DONECK, BRATISLAVA. Takmer dva roky trvalo, kým ruský prezident Vladimir Putin priznal, že na východe Ukrajiny pôsobili ruskí vojaci. Aj Európska únia prvýkrát použila v oficiálnom dokumente informácie o ruských jednotkách na Ukrajine až pred pár týždňami.
Otvorený ozbrojený konflikt v Donbase síce podľa dohôd skončil na jeseň, streľba však pokračuje. Podľa Daily Beast sa ukrajinská armáda a proruskí povstalci z takzvanej Doneckej ľudovej republiky každodenne ostreľujú mínometmi, guľometmi a porušujú prímerie.
Z oblasti však odišlo nielen veľa ukrajinských vojakov, ale aj ruských dobrovoľníkov, ktorí bojovali po boku proruských rebelov. Mnohí prišli na Ukrajinu sami a dnes sa sklamaní vracajú do Ruska, kde nemajú od štátu žiadnu podporu ani poďakovanie.
Reportér serveru Meduza.io zozbieral niekoľko svedectiev Rusov, ktorí odišli na východ Ukrajiny.

Podpora z Ruska
Alexander Neljubin vlastnil na okraji Petrohradu malé potraviny. Odísť na Ukrajinu sa rozhodol, keď v Odesse zahynulo 48 ľudí pri požiari budovy odborov. Väčšinou proruskí protestujúci vtedy uhoreli v budove po stretoch s proukrajinskými protestujúcimi.
"Do Donbasu som išiel v júli 2014 - chrániť náš ruský svet pred útokmi zo západu," hovorí Neljubin pre Meduza.io. V auguste zložil prísahu Doneckej ľudovej republike a zaradili ho do prieskumného a sabotážneho tímu Kalmius.
Neljubin tvrdí, že bol v jednotke aj s ďalšími ľuďmi, ktorí tvrdili, že sú členmi ruskej vojenskej rozviedky GRU. Tá po začiatku konfliktu pôsobila napríklad na Kryme, priznal to aj ruský prezident Vladimir Putin.
"Mali sme podporu z Ruska. Najskôr to bolo od dobrovoľníkov a vlasteneckých organizácií. Potom začali prichádzať slušné dodávky zbraní," hovorí dobrovoľník.