýchlo, ako v predošlých rokoch."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nie je cieľom, aby sa Sýrčania po vojne vrátili domov?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C45QR na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vlajka OSN.

Kráľovská rodina v Saudskej Arábii vládne v duchu ultrakonzervatívnej interpretácie islamu.


TASR
Ilustračné foto.

Príčina nehody je stále nejasná.


TASR
Ilustračné foto.

Najproblematickejšia situácia je v Marseille.


TASR
Lotyšský minister obrany Andris Spruds.

Do aliancie vstúpili spolu so Slovenskom.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu